czwartek, 24 sierpnia 2017

PROGNOZA POGODY NA CZWARTEK: WIĘCEJ SŁOŃCA I CIEPLEJ

Ostatnie dni nie zachwycały pod względem pogody. Na niebie dominowały chmury, często padało, grzmiało, a temperatura w wielu miejscach miała kłopoty z osiągnięciem 20℃, nie mówiąc już o przekroczeniu tej wartości. Na szczęście godziny tej nieprzyjemnej aury są policzone i począwszy od dnia dzisiejszego pogoda zacznie się poprawiać, ale mimo to wciąż będzie jej daleko do ideału.

Dzisiaj w całej Polsce pokaże się zdecydowanie więcej słońca, aczkolwiek okresami będzie się ono chowało za chmurami. Początkowo na wschodzie możliwe są słabe, lokalnie i przelotne opady deszczu. Tymczasem w drugiej części dnia trochę popada punktowo w regionach zachodnich. Na Dolnym Śląsku nie wykluczamy nawet burz, ale słabych, z silniejszym wiatrem do 60-70 km/h i intensywniejszymi opadami deszczu do 10-20 mm. Na pozostałym obszarze RP dzień upłynie bezdeszczowo.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 18-19℃ na Warmii i Podlasiu, 20-22 w rejonach podgórskich, na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Kujawach i Wybrzeżu, 23-25 w głębi kraju do 26℃ na południowym-zachodzie.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie. 

NOC CIEPLEJSZA, ALE Z PRZELOTNYM DESZCZEM
W nocy na zachodzie i północnym-wschodzie pogodnie i bez opadów. Poza tym więcej chmur, z szansą na opady deszczu o natężeniu słabym. Będą to jednak przeważnie pojedyncze komórki opadowe. Gdzieniegdzie w regionach południowych zagrzmi, a podczas burz spodziewamy się obfitych opadów do 15 mm i porywów wiatru do 55 km/h.
Ranek bardzo zimno zapowiada się na Podlasiu, gdzie ochłodzi się do zaledwie 7℃. Reszta kraju, w związku z obecnością zachmurzenia i łagodniejszego powietrza, cieplejsza - od 10℃ na Lubelszczyźnie, wschodzie Warmii i Mazowsza, 11-13 w głębi kraju do 14-15℃ na południu, Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.

KOLEJNE DWA DNI
Piątek zapowiada się w większości województw sympatycznie, z umiarkowanym zachmurzeniem i bez opadów. Trochę pokropić może tu i ówdzie w dzielnicach północnych, z kolei w drugiej części dnia w górach (przede wszystkim w Tatrach) oczekujemy uformowania się paru burz, którym towarzyszyć będą ulewne opady do 15-25 mm i wiatr do 80 km/h.
Najchłodniej nad samym morzem - tylko około 19℃. Na północy 20-21, w centrum 22-24, a w pasie regionów południowych od 25 do 27℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu Wschodnim nieco silniejszy, dochodzący w porywach do 55 km/h.

W sobotę do południowej Polski napłynie gorąca masa powietrza i termometry pokażą tam nawet 27-29℃, a lokalnie w rejonie Opola i Raciborza 30℃. Im dalej na północ, tym oczywiście chłodniej - w centrum 25-26, a na północ od linii Warszawa-Słubice 21-24℃.
Aura na północy i wschodzie przyjemna, z rozpogodzeniami i bez deszczu. Nie będzie można tego powiedzieć o innych miejscach, gdzie w środowisku podwyższonej chwiejności atmosfery, powstaną burze, najpierw oczywiście w formie pojedynczych komórek, z czasem łączących się w nieco bardziej zorganizowane struktury. Mogą nieść one obfite opady deszczu o natężeniu 15-25 mm, silny wiatr do 70-80 km/h i opady gradu do 1-2 centymetrów średnicy. Zjawiska najlepsze warunki do rozwoju i utrzymywania się będą miały w rejonach górskich i podgórskich.
Wiatr słaby i umiarkowany.  

W niedzielę i poniedziałek burz i opadów więcej. Mogą mieć jednocześnie trochę gwałtowniejszy przebieg.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze