czwartek, 14 grudnia 2017

PROGNOZA 16-DNIOWA: PRZEPLATANKA JESIENI I ZIMY

Pierwsze dwa tygodnie grudnia zapiszemy jako wyjątkowo zmienne. Przebrnęliśmy bowiem zarówno przez prawdziwą zimę z mrozem i śniegiem, jak i potężne wichury związane z wiatrem fenowym sięgającym w Bielsku-Białej 137 km/h, a który "przywiał" przedwczoraj do Krakowa 15℃, a w Zakopanem w 2 dni stopił praktycznie całą, 30-centymetrową pokrywę śnieżną. 
Czy zbliżające się dni, w tym Boże Narodzenie, przyniosą jakąś stabilizację w pogodzie?

Stopniowe ochłodzenie
Od dzisiaj, do początku nowego tygodnia, będziemy świadkami powolnego, ale systematycznego ochłodzenia. Dziś i jutro jeszcze w miarę ciepło, bo od 1-2℃ w miejscowościach podgórskich i na Podlasiu, 3-5 w głębi kraju do 6-7℃ na południu, ale zmieni się to w weekend. Wówczas coraz szerszym strumieniem spływać ma nad Polskę zimne powietrze, w konsekwencji czego w niedzielę na najcieplejszym Wybrzeżu, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie zanotujemy 3℃, a na krańcach południowych chwyci całodobowy mróz do -3/-1℃. Jeszcze chłodniej zapowiada się poniedziałek, natomiast we wtorek na zachodzie, Pomorzu i Kujawach ociepli się do 3-4℃, a zimno pozostanie w rejonach podgórskich i w pasie od Warmii i Podlasia po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Nocami w całej Polsce mroźno, przy rozpogodzeniach poniżej -5℃, a na krańcach południowych -10℃. 
Pogoda zapowiada się przeciętnie. Teoretycznie będzie pokazywało się słońce, ale nie zabraknie również chmur. I w zasadzie każdego dnia, w najróżniejszych regionach, występować mają opady, najczęściej o natężeniu słabym i umiarkowanym. Początkowo padać ma deszcz i deszcz ze śniegiem, sam śnieg jedynie w górach, ale wraz z postępującym oziębieniem, opady samego śniegu zanotowane zostaną również na nizinach, więc i tam zobaczymy białe krajobrazy, choć białego puchu nie będzie jakoś szczególnie dużo. 

Ocieplenie tuż przed świętami
Wraz z początkiem trzeciej dekady grudnia, najprawdopodobniej uruchomi się cyrkulacja strefowa, co oznacza, że niże znad Atlantyku zaczną zmierzać na wschód, sprowadzając w okolice naszego kraju więcej chmur, opady różnego rodzaju, momentami też silniejszy wiatr, ale przede wszystkim wzrost temperatury. Na chwilę obecną wygląda na to, że ocieplenie postępować ma powoli od zachodu i północnego-zachodu, gdzie najszybciej słupki rtęci przekroczą 5℃, podczas gdy w regionach wschodnich i południowo-wschodnich średnio notować będziemy jeszcze od -2 do 2℃. Jednak prędzej czy później i tam dotrze odwilż. Przypuszczamy, że jej szczyt przypadnie gdzieś w okolice 23-25. grudnia, kiedy nigdzie w Polsce w dzień nie będzie mrozu, a na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej czy Dolnym Śląsku temperatura może poszybować aż do 8℃! W takiej sytuacji dominującym rodzajem opadu będzie oczywiście deszcz, a deszcz ze śniegiem albo mokry śnieg trafiać powinien się na wschód od linii Wisły, gdzie najczęściej słupki rtęci pokażą wtedy w dzień wartości między 0 a 5℃, a nocami odrobinę niższe. 

Powrót łagodnej zimy możliwy po świętach
Choć są to jeszcze wstępne prognozy, część modeli wskazuje na to, iż po świątecznej odwilży, w ostatnich dniach roku zaczniemy zmierzać ku powrotowi łagodnej zimy. Na nowo Polska dostanie się pod wpływ zimniejszego powietrza, co zaowocuje systematycznym ochłodzeniem. Wygląda na to, że 28. i 29. grudnia mróz na całą dobę zadomowi się we wschodniej Polsce, z kolei w dzielnicach zachodnich i na Wybrzeżu przeważnie będzie na niewielkim plusie, do 2℃. Noce wszędzie mroźne. Oczywiście możemy liczyć czasami na opady śniegu, bo według aktualnych rozdań modeli, to ochłodzenie nie miałoby być typowo wyżowe, w związku z czym wrócilibyśmy do zimowych krajobrazów. I miejmy nadzieję, że te prognozy się sprawdzą.

Informuję tych, którzy nie zauważyli notki po prawej stronie bloga, że w związku z moim wyjazdem, będę niedostępny od piątku do poniedziałku. Na kolejną prognozę zapraszamy więc we wtorek rano.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze