niedziela, 15 listopada 2020

JAKI BYŁ TEGOROCZNY PAŹDZIERNIK W POLSCE?

Według raportu przedstawionego przez IMiGW tegoroczny październik był miesiącem, który zapisał się jako cieplejszy od normy wieloletniej 1981-2010. Dodatnia anomalia wyniosła +1.8°C, a średnia dobowa temperatura powietrza wyniosła 10.5°C. Drugi miesiąc meteorologicznej jesieni był ósmym najcieplejszym od 1951 roku i zarazem czwartym w XXI wieku. Najcieplej w tym okresie było w 2000 roku (średnia 11.8°C), natomiast najchłodniej w 2003 roku (średnia 5.6°C). Najwyższą temperaturę tegorocznego października odnotowano 4 dnia miesiąca w Kozienicach, gdzie zmierzono +24.7°C, natomiast najchłodniej było w okresie 18-20 października, kiedy notowano od -2.1°C w Zakopanem do 4.7°C w Świnoujściu. Z podsumowania IMiGW wynika również, że poprzedni miesiąc w porównaniu z 1951 rokiem ocieplił się o 0.9°C.

A jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o opady?

W większości kraju kształtowały się one w normie lub powyżej, miejscami nawet znacznie. Wyjątkiem okazał się wąski pas Wybrzeża od Ustki po Łebę, gdzie spadło ok. 80% normy. Najmocniej natomiast padało w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, oraz na Opolszczyźnie i w zachodniej części Górnego Śląska, oraz na zachodzie Ziemi Łódzkiej. Tu norma opadów przekroczyła 300%. Im dalej na północ i wschód od tych obszarów, tym padało słabiej, ale i tak norma opadów została przekroczona o ok. 120-220%.

Podsumowując: październik 2020 roku na terenie Polski był miesiącem ciepłym i bardzo wilgotnym.

Mapka górna przedstawia odchylenie temperatury od średniej na terenie Polski w październiku 2020 roku, pod spodem natomiast widać anomalię sumy opadów.


ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze