środa, 2 grudnia 2020

POGODA I KLIMAT NA PLANETACH UKŁADU SŁONECZNEGO: MARS

Mars, zwany też Czerwoną Planetą znajduje się w odległości ok. 228 milionów kilometrów od Słońca. Zaliczany jest do planet skalistych a jego atmosfera złożona jest w większości z dwutlenku węgla, oraz tlenków żelaza, co powoduje jej czerwone zabarwienie. Bardzo rzadka i pełna pyłu atmosfera, oraz eliptyczna orbita i nachylenie osi obrotu są przyczyną potężnych burz piaskowych, które mogą się utrzymywać przez setki dni a wiatr może osiągać ok. 300 km/h. Są to najpotężniejsze tego typu zjawiska w całym Układzie Słonecznym. Pełny obrót Marsa wokół Słońca trwa ok. 687 dni. Wokół własnej osi natomiast zajmuje mu to podobnie jak Ziemi, ok 24 godziny. Mars, ma też zbliżone do Ziemi nachylenie osi, dzięki czemu występuje tam zmienność pór roku, które są ok. 2 razy dłuższe niż te ziemskie. W najchłodniejszym okresie marsjańskiego roku temperatury mogą się obniżać do ok. -130°C na biegunach,  a w najcieplejszym rosnąć do ok 25°C na równiku. Zmienność wynika z małej pojemności cieplnej atmosfery. Ponadto grunt marsjański nie jest w stanie długo gromadzić ciepła, którego i tak z powodu dużej odległości od Słońca nie dociera zbyt wiele.

Na planecie występują bardzo duże dobowe wahania temperatury. Podczas gdy za dnia może być ok 20/25°C, to nocami notuje się spadek do ok -80/-90°C. Wynika to m.in z rzadkiej atmosfery, ale też i z tych czynników, o których wspomniałem powyżej. Od zawsze zastanawiano się, czy możliwe jest życie na Marsie. Jak wiemy, niezbędnym elementem, aby każdy organizm mógł żyć, jest woda. Najprawdopodobniej na Marsie w stanie ciekłym ona nie występuje, ale jest jej sporo w postaci lodu, choć według niektórych naukowców kiedyś planetę pokrywały oceany.

Warto wspomnieć w kilku zdaniach o ciśnieniu atmosferycznym na Marsie. Jest ono zdecydowanie niższe niż na Ziemi, ale podobnie jak u nas, spada wraz z wysokością. Na szczycie góry Olympus Mons wynosi zaledwie 0,30 hPa. Góra ta jest najwyższym, znanym szczytem w Układzie Słonecznym. Jest to wygasły już wulkan, który wznosi się na wysokość ok. 21 230 m nad poziomem odniesienia.

Czy można obserwować planetę z Ziemi?

Planetę można dostrzec w czasie tzw.opozycji, czyli czasu, kiedy ona i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi. Zdarza się to mniej więcej co 2 lata, ale momenty największego zbliżenia są już nie tak częste, gdyż wypadają co ok. 15 lat. Mars w czasie największych zbliżeń, może się znajdować w odległości ok. 60/70 milionów kilometrów od Ziemi. Najbardziej spektakularne tego typu zjawisko miało miejsce w sierpniu 2003 roku, kiedy planeta znajdowała się "zaledwie" 55 milionów kilometrów od nas. Było to największe zbliżenie od ponad 60 tysięcy lat.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze