czwartek, 5 stycznia 2017

PROGNOZA POGODY NA PIĄTEK: ARKTYCZNY PODMUCH NABIERZE TEMPA

Nad Polskę coraz śmielej spływa z dalekiej północy mroźne powietrze. Na Podlasiu temperatura już obniżyła się do -15 stopni. Poza tym mróz jest jeszcze jednocyfrowy, ale to tylko kwestia czasu, kiedy słupki rtęci obniżą się ostatecznie poniżej -10 stopni.
Oprócz fali mrozów, atakują nas także opady śniegu. Szczególnie gigantyczne opady przetaczają się nad Pomorzem, gdzie mamy do czynienia z tak zwanym efektem jeziora, przez który od wielu godzin nad tym regionem przechodzą krótkotrwałe, ale silne śnieżyce. Lokalnie pokrywa śnieżna przekracza już 15-20 cm, a bardzo mocno sypie dalej. Dodatkowo, w rejonach nadmorskich, gdzie silny, północny wiatr, wtłacza wodę z morza do ujść rzek, dochodzi do wielu zalań i podtopień, a także zniszczeń. Sytuacja w strefie brzegowej na szczęście powoli się stabilizuje.

Jutro naprawdę ładnej pogody spodziewamy się na północnym-wschodzie i w centrum Polski, gdzie na niebie królować będzie słońce, a pojedyncze chmury pojawiać mają się jedynie dla ozdoby. W głębi kraju zachmurzenie większe, ale również możemy liczyć na sporo momentów ze słońcem. Symboliczne opady śniegu do 0,5-2 cm przewidujemy tylko na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Pomorzu i w północnej części Ziemi Lubuskiej.
Silny mróz: około godziny 13:00 na termometrach zobaczymy od -16/-13 stopni na wschodzie i Podhalu, -12/-10 od Warmii po Górny Śląsk i Małopolskę, -9/-7 na wschodzie Kujaw i Wielkopolski, na Opolszczyźnie i Ziemi Łódzkiej, -6/-4 w głębi kraju do -3/-2 st. C. na Ziemi Lubuskiej i Nizinie Szczecińskiej. 
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.

NOC Z BARDZO DUŻYM MROZEM 
W nocy na przeważającym obszarze RP pogodnie, z bezchmurnym niebem albo małym zachmurzeniem. Wyjątek stanowić ma Polska zachodnia, Pomorze, Kujawy i Pogórze Karpackie, gdzie chmur będzie nieco więcej. Na Podhalu i nad samym morzem poprószy z nich niewielki śnieg.
To będzie naprawdę mroźna noc: na wschodzie Warmii i Mazowsza, na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Górnym Śląsku, w Górach Świętokrzyskich i w Małopolsce termometry obniżą się aż do -24/-20 stopni, a nie wykluczamy, iż punktowo trafi się -26. Przy gruncie jeszcze zimniej. W centrum od -19 do -17, na południowym-zachodzie, wschodzie Wielkopolski, Kaszubach i Kujawach -16/-12, a w województwach zachodnich i nad morzem "zaledwie" od -9 do -5 st. C.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie, na Wybrzeżu rano znów trochę mocniej, do 50 km/h.

SOBOTA I NIEDZIELA 
W sobotę od Pomorza po Wielkopolskę i Ziemię Lubuską od rana więcej chmur. W drugiej części dnia nad te miejsca wkroczy front atmosferyczny z opadami śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym (przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm/6h). Poza tym dzień rozpoczniemy z piękną, słoneczną aurą. Do końca dnia utrzyma się ona na wschodzie i w Małopolsce. Na pozostałym obszarze RP zaznaczy się już wpływ zachmurzenia, ale padać jeszcze nie będzie.
Na zachodzie, Pomorzu i Kujawach najcieplej - od -5 do -2 stopni. W centrum już -7/-10, a od Podlasia po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie -17/-12 st. C. 
Wiatr słaby i umiarkowany, w strefie brzegowej dość silny, osiągający w porywach 50-60 km/h. 

W niedzielę w dzielnicach zachodnich i wschodnich, w górach i nad morzem zachmurzenie umiarkowane, przejściowo wzrastające do dużego, ale symboliczne opady śniegu możliwe są jedynie wzdłuż granicy zachodniej, w rejonach podgórskich i nadmorskich. Inne miejsca pogodne i suche.
Mróz zelżeje na zachodzie i Wybrzeżu, gdzie przewidujemy w najcieplejszej chwili dnia około -2/0 stopni. W głębi kraju ujemna temperatura trzymać ma cały czas bardzo mocno - w centrum odnotujemy -7/-5 stopni, a na wschód od linii Mikołajki-Gliwice -13/-9 st. C.
Wiatr słaby.     

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze