niedziela, 28 czerwca 2020

PROGNOZA POGODY NA TYDZIEŃ 29.06-05.07.2020

Czerwiec w tym roku jest wyjątkowo niespokojny. Ostatnie dni pokazały nam to dobitnie, bowiem praktycznie każdego dnia przechodziły nad Polską gigantyczne burze, przynoszące głównie nawalne, lokalnie wręcz rekordowe, opady deszczu, prowadzące do powodzi błyskawicznych.  Najgorzej sytuacja wyglądała na Podkarpaciu, zwłaszcza w piątek w rejonie Przeworska, a wczoraj w Jaśle i okolicach, gdzie spadło nawet powyżej 150 mm deszczu! Temperatura była wysoka i, zwłaszcza na zachodzie, pojawiły się upały.
Nowy tydzień również nie przyniesie nam spokojnej aury. Czeka nas zmienna temperatura i od czasu do czasu groźne nawałnice z gradobiciami, wichurami i bardzo silnymi opadami deszczu. Gdzie i kiedy burze będą najsilniejsze? Jakie konkretnie wartości pokażą nasze termometry? O tym wszystkim poniżej, zapraszamy!
Poniedziałek, 29 czerwca
Jutro zachmurzenie duże z przejaśnieniami, początkowo na wschodzie i w Małopolsce, a po południu i wieczorem na zachodzie, możliwe rozpogodzenia. Przed południem na południowym-wschodzie, północnym-zachodzie i krańcach zachodnich bez opadów, poza tym będą już występować deszcze, w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Warmię na zafalowaniu na chłodnym froncie atmosferycznym wielkoskalowe, dość intensywne, miejscami o natężeniu do 8-12 mm/3h, a na wschód od tego obszaru również konwekcyjne, związane z burzami. Po południu w regionach zachodnich i północno-zachodnich, w chłodniejszym powietrzu, miejscami rozwinie się konwekcja i gdzieniegdzie może przelotnie popadać i zagrzmieć, ale te zjawiska nie będą zbyt gwałtowne. Zdecydowanie poważniej wygląda sytuacja w głębi kraju, tj. od Podlasia po centrum, Podkarpacie, Małopolskę i Górny Śląsk, gdzie wystąpią opady deszczu, okresami intensywne, jak i burze. Niewykluczone, że powstanie większa struktura konwekcyjna, przemieszczająca się z południowego-zachodu na północny-wschód. Burze mogą być bardzo gwałtowne, z licznymi wyładowaniami atmosferycznymi, wichurami do 80-100 km/h, gradem o średnicy 3-5 centymetrów i nawalnymi opadami do 30-50 mm. Dokładając do tego fakt, że obecne będą w Polsce jutro również opady ciągłe, istnieje ryzyko lokalnych opadów rzędu nawet 60-80 mm, co oznacza groźbę następnych zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych.
Na wschodzie i południowym-wschodzie będzie nadal gorąco - od 25 do 28℃. Poza tym od 21 do 24℃, chłodniej w strefie opadów wielkoskalowych - 19-20℃, a na Przedgórzu Sudeckim tylko ok. 16-17℃.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie, z kierunków zachodnich i północnych, z rana na południowym-wschodzie również z południowego-zachodu.
Wtorek, 30 czerwca
We wtorek na przeważającym obszarze kraju pogodnie i sucho. Jedynie lokalnie na wschodzie, Wybrzeżu i w Karpatach w ciągu dnia może nieco przybyć chmur i nie wykluczamy słabego, przelotnego deszczu.
Temperatura maksymalna wyniesie od 18-21℃ na Suwalszczyźnie, Wybrzeżu i u podnóża gór, 22-23℃ w głębi kraju do 24-26℃ w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Nizinie Szczecińskiej.
Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 30-50 km/h, nad morzem do 50-60 km/h, z zachodu oraz południowego-zachodu.
Środa, 1 lipca
W środę początkowo sporo słońca, ale z biegiem czasu tu i ówdzie zachmurzenie wzrośnie, aż do wystąpienia słabych i punktowych opadów deszczu. Na zachodzie i południu spodziewamy się również burz, w czasie których popada intensywnie, do 20 mm, pojawi się nawet grad, a wiatr osiągnie w porywach 65-80 km/h. 
Najchłodniej w strefie nadmorskiej - ok. 20℃. Na północy i krańcach południowych 21-23℃, w centrum 24-25℃ do 26-28℃ w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Dolny Śląsk i Ziemię Lubuską. 
Wiatr powieje umiarkowanie, z zachodu i południowego-zachodu.
Czwartek, 2 lipca
W czwartek czeka nas kolejne załamanie pogody. Z zachodu przybędzie chłodny front atmosferyczny, a na nim wystąpią kolejne nawałnice. Grzmieć i padać może praktycznie w całej Polsce, ale najprawdopodobniej najgroźniej będzie tradycyjnie w centrum, na wschodzie i południu kraju, gdzie obawiamy się następnych ulew o wysokości nawet 50 mm, wichur do 100 km/h i opadów dużego gradu do 5 cm średnicy. Nieco bardziej na zachód i północ zjawiska powinny być słabsze, ale niemniej jednak i tam liczmy się z opadami do 30 mm, gradem i wiatrem do 70-80 km/h.
Na Pomorzu, gdzie front przejdzie najszybciej, będzie najchłodniej - 20-23℃. W głębi kraju 24-27℃, a na wschodzie i południowym-wschodzie nawet do 28-30℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, po przejściu chłodnego frontu skręcający na zachodni i północno-zachodni.   
Piątek, 3 lipca
W piątek zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Na Pomorzu i zachodzie będzie sucho, na pozostałym obszarze kraju prognozujemy momentami przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza na wschodzie, w centrum, w Tatrach i Bieszczadach. Będą to zjawiska dużo słabsze niż dzień wcześniej, jednakże dalej mogą przynosić porywisty wiatr do 70 km/h i ulewny deszcz. 
Na przeważającym obszarze kraju słupki rtęci pokażą 20-23℃. Nieco cieplej będzie na południowym-wschodzie - 24-25℃, a nieco chłodniej na Podhalu, Przedgórzu Sudeckim oraz nad samym morzem - od 17 do 19℃.
Wiatr z północnego-zachodu, umiarkowany. 
Weekend, 4-5 lipca
Weekend przyniesie nam zróżnicowaną pogodę. Podczas gdy w sobotę w większości kraju na niebie dominować będzie słońce, a opady i burze pojawią się jedynie na krańcach południowych, to w niedzielę znowu przybędzie chmur, a opady i burze, niektóre gwałtowne, z gradem, ulewami i silnym wiatrem, będą możliwe na przeważającym obszarze kraju. 
Temperatura maksymalna w sobotę wyniesie od 20℃ na Podhalu, 21-23℃ na północnym-wschodzie i Wybrzeżu, 24-25℃ w centrum do 26-28℃ w województwach zachodnich, natomiast w niedzielę od 18-20℃ na zachodzie i północnym-zachodzie do 25-27℃ w dzielnicach środkowych, wschodnich i południowych. 
Wiatr w weekend wiać ma słabo i umiarkowanie. W sobotę zacznie skręcać na kierunki południowe, ale w niedzielę, w związku z przemieszczaniem się następnego frontu atmosferycznego, coraz częściej powieje z zachodu i północnego-zachodu. 

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

FILMOWA PODRÓŻ PO NIESAMOWITYCH MIEJSCACH

Komentarze