środa, 16 maja 2018

CZYM SĄ NIŻE GENUEŃSKIE?

Z racji tego, że nad Polską pojawiają się już pierwsze w tym sezonie ulewy związane z niżami z południa/południowego-wschodu, warto opisać czym charakteryzują się te układy baryczne i jakie zjawiska przynoszą. Opiszemy dziś dokładniej niż genueński.
Niże genueńskie jak sama nazwa wskazuje powstają w okolicach włoskiej Genui i są to chyba najbardziej niebezpieczne układy jakie powstają nad Europą, ponieważ latem przynoszą potężne ulewy a w zimie mogą przynieść wielkie śnieżyce. Do ich powstania przyczynia się najczęściej tzw. blokada Atlantyku, czyli powstanie silnego wyżu nad oceanem, który sprowadza z północy zimne powietrze nad ciepłe wody morza Śródziemnego, dzięki czemu dochodzi do cyklogenezy i powstania tychże niżów. Układy te są bardzo dynamiczne przez co trudno jest przewidzieć dokładną trasę ich przejścia i opracować dokładną prognozę. O ile latem niże te przynoszą tylko i wyłącznie ulewy, to zimą mogą przynieść zarówno śnieżyce jak i opady deszczu. Wszystko zależy od trasy przemieszczania się układu. Najczęściej przemieszczają się one tzw, trasą Vb (według Van Bebbera), która w przypadku tych układów przebiega od włoskiej Genui, przez Nizinę Padańską, Węgry i dalej w kierunku Europy Środkowo- Wschodniej. Jednak nieraz zdarza się że kierunek przemieszczania się tego układu jest zupełnie inny. Jeśli np. w okresie zimowym układ ten przejdzie na zachód od wspomnianej trasy to przyniesie do Polski opady deszczu, gdyż zaciągnie ciepłe powietrze z południa. W przypadku gdy przejdzie trasą Vb to będziemy mieli do czynienia ze śnieżycami.
Na szczęście mimo tego, że "genueny" są układami bardzo dynamicznymi, to najczęściej szybko przechodzą nad danym obszarem i zanikają powodując jedynie lokalne podtopienia, jednak niekiedy zdarza się że jest zupełnie inaczej i wtedy bardzo często dochodzi do powodzi. Dzieje się tak wtedy, kiedy układ zostanie przyblokowany nad danym obszarem przez jakiś wyż, który nie pozwoli przemieścić mu się dalej na wschód czy północ. Stało się tak podczas pamiętnej powodzi w 1997 i w 2010 roku. Podczas takiej sytuacji niż po prostu zrzuca potężne ilości wody nad jednym obszarem dotąd, aż się nie wypada. Należy jednak pamiętać, że jest to rzadki typ niżów, gdyż nasza część kontynentu najczęściej nawiedzana jest przez układy, które nadchodzą do nas znad Atlantyku. Niże genueńskie pojawiają się średnio kilka razy do roku.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze