środa, 19 sierpnia 2020

CZWARTEK POGODNIEJSZY I Z WYRAŹNYM WZROSTEM TEMPERATURY


Środa jest następnym dniem z bardzo dynamiczną pogodą. Zwłaszcza na zachodzie, południu i wschodzie nie brakuje opadów deszczu i lokalnych burz. Miejscami pada mocno, nawet powyżej 30-50 mm, co prowadzi do podtopień. Rano pod wodą znalazły się między innymi Międzyzdroje. Najchłodniej jest obecnie w Zakopanem, gdzie pod deszczowymi chmurami słupek rtęci nie przekracza 15℃. Dużo cieplej jest na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Pojezierzu Pomorskim - lokalnie 26℃.

Jutro w pasie od Podkarpacia po Podlasie, Mazury, Warmię i Zatokę Gdańską zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, z przelotnymi opadami deszczu. Na krańcach wschodnich i północno-wschodnich niewykluczone są też burze, w czasie których padać będzie mocno, do 15 mm, pojawi się też silniejszy wiatr, w porywach do 60-70 km/h, a nawet drobny grad. Na pozostałym obszarze kraju będzie pogodnie.
Czeka nas wyraźne ocieplenie: prognozujemy od 22-24℃ na Podlasiu, Wybrzeżu i Pogórzu Karpackim, 25-27℃ w głębi kraju do 28-29℃ w regionach zachodnich i do 30℃ w okolicach Słubic.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie, z kierunków zachodnich i północnych, miejscami nad morzem również ze wschodu, a wzdłuż zachodniej granicy z południa. 

NOC POGODNA
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko punktowo na wschodzie przejściowo duże i w pojedynczych miejscach może popadać słaby, przelotny deszcz.
Temperatura minimalna wyniesie od 10-11℃ na Kielecczyźnie, Podhalu i w Bieszczadach, 12-14℃ w centrum do 15-18℃ na zachodzie oraz na Pomorzu.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie, na wschodzie z zachodu i północnego-zachodu, a im dalej na zachód, tym częściej z południa i południowego-zachodu.

PIĄTEK I SOBOTA
W piątek prawie w całej Polsce sporo słońca. Jedynie od Suwalszczyzny po wschód Lubelszczyzny więcej chmur i lokalnie pokropi deszcz.
Jeszcze goręcej: od 24-27℃ u podnóża gór, na krańcach wschodnich, północno-wschodnich, jak i na Helu, 28-30℃ w głębi kraju do 31-33℃ w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Pomorze Zachodnie, Środkowe i Kujawy. W rejonie Słubic możliwe 34℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, na wschód od linii Elbląg-Kraków z kierunków północnych i zachodnich, gdzieniegdzie w strefie nadmorskiej ze wschodu, zaś na pozostałym obszarze kraju z południa.

W sobotę od rana sporo słońca. W ciągu dnia od zachodu zacznie jednak wkraczać chłodny front atmosferyczny, który do wieczora osiągnie całe Pomorze, Żuławy, Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk. W strefie oddziaływania frontu wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Niektóre z nich będą gwałtowne, z ulewnymi opadami deszczu do 15-25 mm, lokalnie 35 mm, silnym, porywistym wiatrem do 70-90 km/h oraz gradem o średnicy 3 centymetrów. W nocy front prawdopodobnie dalej będzie przemieszczał się na wschód, ale istnieje ryzyko jego zafalowania, co może doprowadzić do uformowania się obszerniejszej strefy z ulewnymi opadami i burzami. Są to jednak jeszcze niepewne prognozy, wymagające weryfikacji w kolejnych odsłonach modeli. 
Temperatura zróżnicowana: od 20-25℃ na północnym-zachodzie i krańcach zachodnich, 26-28℃ na wschodzie i w miejscowościach podgórskich, 29-31℃ w głębi kraju do 32-33℃ w pasie od Żuław i Warmii po okolice Warszawy, Ziemię Łódzką, wschodnią Wielkopolskę, Opolszczyznę i Dolny Śląsk.
Wiatr słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz i przechodzenia frontu silniejszy; przed frontem południowy, bezpośrednio po jego przejściu skręcający na zachodni i północno-zachodni, ale wieczorem na zachodzie ponownie możliwy jest wiatr z południowego-zachodu.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

FILMOWA PODRÓŻ PO NIESAMOWITYCH MIEJSCACH

Komentarze