poniedziałek, 21 stycznia 2019

JAKI BYŁ GRUDZIEŃ 2018 W POLSCE?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował oficjalne podsumowanie ubiegłego miesiąca w Polsce. Wynika z niego, że grudzień w skali kraju zapisał się jako miesiąc cieplejszy od normy o ok. 2,09ºC. Średnia temperatura całego miesiąca wyniosła 1,42ºC. Przez większość miesiąca nad Polskę napływały stosunkowo ciepłe masy powietrza, chłód panował krótko i nie był zbyt intensywny, co doskonale obrazuje wykres z lewej strony. Widać na nim wyraźnie, że szczególnie trzecia dekada zapisała się wyjątkowo ciepło. Jednak  nie wszędzie dominowały ciepłe masy powietrza, w niektórych regionach temperatury były nieco niższe. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, iż grudzień 2018 zapisał się w całym kraju bardzo wilgotno. Był to jedyny miesiąc w całym 2018 roku, w którym nigdzie nie zanotowano opadów znacznie poniżej normy. Z reguły utrzymywały się one albo w okolicach normy, albo powyżej, w niektórych miejscach nawet znacznie. Gdzie było najcieplej, gdzie najzimniej, oraz w których miejscach padało najmocniej, a w których najsłabiej? O tym w dalszej części artykułu.
Temperatura
Najchłodniejszymi regionami w grudniu były obszary północno-wschodnie oraz lokalnie Lubelszczyzna i Zamojszczyzna, gdzie średnia temperatura całego miesiąca wahała się w granicach -1/0ºC. Jeszcze chłodniej ostatni miesiąc roku zapisał się na obszarach podgórskich Tatr i Bieszczad, gdzie średnio było ok -2/-1ºC. Na pozostałym obszarze średnie wartości temperatur wzrosły powyżej 0ºC. Najcieplejszymi regionami okazały się same krańce północno-zachodnie oraz województwo zachodniopomorskie, Ziemia Lubuska, a także część Dolnego Śląska ( poza południem tego regionu). W tych regionach średnie wartości temperatur wyniosły ok 3/4ºC. Na pozostałym obszarze średnia wartość temperatury wahała się w przedziale 0/3ºC, z tym że im dalej na wschód od wspomnianych wyżej najcieplejszych regionów, tym było chłodniej. Biorąc pod uwagę odchylenie średniej miesięcznej temperatury, to w zdecydowanej większości kraju wyniosła ona 1/2ºC powyżej normy, jedynie regiony podgórskie zapisały się w normie lub lekko poniżej.
Pod spodem widzimy mapki prezentujące średnie temperatury, oraz ich anomalie w grudniu 2018 na obszarze Polski według normy z lat 1971-2000.




Opady
Jak już wspominaliśmy, grudzień na całym obszarze kraju zapisał się jako miesiąc wilgotny. Były jednak miejsca, gdzie opady zapisały się w normie, lub ta norma została bardzo przekroczona. Najwięcej wody spadło na Lubelszczyźnie, gdzie norma opadów została miejscami przekroczona dwukrotnie, gdyż wyniosła ponad 200%. Oznacza to, że w tamtym regionie przez cały miesiąc spadło ok. 80-90 mm wody w postaci deszczu lub śniegu. Na pozostałym obszarze też było wilgotno, ale nie aż tak, gdyż spadło ok. 40-60 mm, co stanowi 120-140% normy. W górach nieco więcej. Wyjątkiem okazały się jedynie okolice Tarnowa i Nowego Sącza, gdzie spadło odrobinę mniej opadów, niż wskazują na to statystyki.
Szczegółowe mapki z sumami opadów za grudzień 2018 znajdują się poniżej.



ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze