Zakończyliśmy wrzesień, który okazał się nieco cieplejszy od normy, ale anomalia ta nie była zbyt duża. Jednak na pełne podsumowanie ubiegłego miesiąca przyjdzie jeszcze czas. Dziś zajmiemy się analizą klimatyczną października, miesiąca, który może przynieść na terenie naszego kraju spory mróz i poważne ataki zimy nie tylko w górach, ale też na nizinach. Jednak miesiąc ten to też okresy panowania suchej i ciepłej pogody związane z panowaniem pogodnych wyżów, które przynoszą wtedy do naszego kraju piękną polską złotą jesień. W tym miesiącu nie wszystkie wyże jednak są suche i pogodne, coraz częściej bowiem mamy do czynienia z tzw. zgniłymi wyżami, które są przyczyną gęstych mgieł. Październik może przynosić też potężne wichury, w górach pojawia się już poważny halny a nad morzem szaleją sztormy. Sprawdźmy jak przedstawiał się dziesiąty miesiąc w roku w przeszłości, oraz jaki powinien on być. W naszej analizie weźmiemy pod uwagę opady i temperaturę.
Jak już wspominaliśmy październik w Polsce może już przynosić bardzo poważne mrozy. Tak było np. 30.10.1920 roku w Zakopanem, kiedy to temperatura spadła tam do -18,5ºC, co jest najniższą wartością zmierzoną kiedykolwiek w tym miesiącu. Zakopane leży jednak w rejonie podgórskim, gdzie ujemne temperatury, mogą się zdarzyć praktycznie o każdej porze roku, jednak w tym miesiącu naprawdę zimno potrafi być też na nizinach. Tak było m.in w roku 1956, kiedy to ostatniego dnia miesiąca siarczysty mróz opanował m.in Podlasie oraz Warmię i Mazury. Tego dnia m. in . w Suwałkach, Sejnach czy Gołdapi zanotowano -14,2ºC. Jeśli wziąć pod uwagę średnie temperatury dla tego miesiąca, to w większości kraju wynoszą one ok 8-9ºC. Zimniej jest oczywiście na północnym wschodzie, gdzie średnia to ok. 6-7ºC, oraz w rejonach podgórskich, gdzie średnia wynosi ok 4-5ºC.
Rekordowo zimnym październikiem był ten z 1805 roku, kiedy odchylenie temperatury od średniej wyniosło -5,93ºC. Jeśli brać pod uwagę XX w. to rekordowo chłodno było w 1920 roku, kiedy ujemna anomalia wyniosła -4,33ºC. Z kolei w okresie powojennym najzimniej było w 1946 roku, kiedy odchylenie wyniosło -3,87ºC. Po roku 2000 najzimniejszy okazał się październik z 2003 roku z anomalią -3,03ºC. W obecnym stuleciu, do tej pory połowa październików przynosiła ujemne odchylenie, najwięcej spośród wszystkich miesięcy, co świadczy o tym, że miesiąc ten ociepla się najwolniej ze wszystkich. Pomimo tego, że obecny miesiąc wolno się ociepla, to i tak może jeszcze przypomnieć o lecie. Tak było w roku 1966, kiedy to 4 dnia miesiąca w wielu miejscach zachodniej Polski notowano temperatury, jakie nie raz panują w lipcu. Wiele stacji odnotowało wtedy temperatury znacznie przekraczające 25ºC. Najcieplej było w Trzebiechowie w województwie lubuskim, gdzie zmierzono 28,9ºC, co jest rekordem ciepła dla tego miesiąca. Jednak tamten październik mimo odchylenia na + 2,60ºC nie okazał się najcieplejszym. Taki bowiem zanotowano na początku XX w. a dokładnie w 1907 roku, kiedy to było cieplej od normy o 3,98ºC. W okresie powojennym najcieplej było w 2000 roku, kiedy anomalia wyniosła + 3,09ºC. Rok później październik też okazał się bardzo ciepły i z odchyleniem +2,72ºC jest jak na razie najcieplejszy w obecnym stuleciu.
Poniżej prezentujemy wykres anomalii temperatury w Polsce dla obecnego miesiąca od roku 1781. Widać na nim, że obecny miesiąc ociepla się bardzo wolno, zarówno w przeszłości, jak i teraz zdarzały się bowiem okresy bardzo chłodne.
Źródło: meteomodel.pl
Jeśli chodzi natomiast o opady, to są one dość zróżnicowane i wynoszą od ok 30 mm na samych krańcach zachodnich województwa lubuskiego, przez ok 40 mm od Wielkopolski, Kujawy, po Mazowsze i północną Lubelszczyznę. Im dalej na północ i południe od tych obszarów, to tym deszczu notujemy więcej. Najbardziej wilgotno jest na samym wybrzeżu, oraz na obszarach podgórskich, gdzie spada ok. 60/70, a miejscami nawet 80 mm deszczu w ciągu całego miesiąca.
Źródło: pogodynka.pl
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej