wtorek, 21 stycznia 2020

ZIMOWY SŁOWNIK: MARZNĄCY DESZCZ, GOŁOLEDŹ


W dzisiejszym wpisie dotyczącym zjawisk, które występują w trakcie zimy, zajmiemy się opisaniem dwóch zagadnień, które są ze sobą powiązane i stanowią duże zagrożenie dla wszystkich poruszających się zarówno samochodami, jak i pieszo. Mowa o marznącym deszczu, oraz powstałej w jego wyniku gołoledzi. Warto zapoznać się z charakterystyką tych zjawisk, gdyż dochodzi do nich niemal każdej zimy i są one najczęstszą przyczyną wypadków drogowych i kolizji w czasie pory zimowej. Zapraszamy na szczegóły
Marznący deszcz
Opisując to zjawisko jednym zdaniem, można powiedzieć, że jest to deszcz, który zamarza po zetknięciu się z podłożem. My jednak nie poprzestaniemy na tak krótkiej charakterystyce tego zjawiska, ponieważ postaramy się je przedstawić w nieco dłuższy sposób, przyglądając się jak dochodzi do powstawania tego rodzaju opadów.
Do powstania marznącego deszczu dochodzi wówczas, gdy temperatura przy powierzchni ziemi spada poniżej 0ºC, natomiast wyżej jest cieplej ( inwersja temperatury). Opady tego rodzaju najczęściej pojawiają się w czasie przechodzenia ciepłego frontu atmosferycznego, dochodzi wtedy do nasuwania się ciepłego powietrza nad zimne, przylegające do najniższej części troposfery ( grubość 500-1000 m). Powoduje to, że wysoko nad naszymi głowami temperatura jest dodatnia. Dzięki temu tworzą się tam krople deszczu a nie płatki śniegu, przez co nawet przy ujemnej temperaturze, jaka panuje za naszymi oknami, pojawia się deszcz, który nie zdąży zamarznąć w czasie przechodzenia przez cienką warstwę zimnego powietrza zalegającego pod ciepłym. Do procesu zamarzania dochodzi dopiero, gdy kropelki wody dotrą do powierzchni ziemi, wówczas tworzy się gołoledź. Marznący deszcz powstaje też w sytuacji, kiedy na wysokości kilku kilometrów ( wyżej, niż oddziałuje inwersja), panuje ujemna temperatura, dzięki czemu tworzą się tam opady śniegu, które opadając niżej, przechodzą przez wspomnianą wcześniej strefę z dodatnią temperaturą, gdzie odmarzają i w postaci deszczu docierają do powierzchni ziemi.
Gołoledź
Jest to cieniutka warstwa lodu pokrywająca podłoże. W wyniku kilkugodzinnych intensywnych opadów deszczu, może dojść do silnego oblodzenia dróg i chodników, co nieraz prowadzi do paraliżu komunikacyjnego. Problemy w poruszaniu się mają również piesi, przez co często dochodzi do potłuczeń i złamań. W trakcie wystąpienia tego zjawiska trzeba zachować szczególną ostrożność.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze