sobota, 19 października 2019

PROGNOZA POGODY NA SOBOTĘ: ZNÓW PODZIAŁ NA SŁONECZNY POŁUDNIOWY-WSCHÓD I CHŁODNIEJSZY I WILGOTNY PÓŁNOCNY-ZACHÓD

Od kilku dni wstępy do prognozy dobowej wyglądają praktycznie tak samo. Piszemy w nich o tym, że najlepsza pogoda była na południowym-wschodzie, gdzie słońce zdecydowanie dominowało, a temperatura nawet przekraczała 20℃, zaś im dalej na północny-zachód, tym przybywało chmur, a słupki rtęci pokazywały niższe wartości. Z taką aurą mieliśmy do czynienia wczoraj i, jak wskazują nasze najnowsze prognozy, nie inaczej będzie dzisiaj. Oto szczegóły.

Południowy-wschód dzisiaj będzie miejscem z największą ilością słońca. Pojawiać mają się tam nielicznie tylko chmury wysokie. Im dalej na zachód i północ, tym przybywać ma chmur, głównie piętra wysokiego i średniego, tak więc mimo to powinno przez nie przedzierać się słońce. Zaś najgorzej będzie na krańcach zachodnich i w większości Pomorza, gdzie nie dość, że zachmurzenia możemy mieć naprawdę sporo, to jeszcze okresami popada słaby deszcz. 
Temperatura uzależniona od pogody: na Pomorzu i północy Ziemi Lubuskiej, gdzie będzie najwięcej chmur, będzie jednocześnie najchłodniej - 14-15℃. W głębi kraju cieplej, do 18-20℃, a najcieplej na słonecznym południowym-wschodzie - ok. 21-22℃.
Wiatr najczęściej wiać ma z południa i południowego-wschodu, miejscami również ze wschodu, słabo i umiarkowanie, w górach i w rejonach podgórskich, w związku z halnym, silniej, u podnóża gór do ok. 50 km/h, w wyższych partiach gór do 70-90 km/h. 

NOC BEZ ZMIAN W POGODZIE
W nocy na południu zachmurzenie małe, w głębi kraju umiarkowane, a na Pomorzu, Kujawach, Ziemi Lubuskiej i północy Wielkopolski wzrastające okresami do dużego. I jednocześnie tam może popadać deszcz, ale będą to opady przelotne, nieliczne, słabe i wyłącznie punktowe.
Temperatura minimalna wyniesie od 6-7℃ w kotlinach sudeckich i w Małopolsce, 8-10 w centrum do 11℃ na Podkarpaciu, Mierzei Helskiej, południu woj. opolskiego oraz w rejonie Bielska-Białej.
Wiatr powieje z południa, południowego-wschodu i południowego-zachodu, słabo i umiarkowanie, u podnóża gór dość mocno, do 35-50 km/h, wysoko w górach w porywach do 60-80 km/h (halny).

NIEDZIELA I PONIEDZIAŁEK
W niedzielę na krańcach zachodnich i północnych dużo chmur, ale słabe opady deszczu przewidujemy tylko na Pomorzu. Reszta kraju słoneczna, gdzieniegdzie wręcz bezchmurna.
Słupki rtęci w tzw. najcieplejszym momencie dnia pokażą od 14-16℃ na Pomorzu, od Podlasia i Warmii po Ziemię Lubuską 17-20℃, w centrum i na południowym-zachodzie 21-22℃, a w Małopolsce i na Podkarpaciu nawet 23-24℃. 
Wiatr podobnie - z południa, południowego-wschodu oraz południowego-zachodu, słaby i umiarkowany, w miejscowościach podgórskich, na Podkarpaciu i Opolszczyźnie silniejszy, w porywach do 30-50 km/h, w wyższych partiach gór do 70-90 km/h. 

W poniedziałek pogoda praktycznie identyczna. Południe i południowy-wschód skąpane w słońcu i w letniej temperaturze do 22-24℃. Im dalej na północ, tym więcej chmur, a na Pomorzu spodziewamy się okresami przelotnych opadów deszczu. Przez wzrost zachmurzenia temperatura będzie też niższa: w centrum ok. 20℃, a na Pomorzu od 14 do 16℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, na południu Podkarpacia silniejszy, w porywach do 50-60 km/h, zachodni i południowo-zachodni, na Wybrzeżu północno-wschodni. 

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze