czwartek, 31 sierpnia 2017

PROGNOZA 16-DNIOWA: CIEPŁO JEDNAK W ODWROCIE; PRZED NAMI SPORE OCHŁODZENIE

Kończymy sierpień, więc zarazem kończymy meteorologiczne lato. I od razu, na początek września, aura ma dla nas sporo niespodzianek, które nie dla wszystkich okażą się przyjemne. Z ciepłych prognoz z końcówki zeszłego tygodnia nie zostało bowiem prawie nic. Zamiast stosunkowo ciepłych i pogodnych dób, musimy niebawem nastawić się na dni ze znacznie większą ilością chmur na niebie, z opadami deszczu i niższą temperaturą. Momentami może być naprawdę zimno.

Z KAŻDYM DNIEM CORAZ CHŁODNIEJ
Aura już od dzisiaj ma się stopniowo psuć. Co prawda w większości Polski jeszcze słonecznie, ale na zachodzie i północnym-zachodzie da o sobie znać zachmurzenie niosące przelotne opady deszczu i burze. W burzach oczekujemy silnych opadów deszczu do 20-25 mm, wiatru do 75 km/h i opadów małego gradu do 1-2 cm średnicy. W ciągu nocy front rozprzestrzeni się na całe Mazury, Podlasie, zacznie też podchodzić pod centrum. Dzisiejszy dzień zapowiada się jeszcze bardzo ciepło, a na południowym-zachodzie upalnie, do 30-31℃. Poza tym od 26 do 29℃, a na krańcach wschodnich, północno-wschodnich i nad morzem 23-25℃. 
Piątek pogodny i gorący, do 26-29℃, już tylko w regionach wschodnich i południowo-wschodnich. Reszta kraju musi liczyć się ze zdecydowanie większą ilością chmur i z opadami deszczu. Strefa silniejszych opadów przemieszczać zacznie się po południu mniej więcej od Dolnego Śląska i częściowo Ziemi Lubuskiej na północny-wschód. Miejscami spadnie do 15-25 mm wody. Pod chmurami spodziewamy się jednocześnie znacznie niższej temperatury - w kotlinach sudeckich nie liczmy na więcej, niż 14-15℃.
A weekend to już ostateczne pogorszenie pogody. W całym kraju przewaga chmur, słońca niewiele, od czasu do czasu przelotne opady deszczu i niska temperatura, na ogół w granicach 16-20℃, ale w rejonach podgórskich będzie jeszcze zimniej, zaledwie 12-15℃. 

KOLEJNY TYDZIEŃ TEŻ W WIĘKSZOŚCI ZIMNY I MOKRY
Początek kolejnego tygodnia nie zapowiada się najlepiej. Istnieje spora szansa, że znad Słowacji od południa/południowego-wschodu nasunie się do Polski wilgotny niż, za sprawą którego będziemy skazani na pełne zachmurzenie i ciągłe opady deszczu, które mogą być intensywne. Na razie ciężko stwierdzić, czy i ewentualnie jaką trasą ten niż przewędruje przez nasz kraj, ale jedno jest pewne - jeżeli faktycznie przyjdzie do nas, gdzieniegdzie spadnie nawet ponad 30-50 mm deszczu, w górach spadnie śnieg i znajdą się takie miejsca (i to nie tylko w rejonach podgórskich), gdzie temperatura maksymalna w dzień nie będzie potrafiła podskoczyć powyżej 10-15℃, co będzie już niemałą anomalią.   
Poprawy aury oczekujemy najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia, kiedy wszelkie wilgotne niże powinny nieco odsunąć się od Polski, a dla nas oznacza to więcej przejaśnień i rozpogodzeń, deszcz co najwyżej przelotny, ale przede wszystkim ocieplenie. Głównie na wschodzie, południu i w centrum możemy liczyć na 21-25℃. Chłodniej oczywiście na północy - raczej nie więcej, niż 17-20℃. 

PÓŹNIEJ NASTĘPNE OCHŁODZENIE, POTEM OCIEPLENIE...
W kolejnych dniach raczej nie zaznamy stabilizacji w pogodzie. Wstępnie, na początku drugiej dekady września, znów poczujemy powiew jesieni. W całej Polsce w dzień zanotujemy mniej, niż 20℃, a przejściowo na samym południu i północnym-wschodzie tylko 14-15℃; nie zabraknie również opadów deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu i silniejszych podmuchów wiatru. Lepiej powinno zrobić się w połowie miesiąca, kiedy słupki rtęci na nowo zaczną piąć się w górę, a wszystko to przy lepszej aurze. 

Czy tak rzeczywiście będzie? Czas pokaże. Niemniej jednak sytuacja baryczna nad naszą częścią Europy ponownie staje się bardzo dynamiczna i zarazem trudna do przewidzenia i musimy przygotować się na to, że nawet prognozy tygodniowe zostaną obarczone sporym ryzykiem błędu...

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze