niedziela, 18 sierpnia 2019

PROGNOZA POGODY NA NOWY TYDZIEŃ (19-25.08.2019)

Znalezione obrazy dla zapytania lato sierpień
eska.pl
Kończący się tydzień przyniósł nam urozmaiconą pogodę. Najpierw lokalnie pojawiły się upały, które jednak szybko były wypierane przez przemieszczające się fronty atmosferyczne z deszczem i burzami. W związku z tym, że wspomniane fronty falowały, przynosiły bardzo dużo deszczu, zwłaszcza na południowym-wschodzie, gdzie susza dotychczas była najmniejsza, a teraz praktycznie w ogóle jej już nie ma. W głębi kraju nadal padało dużo mniej i jedynie lokalnie. Po przejściu wszystkich nawałnic, druga połowa tygodnia była już spokojniejsza - padało mniej, a temperatura ustabilizowała się.
Nowy tydzień zapowiada się bardzo podobnie - najpierw czeka nas spora różnica w temperaturze, a miejscami również porcja deszczu i burz, po przejściu których w drugiej połowie tygodnia zacznie dominować ciepła i gorąca, ale jednocześnie sucha pogoda. Zapraszamy na szczegóły.

Poniedziałek, 19 sierpnia
Jutro już w pierwszej części dnia na zachodzie zaznaczy się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego. Oznacza to sporo chmur i niezbyt duże opady deszczu, głównie wielkoskalowe, chociaż pewna energia dostępna konwekcyjnie może również umożliwić rozwój niewielkich burz z mocniejszym wiatrem i opadem. Im dalej na wschód, tym więcej słońca. Po południu aura zacznie poprawiać się na krańcach zachodnich i północno-zachodnich, gdzie opadów ma być z każdą chwilą mniej, a za to przybędzie rozpogodzeń. Ładna pogoda do wieczora utrzyma się też na wschodzie Małopolski i w większości Podkarpacia i Lubelszczyzny. Nad resztą kraju, w związku z obecnością frontu i CAPE na poziomie nawet 1000-1500 J/kg, prognozujemy rozwój burz, niektórych całkiem gwałtownych. W początkowej fazie będą to zjawiska pojedyncze, ale szybko organizujące się do klastrów. W czasie przechodzenia burz wystąpią intensywne opady deszczu do 15-30 mm, a punktowo do 40 mm. Średnica gradu w najsilniejszych burzach może osiągać 3 cm, zaś porywy wiatru 70-85 km/h. Zjawiska przemieszczać powinny się z najlepszego kierunku, tj. z południowego-zachodu na północny-wschód i od godzin późnopopołudniowych i wieczornych zaczną zanikać od południowego-zachodu, najdłużej pozostając na Podlasiu i Mazurach, bo nawet do pierwszej części nocy. 
Duża różnica w temperaturze: na zachodzie, Pomorzu i Kujawach nie więcej niż 20-24℃, przy czym najchłodniej będzie tam, gdzie deszcz pojawi się jeszcze rano. Natomiast na wschodzie, południu i w centrum już gorąco i upalnie - od 28 do 31℃, a w regionach południowo-wschodnich nawet 32℃.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie, z południa, południowego-zachodu, a po przejściu frontu także z kierunków zachodnich oraz północno-zachodnich.  

Wtorek, 20 sierpnia
We wtorek chwiejna masa odsunie się na wschód, ale na południowym-wschodzie pozostaną jeszcze resztki frontu atmosferycznego i może tam popadać, a nawet zagrzmieć, ale będą to słabe zjawiska. Pod koniec dnia niewykluczone, że deszcz spadnie również w regionach południowo-zachodnich. Na pozostałym obszarze kraju dzień zapowiada się sucho, ze zmiennym zachmurzeniem.
Temperatura maksymalna wyniesie od 20-23℃ nad morzem, u podnóża gór i w pasie od Górnego Śląska i Małopolski po Podlasie do 24-27℃ w głębi kraju. Najgoręcej w Wielkopolsce i na krańcach południowo-wschodnich.
Nad Polską prawdopodobnie znajdzie się centrum małego wyżu, stąd wiatr powieje słabo i umiarkowanie, ze zmiennych kierunków.

Środa, 21 sierpnia
Istnieje pewna szansa, choć podkreślamy, że jest to jeszcze niepewne, na to, że w nocy z wtorku na środę od Czech wejdzie do Polski strefa z nieco silniejszymi opadami. We wschodniej części tej strefy mogłyby tez powstać burze. Prawdopodobnie opady ominą znowu północny-zachód kraju, jak również południowy-wschód. Trzeba jednak jeszcze poczekać na dokładne wyliczenia modeli, gdzie i czy w ogóle, ta strefa powstanie i wkroczy do Polski. Na pewno na bieżąco będziemy informować w naszych kolejnych prognozach.
W ciągu dnia w województwach północno-zachodnich i na krańcach zachodnich powinno być pogodnie i bez opadów. Z rana sporo słońca pokaże się też na krańcach południowo-wschodnich. Poza tym przewaga chmur i w wielu miejscach popada deszcz, a w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu także zagrzmi. W czasie burz możliwy jest bardzo silny wiatr, grad i ulewny deszcz. 
Poza Podkarpaciem i Zamojszczyzną, gdzie słupki rtęci w pełni dnia dojdą do 25-30℃, termometry pokażą najwyżej 21-24℃, a punktowo, zwłaszcza tam, gdzie chmury i opady będą dominować, 18-20℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni, miejscami również północno-zachodni.

Czwartek, 22 sierpnia
W czwartek będzie już na ogół pogodnie i bez opadów. Więcej chmur nadal na wschód od linii Wisły i miejscami, zwłaszcza w Małopolsce i na Podkarpaciu, przewidujemy zanikające, przelotne opady deszczu, a w Tatrach pojedyncze burze.
Na krańcach południowych oraz na Wybrzeżu Wschodnim w najcieplejszej chwili dnia 17-20℃. W głębi kraju 21-24℃, a na Pomorzu Zachodnim 25℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny.

Piątek, 23 sierpnia
W piątek w całej Polsce bez kropli deszczu i sporo rozpogodzeń. Chmury pojawiać będą się jedynie dla ozdoby.
Ranek ponownie chłodny, lokalnie ze spadkami temperatury do 10℃ albo i mniej. W ciągu dnia jednak zrobi się naprawdę przyjemnie ciepło: od 20-22℃ w miejscowościach podgórskich, 23-26 w głębi kraju do 27℃ w dzielnicach zachodnich.
W związku z tym, że w pobliżu Polski nadal stacjonować ma centrum wyżu, wiatr pozostanie słaby albo umiarkowany, zmienny.

Weekend, 24-25 sierpnia
Sobota i niedziela nie przyniosą raczej rewolucji w pogodzie. Blisko Polski nadal będzie stał wyż, zatem wiatr nie powinien nam przeszkadzać, będzie niemało słońca, a zachmurzenie, które oczywiście może się pojawiać, w zdecydowanej większości przypadków nie przyniesie opadów. Najwcześniej w niedzielę, ale według obecnych prognoz jedynie na krańcach południowych, może gdzieniegdzie popadać i zagrzmieć.
Szykuje się nam gorący weekend: w sobotę od 21-24℃ u podnóża gór i nad morzem, 25-27 w głębi kraju do 28℃ na zachodzie. W niedzielę prawdopodobnie zrobi się minimalnie cieplej, dzięki czemu w województwach zachodnich będzie prawie 30℃. Mimo gorących dni warto pamiętać o tym, że sierpień i lato już są bliżej niż dalej końca, zatem noce będą rześkie.

Na koniec ponownie prosimy Wszystkich o wsparcie. Coraz więcej osób bierze udział w organizowanej przez nas zrzutce i dzięki temu uzbieraliśmy już prawie połowę kwoty, jaką postanowiliśmy postarać się zebrać. Zrzutka trwa do końca roku, ale jeśli doceniacie naszą codzienną, wolontariacką pracę od ponad 8 lat, prosimy już teraz o wsparcie, nawet symboliczną złotówką. Na blogu jest nas blisko 4 tysiące i pięknie byłoby, gdyby każdy odważył się właśnie chociaż na tą symboliczną kwotę, a nas napędziłoby to do dalszej, jeszcze cięższej pracy na blogu. Bardzo dziękujemy! 
Linki:

https://patronite.pl/Arek96 (Patronowanie, wsparcie długofalowe)
https://zrzutka.pl/zcan2p (wsparcie jednorazowe) 

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze