środa, 21 sierpnia 2019

ŚRODA, PO NOCNYCH ULEWACH, ZDECYDOWANIE SPOKOJNIEJSZA. TEMPERATURA UMIARKOWANA

W ostatnich godzinach przez Polskę z południowego-zachodu na północny-wschód przemieszczała się strefa obfitych opadów deszczu. Lokalnie spadło przeszło 40 mm wody. Jako że opady nie trwały długo, tak duża suma musiała doprowadzić do podtopień. Mocno popadało również na wschód od głównej strefy opadów, a więc w pasie od Roztocza po Małopolskę i Górny Śląsk, gdzie przechodziły burze. I tam punktowo spadło blisko 40 mm deszczu. Najmniej opadów, co jest praktycznie normalnością przy tego typu sytuacjach pogodowych, mieliśmy w dzielnicach północno-zachodnich oraz południowo-wschodnich.

Od rana ładna pogoda panuje na południowym-wschodzie, krańcach zachodnich i północno-zachodnich. Poza tym na niebie pokazuje się zdecydowanie więcej chmur i lokalnie będzie z nich pierwszej połowie dnia padał deszcz, ale na ogół słabo. Jedynie na północnym-wschodzie, mniej więcej do godziny 9-10, zaznaczać będzie się jeszcze odchodząca strefa z ulewami z prawdziwego zdarzenia. Prognozowana suma opadów lokalnie do 15-20 mm/3h. W godzinach popołudniowych największa szansa na rozpogodzenia istnieje na zachodzie, Pomorzu, Kujawach oraz na krańcach południowo-wschodnich. Poza tym prawdopodobnie przeważać będą chmury. W najróżniejszych regionach spodziewamy się opadów deszczu, ale w przeciwieństwie do ostatnich godzin, będą to już wyłącznie opady przelotne, punktowe, nieliczne i słabe.
Krańce południowo-wschodnie wciąż gorące - w rejonie Hrubieszowa i Tomaszowa Lubelskiego 28-29℃ (maksymalna temperatura zostanie odnotowana przed południem). Na szczęście nad resztą kraju dużo przyjemniej - w większości Podkarpacia i Lubelszczyzny 25-27℃, w głębi kraju 20-24℃, a na Podhalu 18℃.
Wiatr wiać ma umiarkowanie, z północy i północnego-zachodu.

POGODNA I RZEŚKA NOC
W nocy w większości kraju będzie pogodnie, ze zmiennym zachmurzeniem. Drobny deszcz może, ale nie musi, wystąpić jedynie w samych Tatrach i na Podhalu.
Noc niezbyt ciepła: w Sudetach, na Podhalu, Kujawach, północy Wielkopolski, na Warmii i Pojezierzu Pomorskim ledwie 8-9℃. Poza tym 10-12℃, nieco cieplej gdzieniegdzie w Małopolsce i na Podkarpaciu - 13-14℃.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie, przeważnie z północy, północnego-wschodu i ze wschodu, na Pomorzu ze zmiennych kierunków. 

CZWARTEK I PIĄTEK
W czwartek aura taka, jak w nocy, a więc na przeważającym obszarze kraju bez najmniejszego zagrożenia ze strony deszczu, aczkolwiek momenty ze słońcem przeplatać mają się z tymi, kiedy przypłynie więcej chmur. Przelotne opady deszczu ponownie przewidywane są przez nas na obszarze Tatr i Podhala. I to właśnie okolice Zakopanego będą najchłodniejsze, z 18-19℃. Na Wybrzeżu Wschodnim i w Bieszczadach 20-21℃, w głębi kraju 22-24℃, a na zachodzie 25℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie z południa i południowego-wschodu, na południu ze wschodu, w centrum również z północnego-wschodu, a nad resztą kraju ze zmiennych kierunków.    

Piątkowy poranek, zwłaszcza na północnym-wschodzie, bardzo zimny, ze spadkami temperatury do 7-9℃. W dzień na zimno jednak nie będziemy narzekać, ponieważ słupki rtęci powędrują do 20-22℃ w miejscowościach podgórskich, 23-25 nad morzem, na wschodzie, w Małopolsce i na Górnym Śląsku i do 26-27℃ w województwach zachodnich i częściowo środkowych. 
W całej Polsce, głównie w centrum i na południu, mnóstwo słońca. Na północy może się trochę chmurzyć, ale nigdzie nie pojawią się już żadne, nawet najmniejsze, opady.
Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym-wschodzie zmienny, poza tym wschodni, skręcający od zachodu na południowo-wschodni i południowy. 

W związku z wyjazdem, nie będę obecny w dniu jutrzejszym na blogu. Nie ukaże się też prognoza pogody na piątek, za co najmocniej przepraszam. W pogodzie jednak, jak widać, nic nie będzie się działo, więc ta moja krótka nieobecność nie powinna wyrządzić na szczęście większej szkody :)

Przy okazji, wczoraj nasz blog skończył 3000 dni; jest to już ponad 8 lat. Jak ten czas szybko leci...    

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze