czwartek, 25 czerwca 2020

PIĄTEK GORĄCY I BURZOWY

Czwartek upływa nam pod znakiem powrotu dynamizmu w pogodzie. Już teraz grzmi od Roztocza po Nizinę Szczecińską, a w kolejnych godzinach zjawisk jeszcze przybędzie, zwłaszcza na południe i zachód od tego obszaru. Temperatura w tej chwili najwyższa jest na północy, gdzie mamy do czynienia z gorącem, gdyż słupki rtęci już osiągają nawet 27-28℃. Natomiast w dzielnicach południowych i zachodnich jest chłodniej - ok. 21-24℃.

Jutro na Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza od rana do wieczora powinno być pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju więcej chmur i jeszcze przed południem miejscami możliwe są pierwsze, przelotne opady deszczu i burze, ale tak naprawdę przybędzie ich dopiero w drugiej części dnia, zwłaszcza na zachodzie, południu i w centrum. Niektóre z tych burz mogą łączyć się z biegiem czasu w klastry, przemieszczające się w kierunkach północnych. W czasie burz zapowiadamy ulewne, lokalnie wręcz nawalne opady deszczu do 20-40 mm, silny wiatr, w porywach do 70-90 km/h, stosunkowo dużo wyładowań atmosferycznych oraz opady gradu o średnicy 2-3 centymetrów. 
Najcieplej na Mazowszu i północy, w tym nad morzem - 28-29℃. W głębi kraju 25-27℃, a najchłodniej w rejonach podgórskich i na Śląsku - od 22 do 24℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, z południa i południowego-wschodu.

BURZOWA NOC
W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na północnym-wschodzie prognozujemy przelotne opady deszczu, nad resztą kraju także burze, na które największe prawdopodobieństwo będzie na południu, w centrum i częściowo na północy kraju. Zjawiska będą słabsze niż za dnia, niemniej jednak mogą nadal stwarzać zagrożenie ulewami do 15-25 mm, drobnym gradem oraz porywistym wiatrem do 60-75 km/h. 
Noc w miarę ciepła: od 13℃ na Podhalu i Przedgórzu Sudeckim do 18℃ na wschodzie Małopolski i miejscami w woj. warmińsko-mazurskim. Poza tym 14-17℃.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie, z południa oraz południowego-wschodu.

WEEKEND 
W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże z rozpogodzeniami. W dzielnicach północno-zachodnich i na Ziemi Lubuskiej spodziewamy się przelotnych opadów deszczu, w głębi kraju również burz, w czasie których popada ulewnie, do 15-30 mm, zerwie się silny wiatr do 60-80 km/h, jak i wystąpi grad o średnicy 2-3 centymetrów. Tym razem, najwięcej ośrodków burzowych rozwinie się bliżej wschodniej i północno-wschodniej Polski.
Bardzo ciepło i gorąco: nad morzem 21-23℃, w głębi kraju 24-27℃, a na Suwalszczyźnie, zachodzie i południowym-zachodzie 28-29℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, najpierw z kierunków południowych; w drugiej części dnia od zachodu zacznie wiać ze zmiennych kierunków, a na Wybrzeżu też ze wschodu i północnego-wschodu. 

W niedzielę nie zabraknie rozpogodzeń, ale w ciągu dnia tradycyjnie rozwinie się niemało chmur kłębiastych i gdzieniegdzie może przelotnie popadać i zagrzmieć, głównie w regionach południowych, wschodnich i środkowych. Pod koniec dnia burze przejdą też na zachodzie - będą one jednak tym razem związane z chłodnym frontem atmosferycznym, zatem może ich być więcej i mogą wykazywać się zwiększoną aktywnością. Niewykluczone będą ulewy do 20-40 mm, grad i silny wiatr, w porywach nawet do 70-90 km/h. W nocy z niedzieli na poniedziałek front powinien przesunąć się na wschód i to tam zrobi się niespokojnie - zarówno deszczowo, jak i burzowo.
Temperatura maksymalna wyniesie od 19-22℃ nad morzem, 23-25℃ u podnóża gór i lokalnie na północnym-wschodzie, 26-28℃ w centrum do 29-30℃ w województwach zachodnich.
Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.   

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

FILMOWA PODRÓŻ PO NIESAMOWITYCH MIEJSCACH

Komentarze