czwartek, 15 listopada 2018

JAKI BYŁ TEGOROCZNY PAŹDZIERNIK W POLSCE?

Październik okazał się siódmym miesiącem z rzędu w tym roku z dodatnim odchyleniem. Co prawda nie był on rekordowo ciepły, gdyż odchylenie sięgnęło +1,70ºC, ale i tak okazał się najcieplejszy od 2006 roku. Średnia temperatura całego miesiąca wyniosła 10,10ºC. Najcieplej miesiąc ten zapisał się na zachodzie i południowym -zachodzie oraz na wybrzeżu. W tych rejonach średnia temperatura wynosiła miejscami ponad 11ºC. Najchłodniej było na wschodzie oraz w rejonach podgórskich, gdzie średnio było o ok 1-2ºC chłodniej niż w pozostałej części kraju. Najwyższą zanotowaną temperaturą ubiegłego miesiąca była wartość 25,3ºC, którą zanotowano 15.10 we Wrocławiu. Natomiast najzimniejszym miejscem okazała się Jelenia Góra, gdzie 22 dnia miesiąca odnotowano -2,8ºC. Jak dokładnie przebiegała temperatura, oraz jak kształtowały się opady? Tego dowiecie się w dalszej części naszego podsumowania.
Przebieg temperatury
Pierwsze cztery dni ubiegłego miesiąca okazały się stosunkowo chłodne, gdyż średnie temperatury w tym okresie były o ok 2ºC niższe od normy. Później na kilka dni przyszło ocieplenie, ale dość szybko zostało przerwane przez nadejście chłodnych mas powierza. Jednak zimniejsze powietrze nie zadomowiło się u nas na długo, bowiem na samym początku drugiej dekady miesiąca do Polski zawitało babie lato z bardzo wysokimi temperaturami. To właśnie druga dekada okazała się najcieplejszym okresem podczas minionego miesiąca. Następnie od początku trzeciej dekady do końca października mieliśmy zarówno dni cieplejsze jak i chłodniejsze. Ale dniem, w którym wystąpiło najwyższe odchylenie temperatury na plus, oraz miała miejsce najwyższa średnia dobowa, był dzień 30.10. Tego dnia średnia temperatura w skali całego kraju wyniosła 15,45ºC, co oznacza, że była o 9,72ºC wyższa od normy dla tego dnia.
Poniżej przedstawiamy pełny przebieg temperatury dla października 2018

Opady
Najwięcej deszczu podczas minionego miesiąca spadło na obszarach podgórskich Tatr i Beskidów, oraz lokalnie na północy. W tych regionach zanotowano opady rzędu 70-100 mm, co stanowi ok 100-130% normy. Najmniej opadów zanotowały regiony zachodnie, szczególnie Ziemia Lubuska i Wielkopolska, gdzie przez cały miesiąc napadało jedynie 20-30 mm wody, a miejscami jeszcze mniej. W tych miejscach norma opadów wyniosła ok 50-70%. Na pozostałym obszarze spadło mniej więcej tyle deszczu ile wynika ze średnich wieloletnich, czyli ok 50-60 mm. Wyjątkiem są krańce wschodnie i południowo-wschodnie, gdzie norma opadów za październik wyniosła ok 70-90%.
Poniżej widoczne są sumy oraz norma opadów za poprzedni miesiąc. Mapy zaczerpnięte z IMiGW.




ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze