niedziela, 16 lutego 2020

PROGNOZA POGODY NA NOWY TYDZIEŃ (17-23.02.2020)

Znalezione obrazy dla zapytania: WIATR I DESZCZ
pogoda.interia.pl
Po długiej przerwie, cyrkulacja strefowa w ostatnich dniach zaznacza się w Polsce z całą mocą. Temperatura ulega częstym wahaniom, a wszystkiemu towarzyszy regularne przechodzenie niżów i frontów atmosferycznych z opadami deszczu i śniegu, ale przede wszystkim silny i nieprzyjemny wiatr. Wygląda na to, że w podobnych warunkach upłynie nadchodzący tydzień. Zapowiadamy bowiem zarówno opady, mocne porywy wiatru, jak i zróżnicowane wartości na termometrach. Będą dni, kiedy słupki rtęci pokażą zdecydowanie powyżej 10℃, ale też takie, kiedy to miejscami będzie niewiele powyżej zera. Zapraszamy na szczegóły!

Poniedziałek, 17 lutego
Po niezwykle ciepłej dzisiejszej nocy, z temperaturą miejscami na zachodzie osiągającą przejściowo aż 14-16℃, w poniedziałek w całym kraju zachmurzenie duże z przejaśnieniami, a wieczorem nad morzem z większymi rozpogodzeniami. Miejscami pojawią się słabe opady deszczu, przede wszystkim pod koniec dnia na południowym-zachodzie, a w nocy też w centrum, na wschodzie i częściowo południu.
Ekstremalnie ciepło: w Małopolsce zapowiadamy nawet 16-17℃, a możliwe, że punktowo będzie do 18℃. Niewiele mniej nad resztą południowej Polski, w centrum i na wschodzie - 13-15℃. Najchłodniej na południu Podkarpacia i na Pomorzu, gdzie nie będzie więcej niż 8-10℃, więc w sumie i tak bardzo ciepło. 
Wiatr wiać ma z południowego-zachodu, w rejonie Krakowa umiarkowanie, poza tym początkowo silniej, w porywach do 50-60 km/h, ale z tendencją do słabnięcia w ciągu dnia; na Pomorzu przez cały dzień dość silny, do 50-60 km/h, początkowo 70 km/h, zaś w rejonach podgórskich zanikający wiatr fenowy - do południa w porywach do 70-90 km/h.
Wtorek, 18 lutego
We wtorek pogoda typowa dla marca. W całej Polsce trochę słońca, trochę chmur i okresami przelotne opady deszczu, a nawet burze. 
Temperatura maksymalna wyniesie od 5-7℃ na północy i Podhalu, 8-10℃ w większości kraju do 11℃ w okolicach Tarnowa i Nowego Sącza. 
Wiatr powieje z zachodu i południowego-zachodu, umiarkowanie i dość mocno, w porywach do 45-60 km/h, gdzieniegdzie, zwłaszcza w czasie występowania opadów związanych z konwekcją, do 65-70 km/h. 
Środa, 19 lutego
W środę, po pogodnym poranku, później pogoda szybko zacznie się psuć, ponieważ z północnego-zachodu w głąb kraju przemieszczać zacznie się front atmosferyczny, który do wieczora dojdzie mniej więcej do linii Suwałki-Kraków. W jego obrębie prognozujemy wzrost zachmurzenia i opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym, a w drugiej części dnia na zachodzie, Pomorzu i Kujawach nawet lokalne burze. W związku z napływem chłodniejszego powietrza, może im już towarzyszyć nie tylko deszcz, ale również deszcz ze śniegiem, grad i krupa śnieżna. 
Kaszuby i Podhale najchłodniejsze, z 4℃. Poza tym od 5-7℃ w dzielnicach zachodnich i północnych do 8-10℃ na pozostałym obszarze kraju. 
Wiatr południowo-zachodni, po przejściu frontu skręcający na zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 40-60 km/h.
Czwartek, 20 lutego
W nocy ze środy na czwartek w całej Polsce będą występować nadal przelotne opady, ale coraz częściej deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie może się nieco zabielić, ale jedynie na krótko, ponieważ mróz do rana zdoła chwycić tylko na krańcach południowych. Poza tym będzie od 0 do 2℃, a nad morzem 3℃.
W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże z rozpogodzeniami. W pasie od Zatoki Gdańskiej, Warmii i Podlasia po Podkarpacie, Małopolskę i Górny Śląsk w dalszym ciągu może padać przelotny śnieg, krupa śnieżna, śnieg z deszczem i deszcz. Pod wieczór niewielkich opadów nie można także wykluczyć wzdłuż zachodniej i północno-zachodniej granicy, ale tam będzie to jedynie deszcz. 
Temperatura zróżnicowana: na zachodzie, Pomorzu i Kujawach bliżej wiosny, bo 7-8℃, ale na południowym-wschodzie będziemy mieli do czynienia bardziej z przedzimiem (przedwiośniem), ponieważ zapowiadamy najwyżej 3-5℃, a na Podhalu 0-1℃. 
Wiatr umiarkowany, początkowo zachodni i północno-zachodni, ale w następnych godzinach skręcający od zachodu znowu na południowy oraz południowo-zachodni.    
Piątek, 21 lutego
W nocy z czwartku na piątek od zachodu Polska dostanie się pod wpływ kolejnego frontu atmosferycznego, który do rana obejmie regiony zachodnie, a w ciągu dnia cały kraj. Jednocześnie w godzinach popołudniowych, jeżeli front się nie opóźni, od Niemiec powinna nasuwać się nad nasz kraj strefa znacznie lepszej pogody, raczej bez opadów i z rozpogodzeniami. Wracając do frontu, nie będzie on jakoś specjalnie aktywny, niemniej jednak musimy liczyć się w jego obrębie z kilkugodzinnym wzrostem zachmurzenia do dużego i całkowitego, jak również z opadami, przejściowo o natężeniu umiarkowanym i charakterze przede wszystkim ciągłym. Dominującym rodzajem opadów będzie deszcz, przy czym na wschód od linii Olsztyn-Racibórz, zdarzać może się również deszcz ze śniegiem, przejściowo nawet mokry śnieg, a w górach i na Podhalu tylko śnieg. 
Utrzyma się wyraźny podział na zdecydowanie cieplejsze województwa zachodnie, gdzie temperatura w pełni dnia wzrośnie do 8℃, chłodniejsze centrum, gdzie będzie ok. 5-6℃ oraz obszar od Podlasia po Podbeskidzie, Małopolskę i Podkarpacie, w którym zapowiadamy od 2 do 4℃, a na Podhalu około 0℃.
Wiatr bardzo zmienny - najpierw południowy i południowo-zachodni, po froncie przejściowo skręcający na zachodni i północno-zachodni, a wieczorem od zachodu ponownie zmieniający się na południowo-zachodni, na wschodzie umiarkowany, w głębi kraju okresami silniejszy, w porywach do 45-60 km/h, na Wybrzeżu do 60-70 km/h.
Weekend, 22-23 lutego
Na weekend prognozy są jeszcze bardzo niestabilne, niemniej jednak aktualne rozdania modeli sugerują powrót dynamicznej pogody związanej z przemieszczaniem się na północ od Polski albo nawet bezpośrednio nad naszym krajem, niżów. To oznacza oczywiście częste i spore wahania ciśnienia atmosferycznego, przewagę chmur i opady - najczęściej deszczu, momentami dość intensywne, ale przede wszystkim ryzyko silnego wiatru. Całości dopełni skacząca temperatura, która, w zależności od tego, po której stronie niżu w danej chwili się znajdziemy, może zarówno osiągać i przekraczać 10℃, jak i spadać poniżej 5℃. 
Krótko mówiąc - wiele wskazuje na to, że będzie dynamicznie i nieprzyjemnie, dlatego korzystajmy z obecnego weekendu, który w sporej części kraju jest wręcz fantastyczny pod względem panującej za oknami aury. 

P.S. Informujemy, że mimo zakończonej zrzutki na działalność bloga, nadal można wspierać finansowo naszą działalność na tym blogu. Jeżeli ktoś chciałby to zrobić, a bardzo do tego zachęcamy i o to serdecznie prosimy, szczegóły znajdują się po prawej stronie bloga, nad shoutboxem, a pod informacjami o nieobecnościach i możliwościach kontaktu. Dziękujemy! 

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze