poniedziałek, 7 września 2020

ANALIZA KLIMATYCZNA JESIENI W POLSCE

Jesień to pora roku w strefie klimatu umiarkowanego, charakteryzująca się średnimi temperaturami w przedziale 5-15ºC, choć według klasyfikacji IMiGW jest to 5-10ºC. W Polsce bowiem występuje okres przejściowy pomiędzy latem a jesienią, który nazywa się polecie. W czasie jego trwania średnie temperatury mieszczą się w przedziale 10-15ºC. Niezależnie jednak od klasyfikacji, w meteorologii okres jesieni zawsze obejmuje trzy pełne miesiące: wrzesień, październik i listopad. Dlatego też na początku meteorologicznej jesieni, postanowiliśmy przyjrzeć się tej porze roku. Jaka była ona w przeszłości, oraz jak powinna ona wyglądać w naszym kraju z punktu widzenia statystyk? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Jesień na przestrzeni ostatnich lat
Ostatnimi laty bardzo trudno znaleźć porę roku, która zapisywałaby się poniżej normy wieloletniej. Podobnie jest z jesienią. Ostatnia poniżej średniej wydarzyła się w 2010 roku, jednak odchylenie nie wyniosło zbyt dużo, zaledwie - 0,49ºC. Po roku 2010 ta pora roku kształtowała się z reguły w okolicach normy ale z odchyleniem na plus, bądź jako cieplejsza od średniej. Największa dodatnia anomalia w obecnej dekadzie miała miejsce rok temu, kiedy wyniosła +1,90ºC. Jednak zdecydowanie najbardziej ciepłą jesienią cieszyliśmy się w 2006 roku. Wtedy każdy z jesiennych miesięcy przynosił temperatury o ponad 2ºC wyższe od średniej, z tym ,że zdecydowanie najcieplej było we wrześniu i w listopadzie. To wszystko sprawiło, że średnia temperatura trzech jesiennych miesięcy zapisała się wyżej o 2,44ºC niż wynika to z normy. Obecna pora roku to również i chłód, jednak ten najbardziej dawał nam się we znaki przed rokiem 2000. Po tym okresie nie notowano jakichś poważnych ujemnych anomalii. Wracając jednak do czasu sprzed roku 2000, to warto odnotować rok 1993, który przyniósł najchłodniejszą jesień w czasach powojennych. Wtedy jedynie październik przyniósł temperaturę w okolicy normy, natomiast zdecydowanie najzimniej wypadł listopad, kiedy ujemna anomalia sięgnęła prawie -5ºC. Poza rokiem 1993 zimno było też m.in w latach: 1998, 1988 czy 1985. Jednak zdecydowanie najzimniejszą jesień mieliśmy w XVIII w a dokładnie w 1786 roku, kiedy było o ponad 4ºC zimniej od normy.

Temperatura
Średnie temperatury w okresie wrzesień/listopad najwyższe są na zachodzie, oraz na południowym-zachodzie, gdzie przekraczają 9ºC. Natomiast na Warmii i Mazurach, Podlasiu, we wschodniej części Mazowsza i Lubelszczyzny oraz w Górach Świętokrzyskich średnia temperatura wynosi 6/7ºC. Jeszcze chłodniej jest pod górami. Na pozostałym obszarze wartość ta osiąga 8/9ºC. Jesień potrafi przynosić też dosyć wysokie amplitudy temperatur. Podczas napływu zimnych mas powietrza, wszędzie słupki rtęci na termometrach mogą spadać poniżej 0ºC. Z tym, że najbardziej obniżają się w kotlinach górskich, gdzie może być poniżej -10ºC. Nieco wyższe minimalne wartości odnotowujemy na północnym-wschodzie, natomiast na południu, w centrum i na wschodzie największe spadki temperatury sięgają -5/-6ºC. Na zachodzie natomiast najniższe temperatury wahają się w granicach -3/-1ºC. Podczas napływu ciepłych mas powietrza, również jesienią potrafi być gorąco, gdyż temperatury maksymalne w całym kraju mieszczą się w przedziale 22/24ºC, a na Dolnym Śląsku i południu Ziemi Lubuskiej nawet powyżej tych wartości.


Opady
W okresie jesiennym najwięcej deszczu spada na wybrzeżu w rejonie Ustki, Łeby i Lęborka, gdzie przez 3 miesiące spada średnio 200-220 mm wody. Jeszcze więcej notują Beskidy, Podhale i Bieszczady, gdzie suma opadów może wynieść 240-250 mm. Na pozostałym obszarze suma opadów wynosi 120-160 mm, nie licząc Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska i częściowo Mazowsza, gdzie sumy opadów mogą nie dochodzić do 120 mm.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze