czwartek, 20 lipca 2017

PROGNOZA POGODY NA CZWARTEK: SPORY UPAŁ I SILNE BURZE

Wczorajszy dzień to powrót upałów. W Opolu i Raciborzu temperatura podskoczyła do 31℃. Znacznie chłodniej było oczywiście na północy kraju, przede wszystkim nad morzem i na Żuławach, gdzie lokalnie słupki rtęci miały kłopoty z przekroczeniem 19-20℃. Na szczęście pogoda była dość dobra, gdyż często pokazywało się słońce, a przelotne opady deszczu i burze pojawiały się wyłącznie lokalnie i nie okazały się gwałtowne.

Dzisiaj do południa na wschodzie i zachodzie najwięcej chmur. Możliwe są również przelotne opady deszczu i burze, ale nie będą to jeszcze zjawiska gwałtowne. Reszta Polski spokojna, ze słońcem. 
Kolejne godziny pogodne będą już tylko na Suwalszczyźnie, Warmii i Pomorzu Gdańskim. Na jakąś szczególną dynamikę w aurze nie będą mogli narzekać również mieszkańcy województw południowo-wschodnich, gdzie co prawda wzrośnie CAPE, ale oczekujemy powstania przeważnie pojedynczych komórek konwekcyjnych nie wykazujących się wysoką aktywnością (opady deszczu do 15-25 mm, wiatr do 70 km/h, grad 1-2 cm). W pozostałych miejscach nie liczmy na spokojną aurę. Przyzwoita chwiejność atmosfery pokryje się z wyższymi wartościami współczynników kinematycznych co sprawi, że zaczną szybko powstawać komórki burzowe, najpierw oczywiście pojedyncze, a w dalszych stadiach rozwoju też klastry, którym może towarzyszyć ulewny deszcz do 20-35 mm, wichury do 70-90 km/h i opady gradu do 2-3 cm średnicy. Jeszcze niebezpieczniej może zrobić się wieczorem w regionach zachodnich i północno-zachodnich, gdzie dotrze chłodny front atmosferyczny. Nie wykluczamy, że w jego obrębie burze punktowo będą jeszcze silniejsze.
Gorąco: na południu i południowym-wschodzie 30-33℃. W pasie dzielnic centralnych 27-29℃, a na północy od 23 do 26℃.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.    

BURZOWA NOC
W nocy na Suwalszczyźnie, Górnym Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce pogodnie i bez opadów. Nad resztą kraju nadal szaleć będą burze, możliwe, że w formie bardziej rozbudowanych struktur, których najwięcej przewidujemy na Pomorzu, Kujawach, zachodzie Warmii, północy Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski. Zjawiska w dalszym ciągu mogą odznaczać się ulewnymi opadami deszczu do 25-35 mm i silnymi podmuchami wiatru do 80 km/h. 
O poranku termometry pokażą od 11℃ na Suwalszczyźnie, 15-18 w głębi kraju do 19℃ na Dolnym Śląsku, Śląsku Opolskim i Podkarpaciu.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.

PIĄTEK I SOBOTA
Piątek rozpocznie się pogodnie w regionach południowo-wschodnich. Na pozostałym obszarze RP już w pierwszej części dnia da zauważymy rozwój konwekcji z opadami deszczu i burzami, przede wszystkim na krańcach południowo-zachodnich. Sporo deszczu spadnie również na północny-wschód, ale będzie to prawdopodobnie pozostałość po burzy, która przywędruje z zachodu i południowego-zachodu. W dalszej części dnia burze będą powstawać jak grzyby po deszczu. Bardzo groźnie zrobi się mniej więcej na wschód od linii Wrocław-Suwałki, gdzie uformuje się wiele obszernych ośrodków burzowych, być może wręcz MCS-ów z ulewnymi i nawalnymi opadami deszczu do 30-40 mm, wichurami do 80-90 km/h, gradem o średnicy 2-4 cm i dużą liczbą wyładowań atmosferycznych. Zaczną one słabnąć dopiero pod wieczór, choć miejscami, głównie w Małopolsce, na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie, do godzin nocnych będą możliwe ulewy i burze. Tymczasem na zachodzie i północy piątkowe popołudnie zapisze się z aurą w kratkę. Możemy liczyć na słońce, ale nie brakować ma też chmur z przelotnymi opadami deszczu (mocniejsze początkowo na Mazurach) i słabymi burzami.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 19-21℃ na wybrzeżu i krańcach północno-wschodnich, 22-25 na Pomorzu i Podhalu, 26-29 w centrum do 30-33
℃ na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, wschodzie woj. małopolskiego i świętokrzyskiego.
Wiatr słaby i umiarkowany.

W sobotę czeka nas mini przerywnik od nawałnic. W całym kraju oczekujemy zmiennego zachmurzenia z możliwością punktowych i przeważnie niewielkich opadów deszczu. Nieco mocniejszych opadów, do 20 mm, nie wykluczamy w drugiej części dnia w województwach południowych i częściowo zachodnich, gdzie uaktywnią się burze (im bliżej granic RP, tym prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest wyższe), ale tego dnia mają nie wykazywać się dużą intensywnością.
Cały czas bardzo ciepło: od 20-22℃ w strefie brzegowej i 23-25℃ na północy, 26-28 w głębi kraju do 29-30℃ na Śląsku.
Wiatr słaby i umiarkowany, w burzach silniejszy, do 60-75 km/h. 

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze