czwartek, 21 marca 2019

JAKI BYŁ TEGOROCZNY LUTY W POLSCE?

Pierwsze trzy miesiące 2019 roku, podobnie zresztą jak i prawie cały 2018 rok przynoszą w Polsce znacznie wyższe temperatury, niż powinny występować o tej porze roku. Do małego wyjątku można zaliczyć styczeń, który zapisał się jako miesiąc w okolicach normy wieloletniej. Luty jednak, znowu okazał się miesiącem ze znacznym wzrostem temperatur. Zdecydowanie częściej do Polski napływały ciepłe masy powietrza, co sprawiło, że ostatni miesiąc meteorologicznej zimy zakończyliśmy z odchyleniem +3.68ºC. Najcieplejszy okazał się wschód Polski, gdzie dodatnia anomalia wyniosła ok 4ºC, na pozostałym obszarze było to ok 3ºC. Jak podaje IMiGW najwyższe odchylenie miało miejsce w Suwałkach (+4,6ºC), a najmniejsze w Jeleniej Górze (2,5ºC). Według danych Instytutu najwyższą temperaturę odnotowano 16 dnia miesiąca w miejscowości Pszenno na Dolnym Śląsku, gdzie zmierzono +16,9ºC, oraz dwa dni później tą samą wartość odnotowano w Tomaszowie Bolesławieckim. Najzimniej natomiast było na Kasprowym Wierchu w dniu 23.02. kiedy zanotowano -20,4ºC. Chociaż tegoroczny luty okazał się bardzo ciepły, to jednak nie zapisał się nawet w trójce najcieplejszych biorąc pod uwagę okres po 2000 roku. Bardzo daleko mu również do najcieplejszego w historii, który miał miejsce w 1990 roku. Wtedy odchylenie na plus sięgało nawet 5,67ºC. Przyczyną ciepłego lutego był napływ łagodnych mas powietrza, które towarzyszyły nam przez cały miesiąc. Jedynie na początku trzeciej dekady dosłownie na chwilę spłynęło zimne powietrze, co doskonale widać na poniższym wykresie.
Jeśli chodzi natomiast o opady, to w większości kraju luty zapisał się jako suchy, bardzo suchy bądź w normie. Jedynymi regionami bardziej wilgotnymi była wschodnia część Mazowsza, oraz województwo kujawsko-pomorskie. Jak wynika z podsumowań, w minionym miesiącu na obszarze Polski zarejestrowano również wyładowania atmosferyczne. System wykrywania i lokalizacji wyładowań atmosferycznych PERUN doliczył się na terenie kraju 199 wyładowań, z czego tylko cztery okazały się doziemne.
Ostatni miesiąc meteorologicznej zimy nie przyniósł w Polsce groźnych zjawisk atmosferycznych, co zawdzięczamy okresowi panowania nad Europą Środkową potężnego wyżu, który utrzymywał się przez długi czas.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze