wtorek, 1 grudnia 2020

ANALIZA KLIMATYCZNA GRUDNIA W POLSCE

Rozpoczęliśmy grudzień, który jest pierwszym miesiącem meteorologicznej zimy. Zatem wszystkie parametry pogodowe, jakie pojawiają się od początku tego miesiąca zostają już zapisane na konto zimy, która w meteorologii zakończy się wraz z ostatnim dniem lutego. W tym wpisie postaramy się przeanalizować pierwszy miesiąc jej panowania a zarazem ostatni miesiąc roku. W naszej analizie weźmiemy pod uwagę opady i temperaturę, jakie powinny panować u nas w grudniu, oraz przyjrzymy się jak wyglądał ten miesiąc w przeszłości. Zapraszamy na szczegóły naszej analizy.
Grudzień na przestrzeni lat
Okazuje się, że w przeszłości opisywany miesiąc przynosił zarówno potężne, wręcz syberyjskie mrozy, jak również i prawdziwie wiosenne temperatury. Posłużmy się tutaj przykładami. Bardzo zimny grudzień mieliśmy chociażby w roku 1927, kiedy to w wielu miejscach wschodniej Polski temperatury spadały poniżej -30ºC. 23 dnia miesiąca w Przemyślu zmierzono -31,2ºC, a cały miesiąc zapisał się o ponad 5ºC poniżej normy. Bardzo zimno było również w 1961 r.  Cały miesiąc zapisał się z minusową anomalią sięgającą ok 3ºC, a w okresie Bożego Narodzenia Polskę nawiedziły przeszło 35-stopniowe mrozy. Tak zimno było w wielu miejscach na wschodzie i południu kraju. Najbardziej mroźnym miejscem okazały się wtedy Ustrzyki Górne, gdzie odnotowano -36,8ºC. Jeżeli sądzicie, że bardziej mroźno w grudniu już być nie może, to jesteście w błędzie, gdyż 28.12.1996 r. w Stuposianach termometry pokazały -37,1ºC. Ta wartość jest uznawana za oficjalny rekord zimna w grudniu. Pierwszy miesiąc zimy, to również okres występowania bardzo przyjemnych, wręcz wiosennych temperatur. Warto tutaj znowu przypomnieć 1961 rok. O ile końcówka grudnia była wtedy niezwykle mroźna, to początek miesiąca okazał się bardzo ciepły. W wielu miejscach południowej Polski słupki rtęci na termometrach dobijały wtedy do 20-stej kreski. O ile jednak ten grudzień w całości zapisał się jako zimny, to zupełnie inna sytuacja miała miejsce w 1989 roku, z którego pochodzi rekord ciepła dla tego miesiąca wynoszący 20,4ºC. Ustanowiony on został dnia 19.12 w Łazach. Chociaż cały grudzień 1989 roku okazał się cieplejszy od normy o ok.1,5ºC, to jak się później okazało i tak był to najchłodniejszy miesiąc całej zimy.
Powyżej widać, jak kształtowała się temperatura w Polsce w grudniu od 1781 roku. Widzimy, że miesiąc ten przynosił różne wahania temperatur raz na plus, innym razem na minus, jednak zdecydowane ocieplanie się grudnia rozpoczęło się na początku obecnego stulecia. Po 2000 roku, tylko 4 grudnie zapisały się jako mroźne. Te najbardziej zimne miały miejsce w latach 2002 i 2010. Pięć lat temu z kolei mieliśmy najcieplejszy grudzień w historii. Ten najzimniejszy wystąpił bardzo dawno temu, bo w 1788 roku.

Jaki powinien być grudzień?
Teraz przyjrzyjmy się, jak powinien wyglądać obecny miesiąc według statystyk opartych na referencyjnym okresie 1971-2000.
Średnia temperatura tego miesiąca najwyższa jest na zachodzie i wybrzeżu, gdzie wynosi ok 0-1ºC, lokalnie nieco powyżej. Im dalej na wschód i południe, tym jest zimniej. Najchłodniej jest na samych krańcach północno-wschodnich, gdzie średnia wynosi ok -3ºC, oraz w obszarach podgórskich, gdzie wartość ta to ok. -4ºC.
Jeśli chodzi natomiast o opady, to najmniej w tym miesiącu pada na wschodzie, w centrum, na Kujawach oraz na południowym-zachodzie. W tych regionach przez cały miesiąc spada ok 30-40 mm wody w postaci deszczu lub śniegu. Najwięcej wody spada na północy i w regionach podgórskich, gdzie opady wynoszą ok 60-70 mm. Na pozostałym obszarze wartości te wahają się w granicach 40-60 mm.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze