niedziela, 19 sierpnia 2018

BURZOWY SŁOWNIK: BOW ECHO

Kontynuujemy nasz cykl związany ze zjawiskami, które pojawiają się w trakcie burz. Dziś zajmiemy się opisaniem bardzo niebezpiecznego i groźnego zjawiska jakim jest bow echo.
Terminem tym określa się charakterystyczny obraz radarowy, w kształcie wygiętej linii.
Zjawisko to rozwija się najczęściej w trakcie dużych, dobrze rozbudowanych liniowych układów MCS, ale zostały odnotowane przypadki, kiedy bow echo rozwinęło się z pojedynczej komórki burzowej. Ten rodzaj burzy jest bardzo niebezpieczny ze względu na niszczycielskie porywy wiatru jakie towarzyszą temu zjawisku. W bardzo sprzyjających warunkach możliwe jest nawet zejście trąby powietrznej. Układ ten może pokonać bardzo duże odległości, co oznacza, że zniszczenia przez niego poczynione mogą być nie tylko potężne, ale też zajmować bardzo duży obszar.
Poniżej przedstawiamy odbicie radarowe układu bow echo który przeszedł nad Polską dnia 23.07.2009r. Proszę zwrócić uwagę, na wyraźnie zaznaczony liniowy układ, który w pewnym momencie przybiera kształt łuku. To właśnie w miejscu wygiętej linii zjawiska towarzyszące temu układowi są najsilniejsze. Źródłem danych radarowych jest IMiGW.


ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze