piątek, 17 stycznia 2020

NAD RANEM W WIELU MIEJSCACH POJAWIŁA SIĘ SZADŹ. KRAJOBRAZY MIENIŁY SIĘ BIELĄ. CO TO JEST SZADŹ I JAK POWSTAJE ?

Tegorocznej zimie szadź towarzyszy bardzo rzadko. Jednakże w piątek nad ranem w wyniku napływu wilgotnych mas powietrza a zarazem utworzenia się w większej części kraju dość gęstych mgieł, mogliśmy liczyć na piękne białe krajobrazy występujące nie tylko na płaskim równym podłożu. Oczywiście głównym czynnikiem była tutaj temperatura, która praktycznie w całym kraju przy dość sporej wilgotności powietrza spadła poniżej 0°C, a miejscami przy gruncie odnotowaliśmy nawet -9/-8°C. 

Co to jest dokładnie szadź i czym różni się od tak popularnego i często występującego szronu ? Spróbujemy w tym krótkim artykule rozwiać wszelkie wątpliwości, chociaż po części. 
Definicja owego zjawiska nie jest skomplikowana. Mówi ona że szadź to:  "osad lodu powstający przy zamarzaniu małych, przechłodzonych kropelek wody (mgły lub chmury) w momencie zetknięcia kropelki z powierzchnią przedmiotu lub już narosłej szadzi". Rozróżniamy dwa rodzaje tego zjawiska:
1. Szadź miękka - składa się z cienkich igiełek lub łusek powstających na skutek zetknięcia z ciałem stałym kropli przechłodzonej mgły. 
2. Szadź twarda - jest to forma bezpośrednio zbliżona do szronu. Występuje w postaci ziarnistej ozdobiona krystalicznymi gałązkami z ziarenek lodu. Powstaje w momencie styku już utworzonej szadzi lub szronu. 
Barwa tego zjawiska bierze się właśnie od tych małych cienkich igiełek, łusek, lub kryształków, które są na tyle małe, że mienią się kolorem zbliżonym właśnie do bieli. 
Pamiętajmy że szadź to nie to samo co szron. Te dwa zimowe zjawiska meteorologiczne nie zawsze rozpoznamy po strukturze i wyglądzie. Można je odróżnić przede wszystkim po genezie powstawania. Szron to przede wszystkim osad atmosferyczny, powstały podczas obniżenia temperatury poniżej 0°C, czyli zamiany pary wodnej w ciało stałe. Natomiast szadź jest to osad lodu, wytwarzany podczas zamarzania przechłodzonych już małych kropelek wody (chmury lub mgły). Warto zwrócić uwagę na to, że szadź niekiedy może narosnąć do dość pokaźnych rozmiarów, pod którymi łamią się gałęzie. 

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze