wtorek, 21 maja 2019

PROGNOZA POGODY NA WTOREK: CIEPŁO, ALE NADAL SPORO OPADÓW I BURZ


Tak, jak zakładały nasze prognozy, poniedziałek był bardzo dynamicznym dniem w pogodzie na obszarze naszego kraju. Zwłaszcza w Polsce wschodniej i północnej rozwinęły się olbrzymie chmury burzowe, które w wielu przypadkach przyniosły gwałtowne burze, połączone z opadami gradu, ulewami nawet powyżej 30-40 mm, a także bardzo silnym wiatrem, którego porywy w Mikołajkach osiągały blisko 90 km/h. Jednak zanim nadeszły tam burze, było tam bardzo ciepło, wręcz gorąco, miejscami do 27℃. W tym samym czasie na południowym-zachodzie słupki rtęci ledwo osiągały 18-21℃.
Dzisiaj przed południem w południowo-wschodniej Polsce aura już dynamiczna, ponieważ znad Ukrainy wedrze się tam strefa obfitych opadów deszczu o charakterze zarówno ciągłym, jak i przelotnym. Lokalnie możliwe będą również burze. Miejscami w ciągu 3 godzin może spaść nawet 7-8 mm deszczu, a tam, gdzie w to wszystko wbuduje się jeszcze konwekcja, do 15 mm. Poza tym dzień rozpoczniemy w miarę pogodnie. W drugiej części dnia w miarę pogodny pozostanie jedynie południowy-zachód. Na pozostałym kraju kontynuacja pogody zmiennej i niebezpiecznej. Szczególnie na wschodzie, północy i w centrum prognozujemy rozwój burz. Będą one słabsze niż wczorajsze, niemniej jednak mogą objawiać się występowaniem nawalnych opadów do 20-30 mm, silnego wiatru do 80 km/h oraz gradu do 2 cm średnicy. Na południowym-wschodzie dodatkowo, według obecnych prognoz, cały czas ma się dawać we znaki wspomniana wyżej strefa silnych opadów. Niewykluczone, iż przez cały dzień spadnie tam miejscami, i to bez udziału burz, do 15-25 mm deszczu, co może powodować ponownie ryzyko podtopień.
Temperatura pozostanie wysoka, na ogół od 20 do 24℃, chłodniej nad morzem, w rejonach podgórskich i miejscami na południowym-wschodzie z racji opadów - 17-19℃. 
Wiatr wiać ma ze zmiennych kierunków, umiarkowanie. 

NOC OKRESAMI DESZCZOWA I BURZOWA
Noc na północnym-wschodzie i na Nizinie Szczecińskiej zapowiada się spokojnie, bezdeszczowo i z rozpogodzeniami. Poza tym więcej chmur i w wielu miejscach będzie padał deszcz, a i możliwe są burze, ale w nie za dużych ilościach. Ich głównym zagrożeniem okaże się ulewny opad do 15-20 mm. Jednak w wielu miejscach, zwłaszcza południowej Polski, intensywne opady deszczu mogą występować niezależnie od burz. Również w takim przypadku gdzieniegdzie wysokość opadu za noc ma szansę osiągnąć ok. 20 mm. Większość komórek opadowych przemieszczać powinna się na zachód i północny-zachód
Nad ranem przeważnie od 11 do 13℃, jedynie w rejonach podgórskich 7-10℃.
Wiatr powieje umiarkowanie, wciąż ze zmiennych kierunków.

ŚRODA I CZWARTEK
W środę w pierwszej części dnia na północnym-wschodzie pogodnie i bez opadów. Im dalej na południowy-zachód, tym gorzej - regiony zachodnie i południowe to przewaga chmur, intensywne opady deszczu, a lokalnie również burze, w czasie których padać może jeszcze mocniej. W kolejnych godzinach bez większych zmian. W województwach zachodnich, południowych i częściowo środkowych więcej chmur niż słońca, sporo deszczu, a i ryzyko burz będzie się utrzymywało. Prognozowana wysokość opadów wynosi od 10 mm do 25 mm, lokalnie, zwłaszcza tam, gdzie przejdą burze, do 35 mm. W tym samym czasie dzielnice północno-wschodnie odpoczną od groźnych zjawisk pogodowych - padać nie powinno i możemy liczyć na rozpogodzenia. 
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 13-15℃ na krańcach południowych i miejscami nad morzem, 16-18 na południu, 19-21 w głębi kraju do 22-23℃ na Podlasiu, Warmii, częściowo na Pojezierzu Pomorskim i na Kujawach. 
Wiatr umiarkowany, zmienny. Niezdecydowany kierunek wiatru wynikać ma z tego, iż nad Polską zablokowane zostanie centrum płytkiego układu niskiego ciśnienia. 

W czwartek na zachodzie zanik opadów i rozpogodzenia. Natomiast na wschód od linii Gdańsk-Racibórz zalegać ma nadal front atmosferyczny, więc kontynuowana będzie tam pochmurna aura z opadami deszczu, ale już słabszymi niż w poprzednich godzinach. Mocniej popadać może jedynie na samym wschodzie i północnym-wschodzie, a wszystko przez ryzyko burz. Wówczas możliwe są sumy opadów do 20 mm. 
Najcieplej na północnym-wschodzie - 21-23℃. W głębi kraju 17-20℃, a lokalnie od Pomorza Środkowego po Górny Śląsk i Małopolskę, a późnym popołudniem również nieco bardziej na wschód, termometry mają mieć kłopoty z przekroczeniem 12-15℃.
Wiatr umiarkowany, z zachodu i północnego-zachodu.    

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze