środa, 25 listopada 2020

GÓRY NAJCIEPLEJSZE W POLSCE; PANUJE INWERSJA. CZYM JEST TO ZJAWISKO?


Ubiegłej nocy, jak też i dzisiaj w ciągu dnia w górach wystąpiła inwersja temperatury. Warto przy tej okazji w kilku zdaniach opisać na czym polega to zjawisko.

W normalnych warunkach w troposferze (najniższa część atmosfery), im wyżej, tym jest chłodniej, czyli im bliżej powierzchni Ziemi, tym powietrze jest cieplejsze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ powietrze ogrzewa się od nagrzanej powierzchni Ziemi, następnie w wyniku konwekcji unosi się ku górze i ochładza. W przypadku inwersji następuje odwrócenie, czyli im wyżej, tym robi się cieplej.
Inwersja może występować zarówno w przyziemnej warstwie powietrza (inwersja dolna) jak też i wyżej w swobodnej troposferze (inwersja górna).

Są różne przyczyny powstawania tego zjawiska, a jedną z nich jest np. wypromieniowanie ciepła z gruntu, przez co ciepło ucieka do góry a na dole osiada zimne powietrze. Jest to tzw. inwersja radiacyjna albo inaczej mówiąc z wypromieniowania. Powstaje przy wyżowej pogodzie.

Ze zjawiskiem inwersji często jest związany fen (wiatr halny). Nie zawsze zdoła się on przedostać w dół, w kierunku dolin. Jeśli fen oddziałuje wyżej, to powoduje tym samym wzrost temperatury a na obszarach niżej położonych jest wtedy dużo chłodniej.

Inwersja może powstać też w wyniku napływu ciepłego powietrza nad wychłodzoną powierzchnię Ziemi, lub podczas przejścia ciepłego frontu, kiedy masa ciepłego powietrza wślizguje się na masę zimną. Warstwa inwersji tworzy się wtedy na granicy tych mas powietrza.


Aby lepiej zobrazować to zjawisko posłużmy się przykładem z ostatniej nocy i dzisiejszego dnia. Do najcieplejszych miejsc w Polsce należały dziś Tatry. Na Hali Gąsienicowej odnotowano +11.1°C, podczas, gdy w tym samym czasie w Krakowie było +5.6°C, podobnie zresztą jak w Zakopanem. Poranek przyniósł jeszcze większe skrajności. W stolicy Małopolski odnotowano ok. -5°C, tymczasem na Kasprowym Wierchu obyło się bez mrozu. W tym samym momencie zmierzono tam +3.6°C. Kolejna doba również upłynie pod znakiem inwersji.


Na wykresie u góry możecie zobaczyć rozkład temperatury powietrza dla Hali Gąsienicowej, natomiast u dołu dla Krakowa.

Źródło wykresów: pogodynka.pl


ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze