poniedziałek, 20 sierpnia 2018

RAPORT O STANIE KLIMATU W 2017 ROKU

NOAA opublikowała niedawno międzynarodowy raport dotyczący stanu klimatu w ubiegłym roku. Wynika z niego, że rok 2017 zapisze się na Ziemi jako trzeci najcieplejszy w historii. Oznacza to, że cztery najcieplejsze lata w okresie prowadzenia stałych pomiarów zostały odnotowane od 2014 roku. Jednak o ile lata 2015/16 były latami panowania anomalii El Nino, co dodatkowo powoduje globalny wzrost  średniej temperatury, to rok 2017 był rokiem neutralnym.
Ubiegły rok był więc najcieplejszym rokiem spośród tych, podczas których nie wystąpiło El Nino. Odchylenie temperatury na lądach w roku ubiegłym wyniosło według różnych danych od 0,38ºC-0,48ºC, względem normy z lat 1981-2010. Według raportu, temperatura powierzchni mórz i oceanów była jednak niższa niż w roku 2016. Dane świadczą, też o ciągle podnoszącym się poziomie mórz i oceanów.
Raport wskazuje ponad to, że ubiegły rok zapisał się jako rok różnych skrajności pogodowych. Z jednej strony był to rok wielkiej suszy, która objęła w każdym miesiącu 3% powierzchni obszarów lądowych. Rekordową posuchę odnotowano m.in w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej, gdzie doszło do serii bardzo groźnych pożarów lasów. Większy obszar suszy zanotowano tylko w latach: 1984, 1985, 2016. Z drugiej strony, w niektórych rejonach świata wystąpiły rekordowe opady. Tak było m.in. w Australii i Nowej Zelandii, w trakcie przechodzenia cyklonu Debbie. Huragan Harvey z kolei był przyczyną bezprecedensowych ulew w amerykańskim stanie Teksas.
Raport przedstawia także częstotliwość występowania cyklonów tropikalnych w poszczególnych miejscach na świecie. Wynika z niego, że ubiegły rok przyniósł 85 nazwanych cyklonów tropikalnych, co oznacza o 3 więcej niż wynosi norma z lat 1981-2010. Tropikalnych formacji utworzyło się jednak mniej niż w roku 2016, kiedy było ich 93. Najbardziej aktywny sezon cyklonów pojawił się w basenie Oceanu Atlantyckiego, gdzie wystąpiło 17 nazwanych sztormów, w tym 10 huraganów kategorii 1 lub 2 i 6 głównych huraganów kategorii 3 lub wyższej. Był to zatem najbardziej aktywny sezon od 2005 roku i siódmy najaktywniejszy w 164 letniej historii obserwacji tych zjawisk. Na Pacyfiku liczba sztormów była nieco niższa od przeciętnej, a na półkuli południowej odnotowano jeden z najcichszych sezonów w historii.
Z opublikowanego raportu można wyciągnąć podstawowy wniosek, a mianowicie, że ocieplenie klimatu jest faktem. Podnoszący się poziom mórz i oceanów, oraz wzrost globalnej temperatury, co roku przyczyniają się do różnych ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie. Obecny rok również przynosi nam szereg anomalii i prawdopodobnie będzie to znowu jeden z najcieplejszych, jeśli nie najcieplejszy rok w historii pomiarów. Warto wspomnieć, że na rok 2019 zapowiadane jest pojawienie się anomalii El Nino, co dodatkowo spowoduje globalny wzrost temperatury. Ale więcej na temat El Nino pojawi się w kolejnych naszych artykułach.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze