poniedziałek, 22 sierpnia 2016

PROGNOZA POGODY NA ZIMĘ EUROPEJSKIEGO MODELU ECMWF: PRZED NAMI KOLEJNE ANOMALNIE CIEPŁE MIESIĄCE?

Meteorologiczne lato powoli dobiega końca, a sezonowe prognozy obejmują już swoim zasięgiem całą zimę. Nie da się ukryć, że prognozy na zimę każdego roku są obiektem sporego zainteresowania większości społeczeństwa. Bardzo ważne jest bowiem dla nas to, czy będziemy musieli zmagać się z trzaskającymi mrozami i śnieżycami, czy częściej za oknami zobaczymy dodatnie temperatury i świecące słońce.

Wczoraj na youtubie pojawiła się analiza aktualnych prognoza pogody na zimę jednego z najlepszych ogólnodostępnych modeli prognostycznych, z którego zresztą korzystamy przy przygotowywaniu większości naszych prognoz pogody. Mowa tutaj o ECMWF. Jego przewidywania na zimę nas zadziwiły. Sugeruje on bowiem, iż spora część zimy upłynie pod znakiem specyficznej sytuacji barycznej. W pasie od Azorów po Islandię, Grenlandię, a nawet północną Skandynawię rozciągać mają się liczne układy wysokiego ciśnienia, które szczególnie silne okazać mogą się w północno-zachodniej i na samej północy Starego Kontynentu. Podwyższone wartości ciśnienia odnotujemy też w Basenie Morza Śródziemnego. Zupełnie inna sytuacja będzie miała w południowej Skandynawii i częściowo w Europie Środkowej, gdzie relatywnie często gościć będą niże i fronty atmosferyczne z opadami. 

Jak to wszystko wpłynie na pogodę w Europie? 
Jeśli chodzi o opady to bardzo sucho może być w rejonie Islandii i Grenlandii, gdzie deficyt opadów sięgnie nawet 50-100 mm! Sucho będzie też na całym Atlantyku i w południowej Europie. Z kolei w pasie od Danii, południowej Szwecji i Finlandii po Mołdawię, północną Rumunię, Węgry i część Austrii opadów ma być więcej, niż przewiduje norma. W pozostałej części Europy nie przewiduje się odnotowania większych odchyleń od normy w opadach.
Pod względem termicznym, najbliższa zima nigdzie na Starym Europie nie zapisze się chłodno. W Skandynawii, w Rosji, w krajach nadbałtyckich, w centrum Europy i na Wyspach Brytyjskich temperatura oscylować ma w okolicach normy. Na krańcach zachodnich Europy nadchodząca zima będzie lekko ciepła, na Bałkanach, w Basenie Morza Śródziemnego i w w większej części Francji ciepła (do 1 stopnia powyżej normy), a na Grenlandii bardzo ciepła.

Podobne prognozy do ECMWF-a przedstawia amerykańska NOAA, według której okres grudzień 2016-luty 2017 w Polsce i okolicach zapisze się w normie termicznej. Nawet CFSv2, który słynie z zapowiadania co roku w Europie ekstremalnie ciepłych zim, w tym roku wyraźnie się schłodził i według jego przypuszczeń odchylenie od normy w zimie 2016/2017 w Europie Środkowej wyniesie co najwyżej 1 stopień na plus. 

Czy to się sprawdzi i w tym sezonie częściej za oknami będziemy oglądać sypiący śnieg i trzymający mróz? Czas pokaże. Niemniej jednak prognozy są bardzo interesujące i warto je na bieżąco obserwować i analizować.  

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze