środa, 31 sierpnia 2016

PROGNOZA POGODY NA CZWARTEK: SPORO SŁOŃCA I BARDZO CIEPŁO

Wakacje pożegnały się z nami wspaniałą pogodą. Było dużo słońca, a temperatura w wielu miejscach przekroczyła 20 stopni. Mocniej chmurzyło się jedynie na północnym-wschodzie naszego kraju, ale symboliczny deszcz trafiał się punktowo. 

Pierwszy dzień września nie przyniesie nam pogorszenia pogody. Dalej na przeważającym obszarze RP na niebie królować ma słońce, gdzieniegdzie na zupełnie bezchmurnym niebie. Większa ilość chmur utrzyma się na Podlasiu; nieco mocniej zachmurzy się również na krańcach zachodnich i północno-zachodnich, ale deszczu nie musimy się obawiać.
Bardzo ciepło: w najcieplejszej chwili dnia zmierzymy od 21-23 stopni na Wybrzeżu, Podhalu i Podlasiu, 24 na Lubelszczyźnie, 25-26 w głębi kraju do 27-28 st. C. na południowym-zachodzie i w centrum.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.

CIEPLEJSZA NOC
W nocy na południowym-wschodzie bezchmurnie. Im dalej na zachód i północny-zachód, tym chmur zbierać ma się więcej. W pasie od Świnoujścia po Władysławowo może z nich spaść bardzo słaby deszcz.   
Ranek nie będzie już tak zimny, jak ostatnie. Jednocyfrowe wartości odnotujemy tylko na Podhalu - 9 st. C. Poza tym od 10-11 stopni na wschodzie, 12-13 w centrum do 14 st. C. w województwach południowo-zachodnich i w strefie brzegowej.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.  

PIĄTEK I SOBOTA
W piątek pogoda nieco się pogorszy, ale źle nie będzie. Oczekujemy umiarkowanego, okresami dużego zachmurzenia z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami wystąpią słabe, przelotne opady deszczu do 1-3 mm, ale nie odnotujemy ich zbyt dużo.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 19-22 stopni na północy, północnym-zachodzie i Pogórzu Karpackim, 23-25 w głębi kraju do 26 st. C. lokalnie na Dolnym Śląsku i w Kotlinie Sandomierskiej.
Wiatr słaby i umiarkowany.

Sobota to podobny typ pogody, a więc słońce na zmianę z chmurami, z których co jakiś czas, głównie w dzielnicach północnych, lekko pokropi.
Utrzyma się wysoka temperatura na poziomie 20-23 stopni na północy i Pogórzu Karpackim, 24-26 w głębi kraju i 27-28 st. C. na południowym-zachodzie.
Wiatr słaby i umiarkowany.       

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

wtorek, 30 sierpnia 2016

PROGNOZA POGODY NA ŚRODĘ: POGODNIE I CIEPŁO; JEDYNIE NA WARMII I PODLASIU MOŻLIWY SYMBOLICZNY DESZCZ

Po burzowym poniedziałku, we wtorek pogoda się uspokoiła. Deszcz w większości zaniknął i pokazało się słońce, a temperatura oscylowała na przyjemnym poziomie 20-23 stopni. Tylko na krańcach północnych i południowych było chłodniej - 17-19 st. C.

Jutro wspaniałej pogody oczekujemy na zachodzie i południu Polski, gdzie niebo zdominuje słońce. Lokalnie będzie bezchmurnie. Na pozostałym obszarze RP może się trochę chmurzyć, najmocniej na północnym-wschodzie, gdzie nie wykluczamy symbolicznego deszczu do 1 mm.
Ciepło: od 18 stopni na Podhalu, 19-20 na Podlasiu, 21-23 w głębi kraju do 24-25 st. C. na Kujawach, Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Nizinie Szczecińskiej, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.

POGODNA NOC
Noc w całej Polsce będzie pogodna, w pasie od Kujaw i Wielkopolski po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie zupełnie bezchmurna.
Rano nie oczekujmy zbyt wysokich temperatur: zmierzymy od 7 stopni na Podhalu, 8-10 na południu i w centrum, 11-12 w głębi kraju do 14 st. C. w pasie od Helu i Władysławowa po Świnoujście.
Wiatr powieje słabo.      

CZWARTEK I PIĄTEK
W czwartek początkowo w całym kraju bardzo dużo słońca. W ciągu dnia na zachodzie, północy i częściowo w centrum na niebie zbierze się nieco więcej chmur, ale deszczu z nich nie przewidujemy.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 20-22 stopni na Pogórzu Karpackim, Suwalszczyźnie i nad morzem, 23-24 na wschodzie, Pojezierzu Pomorskim i w Małopolsce do 25-27 st. C. na pozostałym obszarze RP.
Wiatr słaby i umiarkowany.

W piątek przez nasz kraj będzie przemieszczał się mało aktywny front atmosferyczny, który najpierw zaznaczy się na zachodzie i północy naszego kraju, a później w pozostałych regionach Polski. W jego obrębie odnotujemy zwiększone zachmurzenie i słabe, przelotne opady deszczu do 1-5 mm.
Na południu i południowym-wschodzie dalej bardzo ciepło - od 24 do 26 stopni. W pasie dzielnic centralnych 22-23, a na północy i u podnóża gór 19-21 st. C.
Wiatr słaby i umiarkowany.      

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

poniedziałek, 29 sierpnia 2016

PROGNOZA POGODY NA WTOREK: NAWAŁNICE ODPUSZCZĄ, ALE ZROBI SIĘ WYRAŹNIE CHŁODNIEJ

Poniedziałek był bardzo burzowym dniem. W nocy mocno zagrzmiało w Polsce północno-zachodniej i zachodniej, a w dzień nawałnice przesunęły się na wschód. Szczególnie groźnie jest teraz na południowym-wschodzie, gdzie znajduje się aktywny elektrycznie i wydajny opadowo klaster burzowy. Parę godzin temu bardzo niebezpiecznie było jednak na południu Małopolski i na południowym-zachodzie Podkarpacia, gdzie wielokrotnie przechodziły pojedyncze, ale silne burze, których głównym zagrożeniem okazywały się ulewy. W Jaśle spadło aż 50 mm wody, co doprowadziło do masowych zalań dróg. Podobna sytuacja miała miejsce w rejonie Zakopanego, gdzie suma opadów wyniosła 48 mm. W Tatrach wody spadło jeszcze więcej - na Kasprowym Wierchu aż 68 mm.

Jutro nie ma już mowy o nawałnicach. Chłodny front odsunie się bowiem na wschód, a u nas pogoda się poprawi. Na przeważającym obszarze RP nie spadnie już ani kropla deszczu i nie zabraknie przejaśnień i rozpogodzeń, których najwięcej oczekujemy w południowo-zachodniej Polsce. Nieco gorszej pogody spodziewamy się jutro jeszcze w Tatrach, Bieszczadach, na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Podlasiu i północny Mazowsza, gdzie przejściowo może zebrać się więcej chmur,  z których popada słaby i przelotny deszcz do 1-3 mm.
Temperatura we wtorek spadnie, ale na pewno nie będzie nam zimno: maksymalnie przewidujemy od 17 stopni na Podhalu, 18-20 nad morzem i na północnym-wschodzie, 21-22 w głębi kraju do 23 st. C. na południu Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Podkarpaciu.
Wiatr wiać ma umiarkowanie.

ZIMNA I POGODNA NOC
W nocy od Bałtyku po Tatry pogodnie, a na Śląsku i w Małopolsce wręcz bezchmurnie.
Brak zachmurzenia, słaby wiatr i obecność chłodniejszej masy powietrza sprawią, iż po zachodzie słońca zacznie się szybko ochładzać i poranek będzie zimny: wieścimy od zaledwie 6 stopni na Podhalu, 8 na Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej, Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce, 9-10 w głębi kraju do 11-13 st. C. na Wybrzeżu i w rejonie Zatoki Gdańskiej.

ŚRODA I CZWARTEK 
W środę na zachodzie i południu przez cały dzień słonecznie i oczywiście sucho. W innych miejscach dzień zacznie się z większą ilością chmur. Na Mazurach popada nawet przelotny deszcz. Z biegiem dnia chmury mają jednak odpuszczać i do wieczora utrzymają się jedynie na północnym-wschodzie naszego kraju.
Na termometrach w najcieplejszej chwili dnia zobaczymy od 19-20 stopni na Podlasiu, wschodzie Warmii, Wybrzeżu i Pogórzu Karpackim, 21-23 w centrum do 24-25 st. C. na zachodzie i południowym-zachodzie.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.

W czwartek skończą się wakacje i uczniowie wrócą do szkół. Zakończy się również oficjalnie meteorologiczne lato (wszelkie pomiary na stacjach od czwartku będą już zaliczane na poczet jesieni). Pogoda tego dnia zupełnie nie będzie jednak przypominała tej pory roku, gdyż w całym kraju będzie słonecznie. Jakieś większe zachmurzenie w drugiej części dnia nasunie się co prawda nad dzielnice północne i zachodnie, ale deszcz popada z tego dopiero wieczorem i tylko nad morzem.
Będzie bardzo ciepło, gdzieniegdzie wręcz gorąco: od 20-22 stopni na Podhalu i w strefie brzegowej, 23-25 na północy, wschodzie i w Małopolsce, 26-27 w głębi kraju do nawet 28 st. C. na Dolnym Śląsku.
Wiatr słaby i umiarkowany.            

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

niedziela, 28 sierpnia 2016

CZY W TYM SEZONIE GROŻĄ NAM JESZCZE SILNE BURZE?

Znalezione obrazy dla zapytania nawałniceTegoroczny sezon burzowy, a zwłaszcza czerwiec i lipiec, przyniosły nam bardzo dużo burz (wbrew lamentom wielu "łowców burz", którzy ciągle płaczą, że wszystko ich omija i mają nad sobą jakieś tarcze, która osłabiają wszystkie burze idące nad ich miejscowość). Niestety, zjawiska często okazywały się naprawdę silne i powodowały zniszczenia. W sierpniu tych pięknych, ale niezwykle niebezpiecznych zjawisk mamy mniej, ale warto przypomnieć, iż oficjalnie sezon burzowy w naszym kraju trwa do końca września.
Czy to oznacza, że Polsce grożą jeszcze silne nawałnice? Zobaczmy, jak widzą to nasze prognozy.

BĘDZIE GRZMIEĆ, ALE NAJGORSZE MAMY JUŻ RACZEJ ZA SOBĄ
Już najbliższe godziny przyniosą nam powrót burz. W nocy zagrzmi w Polsce zachodniej i północno-zachodniej, a jutro głównie na wschodzie, południu i częściowo w centrum. Zjawiska charakteryzować mają się występowaniem ulew do 25 mm, silnego wiatru do 70-90 km/h, a w ciągu dnia też sporej ilości wyładowań atmosferycznych i opadów gradu o średnicy 2-3 centymetrów. Uformują się zarówno pojedyncze komórki konwekcyjne, jak i większe klastry burzowe. Widać więc, że unikniemy jakichś wielkich nawałnic, ale mimo wszystko zjawiska punktowo przynieść mogą straty.

Według aktualnych prognoz, po incydencie burzowym w ciągu nadchodzących godzin, czeka nas kilka dni spokojnej aury. Zagrzmi najprawdopodobniej dopiero na początku kolejnego tygodnia. W związku z tym, iż burze znów powstaną na chłodnym froncie atmosferycznym i zakończą falę upałów, najprawdopodobniej ponownie okażą się silne, z gradobiciami, ulewami i silnymi podmuchami wiatru, ale nie jesteśmy jeszcze w stanie stwierdzić, gdzie przejdą najsilniejsze.

Jeśli myślimy, że na tym się skończy, to jesteśmy w błędzie. Jeszcze w pierwszej dekadzie września powinny powrócić gorące masy powietrza, temperatura powietrza w wielu miejscach przekroczy 25 stopni, a to doprowadzi do powstania nowych burz, które między 10. a 15.09 przechodzić będą nad Polską dość często i na nowo przyniosą szereg niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

W kolejnych dniach września zawita do nas prawdopodobnie większe ochłodzenie, a co za tym idzie burze osłabną, ale z pewnością wrócą jeszcze w trzeciej dekadzie miesiąca, kiedy powinna wystąpić w Polsce przynajmniej jedna adwekcja powietrza z południa (temperatura dojdzie wtedy do 25 stopni).

Generalnie rzecz biorąc, przed nami w ciągu nadchodzących kilkunastu dni mniej więcej trzy fale całkiem silnych burz. Chcielibyśmy jednak na koniec uspokoić tych, którzy mają już dość nawałnic albo najzwyczajniej w świecie się ich boją - istnieje spore prawdopodobieństwo, że najgorsze w tym sezonie burzowym już za nami, a szansa, że nadchodzące burze przynajmniej dorównają tym, jakie atakowały nas w czerwcu i lipcu jest naprawdę niewielka. 
Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku burze nie będą silne, bo niszczące nawałnice nikomu normalnemu nie są do szczęścia potrzebne. 

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej. 

PROGNOZA POGODY NA TYDZIEŃ 29.08.2016-04.09.2016

Znalezione obrazy dla zapytania lato
Wakacje żegnają się z nami wspaniałą pogodą. Od paru dni temperatury są wyjątkowo wysokie, a na niebie od rana do wieczora świeci słońce, któremu nie zagrażają nawet najmniejsze chmury.
Czy ten typ pogody utrzyma się również w nadchodzących dniach, kiedy rozpoczniemy rok szkolny i nowy miesiąc?

PONIEDZIAŁEK, 29. SIERPNIA
Jutro pogoda w naszym kraju będzie dynamiczna. Wszystko przez chłodny front atmosferyczny, jaki przechodzić ma przez Polskę. W pierwszej części dnia obejmie on swoim zasięgiem pas od Pomorza po Dolny Śląsk i częściowo Opolszczyznę. Nie będzie wtedy charakteryzował się jakąś nadzwyczajną aktywnością. Gdzieniegdzie spadnie deszcz, mocniej powieje, a nawet zagrzmi, ale zjawiska nie będą silne. Poza tym dalej słonecznie.
Po południu na zachodzie, Pomorzu i Kujawach rozpogodzi się (jedynie na Pomorzu wciąż więcej chmur i możliwy słaby deszcz), a chłodny front przemieści się do dzielnic południowych, wschodnich i centralnych. Na tym obszarze spodziewamy się już dużo większej ilości opadów i burz, które mogą być na dodatek dość silne, z gradem do 2 cm średnicy, ulewami do 15-25 mm, silnym wiatrem do 70-90 km/h, a także sporą ilością wyładowań atmosferycznych. 
Na wschodzie, południu i w centrum jeszcze gorąco, a nawet upalnie - od 27 do 32 stopni. W głębi kraju 24-26, a na Pomorzu i w Kotlinie Jeleniogórskiej 21-23 st. C.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie, nad morzem nieco mocniej.
WTOREK, 30. SIERPNIA
We wtorek najwięcej chmur na północy, północnym-wschodzie, w Tatrach i Bieszczadach. Możliwe, iż popada z nich słaby deszcz. Na pozostałym obszarze RP sporo słońca i sucho. 
Odpoczniemy od gorąca: w najcieplejszej chwili dnia przewidujemy od 18-20 stopni na północy i Pogórzu Karpackim, 21-23 w głębi kraju do 24 st. C. na Podkarpaciu.
Wiatr umiarkowany, w województwach północnych okresami trochę silniejszy, w porywach do 35-50 km/h. 
ŚRODA, 31. SIERPNIA
W środę najlepszej pogody oczekujemy na zachodzie i południowym-zachodzie, gdzie nie zabraknie słońca i na pewno nie będzie padać. W innych regionach na niebie pojawi się więcej chmur, ale szansa na deszcz jest znikoma.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 17-18 stopni na Podhalu, 20-21 na północy, wschodzie i w Małopolsce, 22-23 w centrum do 24-25 st. C. na zachodzie.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.  
CZWARTEK, 01. WRZEŚNIA
Noc ze środy na czwartek będzie zimna. W wielu miejscach temperatura spadnie poniżej 10-12 stopni, a na Podhalu zmierzymy ledwie 5-7 stopni.
W czwartek, w pierwszy dzień roku szkolnego, aura będzie wprost wspaniała. Na przeważającym obszarze RP bezchmurne niebo, a trochę niegroźnych chmur pojawi się jedynie lokalnie w górach, na krańcach zachodnich i północnych. 
Powrócą bardzo ciepłe masy powietrza: około godziny 16:00 na termometrach zobaczymy od 20-22 stopni na Podhalu i Suwalszczyźnie, 23-24 nad morzem, na Kaszubach, wschodzie i w Małopolsce, 25-26 w głębi kraju do 27 st. C. na krańcach zachodnich.
Wiatr słaby i umiarkowany.   
PIĄTEK, 02. WRZEŚNIA
W piątek w całym kraju zachmurzenie wzrośnie do umiarkowanego, ale na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby z tych chmur miał spaść deszcz.
Nadal bardzo ciepło: od 21-23 stopni na Wybrzeżu, 24-25 na północy do 26-28, a być może nawet 29 st. C. w dzielnicach południowych i centralnych.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.  
SOBOTA, 03. WRZEŚNIA
Sobota będzie kolejnym dniem, który w całej Polsce zapisze się słonecznie i bez deszczu.
Powrócą upały - na zachodzie i południowym-zachodzie przewidujemy 29-31 stopni! W centrum 27-28, na południowym-wschodzie 25-26, a w rejonach podgórskich, na Mazurach i Wybrzeżu 21-24 st. C.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.  
NIEDZIELA, 04. WRZEŚNIA
W niedzielę przez większą część dnia wciąż pogodnie i bez opadów. Dopiero wieczorem do dzielnic zachodnich i północno-zachodnich przybliży się chłodny front atmosferyczny z burzami, które mogą być gwałtowne, z ulewami, silnym wiatrem i gradem.
Gorąco: od 20-23 stopni nad morzem, 24-25 na Podhalu, 26-28 na Pomorzu, wschodzie i w Małopolsce do 29-32 st. C. na pozostałym obszarze RP.
Wiatr słaby i umiarkowany.

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze