poniedziałek, 15 grudnia 2014

POCHMURNO I DESZCZOWO

We wtorek niebo znów przykryją chmury, z których popada; źródło: jacektaran.blogspot,com
















Pogoda od jakiegoś czasu znowu jest bardzo niesprawiedliwa, zwłaszcza dla mieszkańców północy, gdzie temperatura spadła poniżej 5 stopni, a niebo jest zachmurzone i pada deszcz.
Z kolei na południu cały czas notujemy nawet 10 stopni ciepła i to przy w miarę pogodnym niebie, szczególnie na południowym-wschodzie.
Czy we wtorek utrzyma się ten podział pogodowy, czy aura stanie się bardziej wyrównana? Sprawdźmy.

SYTUACJA BARYCZNA
W rejonie Azorów stacjonuje potężny wyż, który jednak nie daje rady niżom, dlatego nie ma większego wpływu na aurę w Europie. Na szczęście uważamy, iż niedługo ta sytuacja zacznie ulegać zmianie. 
Kolejny wyż usadowił się gdzieś na wschodzie Starego Kontynentu i cieszymy się tam sporą dawką przejaśnień i wysoką temperaturą. Niestety układ powoli słabnie, co nie oznacza nic dobrego.
Reszta Europy atakowana jest przez kolejne niże i fronty atmosferyczne z opadami i wiatrem. Co jeszcze niedawno lało głównie na zachodzie, północy i w centrum kontynentu, to teraz bogate w wodę niże powstają też w Basenie Morza Śródziemnego.

SPORO CHMUR
We wtorek pogoda będzie praktycznie taka sama dla każdego. Niezależnie od tego, czy znajdziemy się na północy czy na południu, czeka nas nieprzyjemna aura, z dużą dawką chmur i stosunkowo małą ilością przejaśnień, choć te od czasu do czasu w niektórych miejscach z pewnością się pojawią.
Jesteśmy pod wpływem niżu, a więc nie może zabraknąć również opadów deszczu. W pierwszej części dnia popada głównie nad morzem i w pasie od Śląska po Mazury, ale po południu mokro zrobi się tak naprawdę wszędzie. Najczęściej padać będzie na Śląsku, a później w Małopolsce i w centrum, a najrzadziej na Ziemi Lubuskiej, Kujawach, Pojezierzu Pomorskim i Żuławach, gdzie w wielu miejscowościach przez cały dzień nie spadnie ani jedna kropla wody. 
CIEPŁO
Temperatura do jutra nic się nie zmieni. Najchłodniej w dalszym ciągu na północy - 3-4 stopnie. W głębi Polski 5-7 kresek do 8-10 na południowym-wschodzie, gdzie zostaną ostatki ciepłych mas powietrza.
Wiatr słaby i umiarkowany. 

W NOCY ULEWY NA POŁUDNIOWYM-WSCHODZIE
W nocy na pewno sucho będzie na zachodzie i północy (oprócz Wybrzeża). Dodatkowo niebo często powinno się rozpogadzać.
Na pozostałym obszarze RP znacznie gorzej: pochmurno i deszczowo. Wieczorem na Górnym Śląsku i w centrum,  po północy też w Małopolsce i na Kielecczyźnie, a  po 2:00 na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie popada dość intensywnie. Prognozowana suma opadów wynosi do 10 mm.
Poranek najcieplejszy na południowym-wschodzie. Wieścimy tam 3-5 stopni na plusie. W pozostałych regionach na ogół 0-2, choć na Przedgórzu Sudeckim i miejscami na Pojezierzu Pomorskim chwyci niewielki mróz do -2 st. C.
Wiatr słaby i umiarkowany.

JAKA POGODA W ŚRODĘ I W CZWARTEK?
W środę przed południem na wschodzie i w Małopolsce jeszcze sporo chmur z opadami deszczu. Na Podhalu nie wykluczamy deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Poza tym dość pogodnie.
W drugiej części dnia opady na wschód od linii Wisły w końcu ustąpią i pokaże się Słońce. Sielanka nie potrwa niestety długo, ponieważ znad Niemiec szybko nadciągnie następna zwarta strefa chmur i pod wieczór wzdłuż zachodniej granicy i na Pomorzu Zachodnim zacznie lekko kropić. 
Dosłownie na kilka godzin nasz kraj dostanie się pod wpływ chłodniejszego powietrza. Stąd w najcieplejszej chwili dnia słupki rtęci wskażą od 1-2 stopni na Pojezierzu Pomorskim i Podhalu, 3-4 w centrum do 5 kresek punktowo na Śląsku i Podkarpaciu.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie, wieczorem na zachodzie i Pomorzu nieco mocniej, w porywach do 30-40 km/h. 

W czwartek pogodowego farta będą mieli mieszkańcy południowo-wschodniej części RP, gdzie nie popada deszcz, a zza chmur często wyglądać powinno Słońce.
W głębi Polski dużo więcej chmur, które przyniosą na domiar złego opady deszczu, gdzieniegdzie dość silne, zarówno przelotne, jak i ciągłe. 
Już przed południem popada na zachodzie i krańcach północnych. Z biegiem dnia wszystko wędrować ma w kierunku wschodnim i południowym i do wieczora nie obejmie tylko Górnego Śląska, Małopolski, Podkarpacia, Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyzny, południowego Mazowsza i południowej części Ziemi Łódzkiej.
Bardzo ciepło! Najwyższe temperatury odnotujemy nietypowo wieczorem. Zapowiadamy wtedy od 2-4 kresek na południowym-wschodzie, 5-6 na Podlasiu, Kielecczyźnie i w Małopolsce, 7-9 w centrum do aż 10-11 st. C. na zachodzie.
Niestety nie będzie dane nam odczuć w pełni tego ciepła, gdyż wszystko zepsuje mocno wiejący wiatr, dochodzący w porywach do 45-60 km/h, a miejscami nawet 70 km/h.  


ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170

Komentarze