Na dobre rozpoczęła się fala upałów, która pozostanie z nami do końca tygodnia. Już wczoraj lokalnie temperatura podskoczyła do 32-34℃, ale punktowo mogliśmy liczyć na trochę orzeźwienia w postaci przelotnych opadów deszczu i burz. Z kolei dzisiaj popada i bardzo mocno zagrzmi tam, gdzie będzie chłodniej. Tymczasem w miejscach z upałem nie ma szans nawet na najdrobniejsze opady.
Dzisiaj na przeważającym obszarze RP od rana do wieczora mnóstwo słońca. Niebo będzie albo bezchmurne albo przyozdobione pojedynczymi, niegroźnymi chmurami. Nieco gorzej ma być na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu, Kujawach i Warmii, a także w Wielkopolsce, gdzie w zasadzie od rana gdzieniegdzie może padać i grzmieć. W burzach popada mocno, do 20 mm, możliwy też silny wiatr do 70-80 km/h. W kolejnych godzinach aura przejściowo się uspokoi, jednak późnym popołudniem ponownie przybędzie tam burz, które w związku z ekstremalnie wysoką chwiejnością atmosfery na poziomie 2500-3500 J/kg, cechować będą się sporą aktywnością elektryczną, a także ulewami do 30-40 mm, silnym wiatrem do 80-90 km/h i gradem do 3-5 cm średnicy.
Dzisiejszy dzień to ekstremalny upał. Jedynie na Pomorzu od 24 do 28℃. W głębi kraju 30-33℃, a w centralnej i południowej części naszego kraju 34-37℃. Pocieszające jest to, że tak wielki upał panować będzie przy stosunkowo niskiej wilgotności powietrza, więc nie powinniśmy go odczuwać jakoś wybitnie dotkliwie.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.
BARDZO SILNE NAWAŁNICE W NOCY
W nocy mniej więcej na wschód od linii Suwałki-Kłodzko pogodnie i sucho. Poza tym pogoda dynamiczna. Znad Niemiec nad województwa północno-zachodnie ma sporą szansę nasunąć się jakaś wielokomórkowa burza, możliwe, że z wbudowaną linią szkwału, która następnie, przemieszczając się stopniowo wgłąb kraju, ma stopniowo słabnąc. Niemniej jednak musimy się mieć na baczności, ponieważ zjawiska w jej obrębie mogą cechować się naprawdę dużą siłą - ostrzegamy głównie przed obfitymi opadami o wysokości 50 mm, wichurami, w pojedynczych przypadkach sięgającymi 110-120 km/h (przeważnie 80-100 km/h), jak i gradem o średnicy od 3 do 5 cm. Istnieje też niewielkie prawdopodobieństwo uformowania się trąby powietrznej.
Ranek będzie bardzo ciepły: tylko na zachodzie, Pomorzu, Kujawach, w miejscowościach podgórskich, na Wyżynie Śląskiej i w rejonie Krakowa, nie odnotujemy nocy tropikalnej, gdyż temperatura obniży się tam minimalnie do 17-19℃. Poza tym znacznie cieplej, miejscami nawet 22-23℃.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.
ŚRODA I CZWARTEK
W środę w dzielnicach zachodnich i północno-zachodnich, po nocnych burzach, przestanie padać i wyjdzie słońce. Z kolei więcej chmur i burz oczekujemy we wschodniej, południowej i środkowej Polsce. Mimo, że unikniemy już wielkich nawałnic, to gdzieniegdzie wciąż może grzmieć całkiem solidnie, wraz z intensywnymi opadami deszczu do 30 mm, silnym wiatrem do 90 km/h i gradem o średnicy 3 centymetrów.
Upał ograniczy się do woj. śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, południowej części mazowieckiego i łódzkiego, gdzie maksymalnie spodziewamy się od 30 do 33℃, a lokalnie przy granicy z Ukrainą 34-36℃. W głębi kraju chłodniej, średnio między 25 a 30℃, nad morzem najwyżej 21-23℃.
Wiatr słaby i umiarkowany.
W czwartek dynamicznie ponownie w całym kraju. W związku z wysokimi wartościami energii potencjalnie dostępnej konwekcyjnie, jak i przyzwoitymi współczynnikami kinematycznymi, wszędzie zapowiadamy rozwój burz. Tradycyjnie, najpierw będą to pojedyncze komórki burzowe, które z czasem szybko łączyć zaczną się w obszerne klastry mogące wygenerować dość niebezpieczne zjawiska: nawalne opady deszczu do 20-40 mm, silne podmuchy wiatru do 80-90 km/h, jak i opady gradu do 2-4 cm średnicy.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 23-26℃ w regionach północnych, 27-30 w centrum do 31-34℃ na południu.
Wiatr słaby i umiarkowany.
ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.