czwartek, 27 sierpnia 2020

PROGNOZA POGODY NA PIĄTEK: WIĘCEJ SŁOŃCA, SŁABSZY WIATR I WYŻSZA TEMPERATURA


Czwartek to kolejny wietrzny dzień. Poza północnym-wschodem, w dalszym ciągu mamy do czynienia z silnymi porywami wiatru. Do tej pory najmocniej powiało w Kołobrzegu oraz Płocku - 72 km/h. Pogoda jest zmienna, to ze słońcem, to z chmurami, z których na wschodzie i północy okresami pada deszcz. Temperatura, w porównaniu ze środą, spadła. Obecnie notujemy od zaledwie 16 do 22℃.
Jutro w pasie od Pomorza Gdańskiego po Podlasie i częściowo Mazowsze, a późnym popołudniem też na zachodzie i południowym-zachodzie, zachmurzenie umiarkowane i duże i gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zapowiada się ładny, suchy i pogodny dzień.
Nieco się ociepli: zapowiadamy od 20-22℃ na północy, wschodzie, w centrum i na Pogórzu Karpackim (punktowo na Pomorzu i Mazurach ok. 19℃), 23-25℃ w głębi kraju do 26-27℃ na południu Wielkopolski, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.
Wiatr wiać ma umiarkowanie, z kierunków południowych, tylko na wschodzie z zachodu i północnego-zachodu.

W NOCY WIĘKSZE OPADY
W nocy w dzielnicach północno-zachodnich i południowo-wschodnich pogodnie. Poza tym dominacja chmur i przemieszczające się z południowego-zachodu na północny-wschód opady deszczu, miejscami intensywne, zarówno wielkoskalowe, jak i związane z konwekcją. Prognozowana suma opadów, zwłaszcza w pasie od Kotliny Kłodzkiej, Opolszczyzny i częściowo Górnego Śląska po Ziemię Łódzką i środkowe Mazowsze - średnio od 10 mm do 15 mm, lokalnie 20-25 mm. 
Noc umiarkowanie ciepła: od 11-12℃ na Podlasiu, 13-15℃ w centrum do 16℃ na południowym-zachodzie oraz na Podbeskidziu.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie, mocniej na krańcach południowych, wysoko w górach powyżej 80 km/h, z południa i południowego-wschodu.

WEEKEND
W sobotę od rana na krańcach południowo-wschodnich i północno-zachodnich sporo rozpogodzeń. Na pozostałym obszarze przewaga chmur i opady deszczu, niekiedy o natężeniu umiarkowanym, przede wszystkim od Śląska i Małopolski po północny-wschód. Z biegiem dnia opady powinny osłabnąć, a w wielu regionach całkiem zaniknąć. Jest także szansa na więcej rozpogodzeń. Będzie to jednak jedynie chwilowe uspokojenie aury, ponieważ wieczorem na Śląsku i w zachodniej Małopolsce pojawią się kolejne deszcze i lokalne burze, które w nocy rozprzestrzenią się również na województwa centralne. Miejscami popada ponownie mocniej i spadnie następne 10-20 mm deszczu.
Temperatura maksymalna wyniesie od 19-21℃ nad morzem, na Podlasiu i Przedgórzu Sudeckim, 22-25℃ w większości kraju do 26-29℃ na Podkarpaciu, Zamojszczyźnie i wschodzie Małopolski. 
Wiatr południowy i południowo-zachodni, gdzieniegdzie też zachodni, słaby i umiarkowany, jedynie od Podbeskidzia po Tatry i Bieszczady silniejszy, w porywach do 60 km/h, wysoko Tatrach do 85-100 km/h.

W niedzielę pogoda bez większych zmian - południowy-wschód pogodny; padać nie powinno także na północnym-zachodzie, ale tam zachmurzenie będzie już większe. Reszta kraju pozostanie w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego, a to oznacza kontynuację dużego zachmurzenia i często pojawiających się o każdej porze dnia opadów deszczu, zarówno ciągłych, jak i konwekcyjnych. Okresami padać będzie obficie. Co więcej, po południu, prawdopodobnie w pasie od Kotliny Kłodzkiej, Opolszczyzny, Górnego Śląska i Małopolski po centrum, Mazowsze i Podlasie, uformują się aktywne elektrycznie burze, niektóre gwałtowne, z wichurami do 80-100 km/h, gradem o średnicy nawet 3-5 cm i ulewami. Prognozowana suma opadów na obszarze z zalegającym frontem atmosferycznym - od 10 mm do 20 mm, lokalnie, szczególnie tam, gdzie przejdą jeszcze burze, do 40 mm.
Na Przedgórzu Sudeckim najchłodniej - 18-20℃. Na północy, zachodzie i środkowym-zachodzie 21-24℃, a im dalej na wschód i południowy-wschód, tym goręcej - w pasie od Górnego Śląska po południowe Mazowsze 25-28℃, a w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i wschodzie Ziemi Świętokrzyskiej 30-32℃, a  w Kotlinie Sandomierskiej nawet 33℃. 
Wiatr umiarkowany, u podnóża gór dość silny, w porywach do 45-60 km/h, wysoko w Tatrach do ok. 100 km/h, w Karpatach oraz na Roztoczu z południa i południowego-zachodu, w pozostałych regionach ze zmiennych kierunków.  

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

FILMOWA PODRÓŻ PO NIESAMOWITYCH MIEJSCACH

Komentarze