środa, 10 października 2018

HURAGAN MICHAEL NADCIĄGA NAD USA, ALE INNE KRAJE TEŻ ZAGROŻONE PRZEZ CYKLONY.

Kilka dni temu informowaliśmy o możliwości uderzenia silnego huraganu w Stany Zjednoczone i tak też się stanie. Za kilka godzin w wybrzeże tego kraju uderzy potężny huragan czwartej kategorii. Jednak USA to nie jedyny region na świecie, gdzie w kolejnych dniach zagrożenie stanowić będą tropikalne cyklony, bowiem z tymi formacjami mamy obecnie do czynienia na wszystkich światowych oceanach. Zapraszamy na przegląd informacji związanych z panowaniem cyklonów tropikalnych.
Ocean Atlantycki
Przegląd zaczniemy od akwenu, na którym w tej chwili panuje najwięcej tropikalnych systemów. Najsilniejszym z nich jest huragan Michael, który parę dni temu narodził się u południowych wybrzeży Półwyspu Jukatan. Zanim stał się cyklonem a później huraganem, spowodował gigantyczne ulewy w krajach Ameryki Środkowej. W wyniku powodzi nimi spowodowanych śmierć poniosło 13 osób. Następnie system skierował się w stronę Zatoki Meksykańskiej cały czas przybierając na sile. Teraz klasyfikowany jest jako huragan czwartej kategorii z wiatrem ciągłym wiejącym z prędkością ok 240 km/h, w porywach nawet ponad 270 km/h. Ciśnienie w oku cyklonu obniżyło się do zaledwie 923 hPa. Jak potężny jest to huragan świadczy prędkość wiatru, która od 250 km/h oznacza najwyższą, piątą kategorię. Zatem huraganowi brakuje już bardzo niewiele do osiągnięcia tej kategorii. Tak potężny żywioł lada moment uderzy w wybrzeże stanu Floryda. Burza wejdzie w ląd w okolicach miasta Panama City. Władze wprowadziły stan wyjątkowy, oraz nakazały ewakuacje ponad pół miliona osób. O ile w przypadku huraganu Florence, który uderzył we wschodnie wybrzeże we wrześniu, głównym zagrożeniem były gigantyczne ulewy, to teraz bardziej niebezpieczne okażą się bardzo wysokie fale i huraganowy wiatr. Po opuszczeniu Florydy, system skieruje się w stronę obu Karolin, Georgii i Wirginii, gdzie przyczyni się do bardzo silnych opadów deszczu. W ich wyniku z pewnością dojdzie do kolejnych powodzi, gdyż regiony te nadal borykają się ze skutkami huraganu Florence. Huragan Michael jest obecnie najsilniejszą formacją tropikalną na wszystkich światowych oceanach. Jednak na Atlantyku panuje jeszcze jeden huragan, o imieniu Leslie. Formacja ta utrzymuje się przy życiu od 23 września, ale nie stanowi zagrożenia dla lądów, gdyż cały czas wędruje po otwartych wodach oceanu. W tej chwili Leslie posiada pierwszą kategorię. Wczoraj  natomiast narodził się kolejny cyklon o imieniu Nadine. On na razie również nie stanowi zagrożenia dla obszarów zamieszkałych.
Ocean Indyjski
Na tym akwenie mamy obecnie do czynienia z dwoma cyklonami, które w najbliższych dniach mogą namieszać w pogodzie w kilku krajach. Jeden z nich o imieniu Titli panuje obecnie nad Zatoką Bengalską i w czwartek uderzy we wschodnie wybrzeże Indii. Formacja w tej chwili posiada drugą kategorię z wiatrem o prędkości ok 165 km/h. W przypadku tego cyklonu głównym zagrożeniem okażą się ulewne deszcze, sięgające nawet 300 mm. Ulewy poza Indiami obejmą również Bangladesz i Birmę.
Kolejny cyklon szaleje obecnie nad Morzem Arabskim. W tej chwili posiada pierwszą kategorię z wiatrem dochodzącym do 140 km/h. Pod koniec tygodnia formacja skieruje się nad wody Zatoki Adeńskiej niosąc zagrożenie dla Omanu, Jemenu i być może także Somalii. Na tych terenach z pewnością dojdzie do powodzi wywołanych przez ulewne deszcze, gdyż są to obszary pustynne i ziemia nie będzie w stanie w krótkim czasie przyjąć bardzo dużych ilości wody.
Ocean Spokojny
Na koniec przyjrzymy się największemu oceanowi świata, gdyż w tej chwili zasługuje on na swoją nazwę, ponieważ na tym akwenie jest obecnie najbardziej spokojnie. Panuje tam jeden cyklon o imieniu Sergio, który całkiem niedawno był silnym huraganem czwartej kategorii. W tej chwili jednak osłabł i stał się zwykłym cyklonem. W piątek uderzy w należący do Meksyku Półwysep Kalifornijski, gdzie również przyniesie obfite deszcze doprowadzające do powodzi.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze