piątek, 19 września 2014

ODKRYTO GALAKTYKĘ W KTÓREJ ZNAJDUJE SIĘ NAJWIĘKSZA CZARNA DZIURA.

Astronomowie odkryli najmniejszą i najbardziej masywną galaktykę ze znanych do tej pory. W przeszłości najprawdopodobniej była częścią większej, jednak uległa rozdzieleniu. W jej sercu znajduje się potężna czarna dziura. Kosmiczna otchłań została uchwycona przez teleskop Hubble’a.
Hubble image of Messier 60 and M60-UCD1
Ta najmniejsza i najbardziej masywna galaktyka odkryta przez naukowców, została nazwana M60-UCD1. Od Ziemi oddalona jest około 50 mln lat świetlnych.
Naukowcy podkreślają, że gdybyśmy mieszkali w jej centrum, na niebie każdej nocy widzielibyśmy nawet milion gwiazd. Sklepienie niebieskie widziane z Ziemi pokazuje zaledwie 4 tysiące.
Wizja artystyczna supermasywnej czarnej dziury
Wizja artystyczna supermasywnej czarnej dziury
Potężna czarna dziura
W centrum karłowatej galaktyki znajduje się potężna, masywna czarna dziura. Jak podkreślają naukowcy, do tej pory tak ogromne kosmiczne „jamy” były widziane tylko w wielkich galaktykach, ale nie w małych.
Niezwykłym zaskoczeniem okazał się fakt, że wielkość czarnej dziury stanowi aż 15 proc. masy galaktyki. Szacuje się, że ma masę 21 mln słońc, czyli jest pięć razy cięższa od tej, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej (4 mln słońc, 0,01 procent Drogi Mlecznej.
- To zdumiewające, biorąc pod uwagę fakt, że nasza galaktyka – Droga Mleczna jest 500 razy większa i ponad 1000 razy cięższa, niż karłowata galaktyka M60-UCD – mówił Anil Seth, główny autor badania galaktyki karłowatej z Uniwersytetu Utah.
Uległa rozdarciu
Jedna z teorii mówi, że M60-UCD1 mogła być częścią znacznie większej galaktyki, która uległa „rozdarciu” w wyniku kolizji z innymi galaktykami.  Po rozdzieleniu, mniejsza część zabrała ze sobą ogromną czarną dziurę, należącą wcześniej do całej galaktyki.
- Nie wiemy jak w inny sposób wytłumaczyć obecność tak wielkiej czarnej dziury w tak małym obiekcie – wyjaśnia Anil Seth.
Teleskop Hubble’a 
Teleskop Hubble’a pracuje na orbicie ziemskiej już ponad 24 lata. Jego początki nie były łatwe. Teleskop w pierwszych latach dostarczał bazie rozmazane zdjęcia. Poza tym psuł się wielokrotnie. Nic nie zapowiadało, że komukolwiek przyniesie pożytek. Dziś możemy podziwiać jego przepiękne kosmiczne zdjęcia.

ŹRÓDŁO:LOSYZIEMI.PL

Źródło: NASA, space.com

Komentarze