piątek, 18 października 2019

PIĄTEK PRZEWAŻNIE Z KONTYNUACJĄ ZŁOTEJ JESIENI

W czwartek pojawił się nad Polską podział pogodowy. Zdecydowanie najlepsza pogoda panowała na południowym-wschodzie, gdzie dominowało słońce, a temperatura oscylowała w granicach 20℃. Im dalej na zachód i północ, tym zbierało się więcej chmur, miejscami padał nawet słaby deszcz, a słupki rtęci pokazywały nieco niższe wartości, choć jak na drugą połowę października i tak było ciepło.

Dzisiaj wciąż to Polska północna i zachodnia będzie miała tą gorszą pogodę, przede wszystkim z nieco większym zachmurzeniem. Deszczu nie zapowiadamy wiele. Początkowo przelotnie popada na Żuławach i Pomorzu (zwłaszcza wschodnim i środkowym), a wieczorem również na krańcach zachodnich. Na pozostałym obszarze kraju w ciągu dnia bez deszczu i pogodnie, na ogół z małym i umiarkowanym zachmurzeniem.
Temperatura maksymalna wyniesie od 15-16℃ na Pomorzu Gdańskim, Pojezierzu Pomorskim, Warmii i Mazurach, 17-20 w głębi kraju do 21-22℃ na Zamojszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. 
Wiatr wiać ma najczęściej z południa, czasami też z południowego-wschodu i południowego-zachodu, słabo i umiarkowanie, tylko w górach i w rejonach podgórskich okresami nieco silniej. 

NOC Z PODOBNYM TYPEM POGODY
W nocy w województwach zachodnich i północnych niezmiennie większe zachmurzenie i prawdopodobne są opady deszczu, ale przelotne, słabe i wyłącznie lokalne. Poza tym pogodnie. Rano, przede wszystkim na wschodzie i południu, spodziewamy się zamgleń i mgieł. Niektóre ograniczą widzialność poniżej 300-400 metrów.
O świcie termometry pokażą od 4℃ na Podhalu i 6-7℃ w kotlinach sudeckich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej do 8-10℃ na pozostałym obszarze kraju.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie, z kierunków południowych i południowo-zachodnich. 

PROGNOZA POGODY NA WEEKEND
W sobotę pogoda w zasadzie nie ulegnie większym zmianom. Na zachodzie i północy najwięcej chmur, przy czym słaby deszcz wystąpi jedynie na Pomorzu i wzdłuż granicy zachodniej. Tymczasem im dalej na wschód i południowy-wschód, tym zapowiadamy więcej słońca, ale i tak co jakiś czas chować będzie się ono za chmurami.
Bardzo ciepło: na wschodzie, południu i w centrum 19-22℃ (najcieplej w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim). Chłodniej na Pomorzu, Żuławach, Kujawach oraz częściowo na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce - 15-17℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich silniejszy, w porywach do 40-60 km/h, w wyższych partiach gór, zwłaszcza Tatr, jeszcze więcej. Z południowego i południowo-zachodniego, zacznie skręcać na południowo-wschodni, a miejscami nawet na wschodni.

W niedzielę zdecydowana przewaga słońca. Małym wyjątkiem będą regiony nadmorskie oraz krańce zachodnie, gdzie bez przerwy zbierać ma się więcej chmur, a punktowo możliwe dodatkowo drobne, przelotne opady deszczu. 
Jeszcze cieplej! Od 15-16℃ nad morzem, 17-18 na północy i północnym-zachodzie, 19-21 w głębi kraju do 22-23℃ w dzielnicach południowo-wschodnich i aż 24℃ w rejonie Tarnowa. 
Wiatr słaby i umiarkowany, u podnóża gór silniejszy, w porywach do 45-65 km/h, wysoko w górach oczywiście jeszcze więcej, powyżej 70-80 km/h, z południa, południowego-zachodu, lokalnie także z południowego-wschodu.   

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze