poniedziałek, 12 sierpnia 2019

O OBECNEJ SYTUACJI SŁÓW KILKA

09:35 Stosowne ostrzeżenia pojawią się po południu, ale jeszcze raz ostrzegamy przed obfitymi opadami deszczu, które przejdą dziś w nocy i jutro w dzień przez południowo-wschodnią Polskę. Najnowsze prognozy nieco ograniczyły obszar występowania tych opadów, ale jednocześnie niektóre związki zintensyfikowały przewidywane opady. Najwięcej deszczu ma spaść na południowym-wschodzie Małopolski, w większości Podkarpacia (bez NW województwa) oraz na południowym-wschodzie woj. lubelskiego - od 30 mm do 50 mm, lokalnie, zwłaszcza na południe od Rzeszowa, do 60-70 mm. Południe, wschód Małopolski aż po Terespol, to opady od 20 mm do 35 mm, a od Podbeskidzia i Kotliny Sandomierskiej po południowo-wschodnie Podlasie - od 7 mm do 15 mm, lokalnie 20 mm. 
Tak intensywne opady, przede wszystkim w dzielnicach południowo-wschodnich, praktycznie na pewno doprowadzą do podtopień. 

09:25 Po nocnych burzach, straty pojawiły się głównie w woj. śląskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz lubelskim. Interwencje strażaków dotyczyły praktycznie wszystkiego - od zabezpieczenia zerwanych przez wichury dachów i powyrywanych drzew tarasujących ulice po wypompowywanie wody z zalanych ulic i posesji. W sumie strażacy interweniowali ponad 200 razy, najwięcej na Lubelszczyźnie, ze szczególnym naciskiem na okolice Lublina. 3000 odbiorców nie ma prądu. W Katowicach i Krakowie, w związku z ulewami, zalane były niektóre drogi prowadzone pod torami kolejowymi/innymi ulicami.
Nie ma szczęście, przynajmniej na razie, informacji o dużych stratach spowodowanych przez spore gradobicie, jakie przetoczyło się między Krakowem a Tarnowem, choć pamiętajmy, że dopiero zaczyna się dzień i zapewne informacje będą do nas dopiero napływać, jako że wszystko przetoczyło się już po zmroku.


00:15 Ostatni rzut oka na obecną sytuację pogodową: gwałtowna nawałnica, która nie tak dawno przemierzyła województwo świętokrzyskie, wkroczyła nad woj. lubelskie i niebawem zaatakuje obszary położone bezpośrednio na południe od Lublina i być może sam Lublin! Słaba burza przechodzi też w tej chwili przez Parczew (woj. lubelskie) i Radomsko (woj. łódzkie), przy czym są to burze słabe i wbudowane w obszerniejsze strefy z opadami wielkoskalowymi, które rozciągają się od północnej części Górnego Śląska po miejsca na wschód od Warszawy, Lubelszczyznę i południe Podlasia.
Warto spoglądać też na to, co dzieje się nad wschodnią Austrią i Czechami oraz zachodnią Słowacją. To stamtąd zmierza do nas kolejna strefa gwałtownych burz, które teraz przybierają formy liniowe, jak również opadów deszczu. Podczas, gdy opady wielkoskalowe wejdą do Polski południowo-zachodniej, to nad Górny Śląsk i Małopolskę mogą wkroczyć również opady konwekcyjne (burzowe), dlatego noc może tam nie być spokojna, tym bardziej, że utrzymywać będzie się podwyższona wartość energii potencjalnie dostępnej dla konwekcji. W czasie burz prognozujemy następną dawką ulew, punktowo do 30-50 mm, gradu i silnego wiatru, który, w przypadku utrzymania się sygnatur liniowych na radarach, dochodzić ma do 100 km/h.
Spokojnej nocy!


23:50 Prognoza pogody na jutro: w ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, a na południowym-wschodzie, zwłaszcza początkowo, całkowite. W większości kraju możliwe są przelotne opady deszczu, ale na ogół niewielkie. Mocniej popada lokalnie nad morzem i na Warmii (po południu), jak i na południowym-wschodzie (możliwość przez cały dzień), gdzie spodziewamy się burz, ale dużo słabszych niż ostatnio. W czasie ich trwania przewidywane opady do 20 mm, wiatr do 75 km/h i drobny grad. 
W nocy z wtorku na środę w większości Polski pogodnie. Przelotne opady deszczu nad morzem. Większa strefa z deszczem od wieczora będzie obecna na krańcach południowo-wschodnich i do rana obejmie całe Roztocze, Kielecczyznę, Podkarpacie, Małopolskę, a nawet Górny Śląsk i część Opolszczyzny. Szczególnie w górach nad ranem opady będą obfite, o natężeniu nawet 10 mm/3h, ale więcej o tych opadach podamy jutro w ciągu dnia. Ponadto, na południowym-wschodzie możliwe są burze, które mogą jeszcze bardziej intensyfikować opady, jak również przynosić silny wiatr do 70 km/h.
Temperatura maksymalna wyniesie od 18℃ na Podhalu, 20℃ nad samym morzem, w głębi kraju 22-25℃, przy czym najcieplej na zachodzie, gdzie punktowo istnieje szansa na wzrosty do 26. Temperatura minimalna od 10-11℃ w Sudetach, na Podhalu, Kujawach, Pojezierzu Pomorskim, Podlasiu i w dzielnicach północno-zachodnich, 12-14 w głębi kraju do 15-16℃ na południowym-wschodzie. 
Wiatr w dzień słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, lokalnie na zachodzie też południowo-zachodni. W nocy wiatr pozostanie słaby i umiarkowany, na wschodzie zmienny, na pozostałym obszarze Polski zachodni, północno-zachodni, gdzieniegdzie również północny.

23:20 Burza z Kielecczyzny dotarła już do Ostrowca Świętokrzyskiego i mknie szybko na wschód i niebawem wejdzie nad południowo-zachodnią część woj. lubelskiego. Dalej niesie ona opady o natężeniu >10mm/10min, możliwy grad i bardzo silny wiatr. Słaba burza pojawiła się również na południowy-zachód od Częstochowy, na północny-zachód od Lublina, jak i znowu w Radomiu. 

22:50 Prognoza burz na jutro. Więcej szczegółów w krótkiej prognozie na jutro (w związku z prowadzoną teraz relacją, ukaże się ona teraz)

22:35 Małopolska burza zanikła, radomska powoli przemieszcza się na wschód, mając na drodze rejon Puław i Dęblina, zaś potężna linia szkwału z zachodu na wschód przemierza województwo świętokrzyskie. Nawałnica przeszła już przez Chęciny i Jędrzejów, właśnie uderzyła w Kielce i idzie na Starachowice i Skarżysko-Kamienną! Ostrzegamy, przed bardzo silnymi uderzeniami wiatru w czasie tej burzy, w mniejszym stopniu przed ulewą i gradem.

22:10 Burze znad Małopolski powoli słabną, jednakże cały czas wykazują zwiększoną aktywność. Następna burza ostatecznie dotarła do Radomia, zaś obecnie bardzo groźna struktura, z ogromną liczbą wyładowań, wykazująca na radarach linię szkwału, nasuwa się nad woj. świętokrzyskie! Właśnie bardzo mocno grzmi, leje i wieje nad Włoszczową, a niebawem groźnie zrobi się w Jędrzejowie, Chęcinach i Kielcach!

22:10 Trzeba przyznać, że prognozy znów swoje, a natura swoje. Przede wszystkim, finalnie obszar najsilniejszych burz wyraźnie jest przesunięty na wschód względem ostatnich prognoz. Po drugie, burze nadeszły znacznie wcześniej niż sugerowały modele. No i po trzecie, dopiero teraz pojawiła się tak naprawdę koncepcja dwóch stref opadowych.

21:50 Aktualne opady, to jest dopiero pierwsza tura, która będzie się przemieszczać dzielnie na północny-wschód, a na jej drodze występować będą opady deszczu, okresami intensywne, a we wschodniej części również gwałtowne burze. Natomiast w drugiej połowie nocy prognozuje się wejście nad Śląsk i Małopolskę wejście następnej strefy z deszczem, a zwłaszcza w woj. małopolskim, również z burzami. Podczas, gdy opady wielkoskalowe, wędrując do centrum, mają słabnąć i zanikać, o tyle konwekcyjne opady w woj. lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim utrzymać mogą się nawet do południa. 

21:50 Uwaga mieszkańcy Tarnowa i okolic! Burza, która znajduje się obecnie na zachód od miasta, charakteryzuje się rdzeniem opadowym prawie 70 dBz! Oznacza to pewny duży grad. Silna nawałnica wkroczyła również nad Szczekociny.

21:40 Rozwija się burza z Końskich. Powstają wokół niej nowe komórki, co daje szanse na to, że burza przejdzie również przez Radom. Sytuacja jest rozwojowa. Poza tym, aktywna elektrycznie burza o cechach superkomórki przeszła przez Bochnię i Brzesko i kieruje się na powiat tarnowski i dąbrowski. Bardzo rozwija się również burza na Górnym Śląsku. Te trzy burze obecnie trzeba obowiązkowo obserwować. Mogą generować grad, nawalny deszcz i bardzo silny wiatr oraz tak, jak już wspominaliśmy, mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Niebo błyska się praktycznie co chwilę.

21:35 Podczas, gdy na południu przechodzą burze, od Żuław i Warmii po centrum, środkowy-zachód i częściowo Śląsk rozciąga się strefa ciągłych opadów deszczu, miejscami o umiarkowanym natężeniu. Dane sugerują, że do teraz mogło już tam spaść powyżej 5 mm deszczu. Natomiast do godziny 21:00, najwyższa suma opadów padła prawdopodobnie na drodze przemieszczania się burzy w Małopolsce - w okolicy Suchej Beskidzkiej 28 mm. 

21:30 Błyskawice i grzmoty już niebawem będą mogli podziwiać mieszkańcy południowej części woj. śląskiego, zwłaszcza Cieszyna i Ustronia.

21:30 Grzmieć zaczęło w Radomsku na północny-wschód od Częstochowy. Burza jest "świeża" i całkiem prawdopodobne, iż będzie się rozwijać. 

21:25 Niebezpiecznie zrobiło się w woj. świętokrzyskim. W miejscowości Końskie powstała burza o maksymalnej odbiciowości radarowej, co może oznaczać opady gradu. Przemieszcza się ona w okolice Radomia, ale według jej obecnej trajektorii, ominie to miasto od północy.

21:15 Burze rozwijają się również nad Górnym Śląskiem. Coraz groźniej wygląda komórka znajdująca się w okolicach Zawiercia i Siewierza, gdzie rośnie odbiciowość radarowa i liczba wyładowań, co może świadczyć o tym, że burza będzie się nasilać. Komórka kieruje się w rejon Koniecpola oraz Szczekocin.


21:00 Nad Polską przybywa burz. Obecnie najgroźniejszą burzę mamy na wschód od Krakowa. Rozpoczęła się ona od pojedynczej komórki na Zywiecczyźnie, a następnie, powiększając się przeszła na Kraków, a obecnie zmierza szybko na wschód i północny-wschód. Jest ona potencjalnie najgroźniejszą burzą w tym momencie w Polsce. Towarzyszy jej bowiem mnóstwo wyładowań atmosferycznych, lokalnie opady gradu, bardzo silne, wręcz nawalne opady deszczu oraz silny wiatr. Burza coraz śmielej przyjmuje formę liniową. Miasta, które niebawem znajdą się w jej zasięgu: Bochnia, Brzesko, Skalbmierz, Kazimierza Wielka.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej
 

Komentarze