czwartek, 19 września 2019

PROGNOZA POGODY NA CZWARTEK: WIATR NIECO SŁABSZY, ALE NADAL BĘDZIE ZIMNO I WILGOTNO

Środa nie uraczyła nas zbyt wieloma dobrymi rzeczami w pogodzie. Może tylko tym, że oprócz chmur, na niebie mogliśmy też oglądać słońce. Poza tym było zimno, przeważnie 13-15℃, do tego wszystkiego wiał silny wiatr i pojawiały się przelotne, obfite opady deszczu, a nawet rozproszone burze. W górach tak, jak przypuszczaliśmy, spadł śnieg. Nie dajmy się jednak zmanipulować mediom, które robią z tego sensację, jakby był lipiec, a biało zrobiło się przynajmniej w Warszawie... W Tatrach śnieg nawet w wakacje nie jest niczym anomalnym czy ekstremalnym, a pamiętajmy o tym, że mamy drugą połowę września.

Dziś od rana praktycznie do wieczora oczekujemy w całej Polsce pogody w kratkę. Słońce przeplatać ma się z chmurami, z których, głównie w godzinach popołudniowych, popada przelotny, ale niejednokrotnie intensywny deszcz, a w górach znów śnieg. Najmniej opadów na zachodzie, a im dalej na wschód, tym ich prawdopodobieństwo ma rosnąć. Dodatkowo, w dalszym ciągu utrzymywać ma się pewna energia dostępna konwekcyjnie. Może to doprowadzić do uformowania się kilku, kilkunastu, rozproszonych burz. Największa szansa na ich wystąpienie jest na wschodzie, północnym-wschodzie i częściowo w centrum, ale kto wie, czy ostatecznie jakieś wyładowania atmosferyczne nie padną również w głębi kraju. W czasie burz może padać deszcz do 5-15 mm, ponadto grad i krupa śnieżna, a wiatr dojdzie w porywach do 55-70 km/h.
Zimno: na Podhalu tylko 8℃, podobnie będzie na nizinach bezpośrednio po opadach. Poza tym przewidujemy 12-15℃, na krańcach zachodnich 16℃.
Wiatr wiać ma umiarkowanie i dość mocno, w porywach do 35-50 km/h, z kierunków północno-zachodnich.

ZIMNA, ALE DOŚĆ POGODNA NOC
W nocy w większości kraju przestanie padać i się wypogodzi. Jakieś przelotne, zanikające opady spodziewane się głównie w regionach południowych i północnych. Będzie to deszcz, a w górach cały czas śnieg. Nawet w rejonie Zakopanego niewykluczony jest opad mieszany.
Temperatura minimalna wyniesie od 1-2℃ na Podhalu i w kotlinach sudeckich, 3-5 w głębi kraju do 6-7℃ na zachodzie i Pomorzu i do 10℃ nad samym morzem.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie, z zachodu i północnego-zachodu.

PIĄTEK I SOBOTA
W piątek podobnie, tj. w całym kraju zachmurzenie zmienne. Konwekcyjne, przelotne opady deszczu ograniczą się już tylko do dzielnic wschodnich i południowo-wschodnich. Na Roztoczu istnieje ponadto niewielkie ryzyko pojedynczych, słabych burz. Wieczorem słaby deszcz prognozowany jest również lokalnie dla Pomorza, gdzie wkroczy mało aktywny, ciepły front atmosferyczny. Na pozostałym obszarze kraju opady nie powinny wystąpić.
W najcieplejszym momencie dnia zapowiadamy od 9-11℃ na południu Małopolski i Podkarpacia, 12-14 na wschód od linii Malbork-Katowice do 15-16℃ na zachód od tej linii. 
Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

Noc z piątku na sobotę zimna będzie na wschodzie i południu, gdzie będzie tylko od 1 do 5℃, a przy gruncie wystąpią przymrozki. W dzień na szczęście odczujemy już napływ cieplejszych mas powietrza i temperatura zacznie przypominać drugą połowę września: na zachodzie odnotujemy 19-20, w głębi kraju 16-18℃, chłodniej na krańcach wschodnich i w rejonach podgórskich - 13-15℃. 
Na zachodzie i południu będzie to prawdopodobnie dzień słoneczny i suchy. Poza tym zaznaczy się wspomniany wyżej front, zatem chmur będzie więcej i może gdzieniegdzie słabo popadać, przede wszystkim w województwach północnych i północno-wschodnich, ale do wieczora już wszędzie powinno się ostatecznie wypogodzić
Wiatr na ogół zachodni i południowo-zachodni, na Śląsku i w Małopolsce słaby i umiarkowany, poza tym znów nieco silniejszy, zwłaszcza na Pomorzu Gdańskim, gdzie porywy dochodzić mogą do 55 km/h.   

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze