wtorek, 24 listopada 2020

POGODA I KLIMAT NA PLANETACH UKŁADU SŁONECZNEGO: WENUS

W naszym cyklu związanym z planetami, dzisiaj opiszemy Wenus, która jest drugą planetą w kolejności od Słońca. Czytając do końca ten artykuł dowiecie się wielu ciekawostek na temat Wenus, nie tylko związanych z warunkami atmosferycznymi tam panującymi.

Planeta ta nazywana jest siostrą Ziemi, ze względu na to, że jej wielkość, masa i budowa geologiczna są bardzo do niej podobne. Odróżnia je jednak atmosfera, która na Wenus jest bardzo gęsta i złożona w większości z dwutlenku węgla, przez co mamy tam do czynienia z potężnym efektem cieplarnianym; największym ze wszystkich planet. Temperatura na Wenus osiąga ok. 460°C i utrzymuje się cały czas na podobnym poziomie zarówno w dzień jak i w nocy. Ciśnienie na powierzchni planety jest ok. 92 razy większe niż na Ziemi. Występują tam grube chmury, złożone z dwutlenku siarki, które rozciągają się ponad gęstą warstwą dwutlenku węgla i odbijają ok. 60% światła słonecznego docierającego na Wenus. Na szczytach tych chmur wieją bardzo silne wiatry osiągające nawet 600-700 km/h. Wenus obraca się wokół własnej osi najwolniej ze wszystkich planet. Jeden obrót zajmuje jej ok. 243 ziemskie dni. Doba słoneczna trwa tam jednak krócej i wynosi ok 116 dni, co oznacza, że rok ma tam niepełne dwa dni. Na równiku Wenus porusza się z prędkością ok 6.5 km/h. Dla porównania,  Ziemia na równiku wiruje z prędkością ok. 1670 km/h. Rok na Wenus jest krótszy niż na Ziemi, trwa ok. 225 dni. Podczas gdy większość planet obraca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, to Wenus kręci się w przeciwnym kierunku, czyli zgodnie ze wskazówkami zegara. Oznacza to, że Słońce wschodzi tam na zachodzie a zachodzi na wschodzie.

Czy planeta jest widoczna gołym okiem?

Oczywiście, że tak. Po Słońcu i Księżycu jest to trzecie najjaśniejsze ciało niebieskie widoczne z Ziemi, można ją zatem łatwo odróżnić od gwiazd. Jeśli chcemy ujrzeć Wenus to najlepiej uczynić to ok. 3 godziny przed wschodem słońca spoglądając na wschodni horyzont, albo po zachodzie słońca, patrząc z kolei na zachodni horyzont. Ze względu na jasność planety i porę, kiedy można ją dostrzec, często nazywana jest "Jutrzenką", albo "Gwiazdą Poranną".

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze