sobota, 13 września 2014

NIESAMOWITE I NIEBEZPIECZNE WULKANY

Coraz częściej słyszymy o erupcji wulkanów na Ziemi. Okazuje się, że aktywnych stożków jest całkiem sporo na naszym globie. Niektóre wybuchają spektakularnie, a inne wolno, ale za to nawet parę razy w ciągu godziny. Zobacz, jakie zaskakujące fakty kryją ziemskie wulkany.
Erupcja wulkanu Caulle w Chile
Erupcja wulkanu Caulle w Chile, /foto: onebigphoto.com/
Specjaliści podają, że na Ziemi jest około 800 wulkanów. Większość z nich znajduje się w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Niektóre są mało znane, a stanowią ciekawe obiekty geologiczne.

Yasur
Góra Yasur jest jednym z najbardziej dostępnych wulkanów na świecie. Znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy Tanna, w archipelagu Nowych Hybrydów w Vanuatu. Wznosi się na wysokość 361 m n.p.m. Ponadto należy do najaktywniejszych wulkanów na świecie. Jego erupcja trwa już od 800 lat. Z tego powodu stanowi on dużą atrakcję turystyczną. Warto dodać, że nie jest on dużych rozmiarów a jego krater jest szeroki na 400 metrów. Wybucha nawet kilka razy w ciągu godziny, a jego erupcja jest bezpieczna przy obserwacji z pewnej odległości.
Wulkan Yasur
Wulkan Yasur
Galeras
Galeras znajduje się w południowo-zachodniej Kolumbii w sąsiedztwie miasta Pasto. Według geologów jest on najdłużej aktywnym wulkanem na Ziemi. Galers jest aktywny od conajmniej miliona lat. W ciągu ostatnich 5 000 lat zdarzyło się co najmniej 6 wielkich erupcji (ostatnia z nich w 1886 roku). Krater znajduje się na wysokości 4276 m n.p.m.
Wulkan Galeras
Wulkan Galeras

Stromboli
Stożek wulkanu zajmuje prawie całą wyspę, na której mimo dużej aktywności wulkanicznej rozwinęła się turystyka, a na co dzień zamieszkuje ją około 600 osób. Znajduje się on w archipelagu Wysp Liparyjskich na Morzy Tyrreńskim. Stromboli wznosi się na wysokość 926 m n.p.m. Co ciekawe, z krateru stale wydobywa się strużka dymu.
Wulkan Stromboli
Wulkan Stromboli

Trzy islandzkie siostry
Na islandzkim pierścieniu ognia udomowiły się trzy wulkany: Hekla, Katla i Eyjafjallajokull. Wznoszą się na wysokość około 1500 metrów. Znajdują się pod lodową czapą lodowców. Na dodatek, są one imponujących rozmiarów. Krater Katli ma powierzchnię 10 kilometrów kwadratowych.
Wulkan Eyjafjallajokull
Wulkan Eyjafjallajokull
Ojos del Salada
Na granicy Argentyny i Chile leży najwyższy wulkan na Ziemi. Ma wysokość 6893 m n.p.m. Zalicza się go do wulkanów drzemiących, ponieważ ostatnio wybuchł między 700 a 1000 rokiem naszej ery.
Wulkan Ojos del Salado
Wulkan Ojos del Salado
Krakatau
27 sierpnia 1883 roku zanotowano największą erupcję wulkanu Krakatau. Huk było słychać w promieniu 3200 kilometrów. Szacuje się, że poziom natężenia dźwięku w odległości 160 km od epicentrum wynosił ponad 180 decybeli. Ponad połowa wyspy, na której znajduje się wulkan zniknęła z powierzchni ziemi. Wybuch wywołał falę tsunami o wysokości do 40 metrów i prędkości ponad 700 km/h. Gazy uwolnione do atmosfery sprawiły, że przez około 3 lata Słońce widziane z Ziemi miało zabarwienie zielone, a Księżyc niebieskie. Ocenia się, że wybuch miał siłę ok. 200 megatrotylu i w sumie wyrzucił z siebie 46 kilometrów sześciennych pyłów, które opadając pokryły w sumie 70 proc. powierzchni globu. Wulkan jest nadal aktywny, a jego kaldera mierzy 7 kilometrów długości.
Wulkan Krakatau
Wulkan Krakatau


ŹRÓDŁO:LOSYZIEMI.PL
Źródło: weather.com, wikipedia.org

Komentarze