wtorek, 15 maja 2018

ANALIZA KLIMATYCZNA MAJA W POLSCE

Po rekordowo ciepłym i suchym kwietniu, sprawdźmy jaka pogoda powinna panować u nas w maju.
Maj podobnie jak kwiecień jest miesiącem, który może przynieść zarówno mrozy i opady śniegu jak i bardzo silne upały. Chociaż śnieg w maju na nizinach nie jest częstym gościem, to jednak w przeszłości zdarzały się takie przypadki, dużo większa szansa na opady białego puchu występuje w górach. W tym miesiącu prawie co roku mamy do czynienia ze spływem mroźnych mas powietrza w okresie tzw. zimnych ogrodników i zimnej Zośki. Tak było też 10.05.1941r., kiedy to padł minimalny rekord temperatury dla tego miesiąca wynoszący -8,5ºC, który został zanotowany w Mławie w województwie mazowieckim. Rekord ciepła natomiast to 35,7ºC, który padł 28.05.1958 r w Lublinie.

Temperatura średnia:
Maj najniższe średnie wartości na termometrach przynosi na północy i południu Polski gdzie średnio notujemy ok 10-11ºC, w obszarach podgórskich poniżej 10ºC.  Na pozostałym obszarze średnia wynosi ok 13-14ºC.

Źródło: pogodynka.pl

Sumy opadów:
Maj najmniej opadów przynosi w pasie mniej więcej od Wielkopolski, przez Kujawy po centrum, gdzie spada średnio ok. 50-60 mm opadu i im dalej na północ, wschód i południe od tych obszarów, tym opady są silniejsze. Najwięcej deszczu spada na południu a zwłaszcza w obszarach podgórskich, gdzie notuje się ponad 100 mm opadu w ciągu całego miesiąca.


Źródło: pogodynka.pl

Usłonecznienie: Jeśli chodzi natomiast o ilość godzin ze słońcem, to najmniej jest ich tam gdzie spada najwięcej deszczu, czyli na południu i jest to ok. 160 godzin, im dalej na północ, tym słońca jest więcej, nawet do ok 250 godzin na samej północy Polski.

 Źródło: pogodynka.pl


ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze