poniedziałek, 3 sierpnia 2020

ANALIZA KLIMATYCZNA SIERPNIA W POLSCE

Tegoroczny sierpień rozpoczął się w Polsce stosunkowo wysokimi  temperaturami, bowiem termometry wskazują wartości rzędu ok. 22-28°C. Pierwsze dwa dni miesiąca w większości regionów przyniosły sporą ilość słońca. A jaki klimatycznie powinien być ostatni miesiąc wakacji, oraz jak przedstawiał się on w przeszłości? Tego wszystkiego dowiecie się czytając poniższy artykuł. Zapraszamy na szczegóły.

Sierpień to ostatni miesiąc meteorologicznego lata, jednak w przeszłości zdarzało się, że w miesiącu tym pojawiały się ujemne temperatury. Tak było chociażby 30.08.1966 r. na Podlasiu, gdzie w Biebrzy oraz Białowieży zanotowano kolejno: -2,8ºC i -1,7ºC. Poza tym ujemne wskazania termometry niejednokrotnie mogą pokazać na obszarach podgórskich. Jednak o tym, że mamy do czynienia z miesiącem letnim świadczą rekordy ciepła, a te padły całkiem niedawno bo w 2013 i 2015 roku. W miejscowości Silniczka (woj. łódzkie) 08.08.2013r. zmierzono 38,9ºC, natomiast tego samego dnia 2 lata później w miejscowości Ceber (woj. świętokrzyskie) zanotowano 39ºC i jest to rekord temperatury maksymalnej dla miesiąca sierpnia.
Średnie temperatury dla sierpnia na większości obszaru Polski wahają się od 16-18ºC, tylko lokalnie na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku może być nieco cieplej. Najniższe wartości notujemy na obszarach podgórskich, gdzie średnia temperatura wynosi od 13-15ºC.

Poniżej przedstawiamy średnie temperatury powietrza w Polsce z wielolecia 1971-2000

Źródło: pogodynka.pl

Jeśli chodzi natomiast o opady, to te na większości terytorium Polski wynoszą 60-70 mm. Nieco więcej deszczu spada lokalnie na Pomorzu i częściowo w województwie warmińsko-mazurskim. Najwięcej opadów notuje się na południu kraju, gdzie średnio spada ok 100 mm wody a w rejonach podgórskich sumy te wynoszą ok. 130-140 mm.
Poniżej średnia suma opadów w Polsce dla miesiąca sierpnia z wielolecia 1971-2000

Źródło: pogodynka.pl

Na koniec przyjrzyjmy się usłonecznieniu, które najmniejsze jest na południu, gdzie wynosi ok 160- 180 godzin. Na pozostałym obszarze liczba godzin słonecznych wynosi ok 200-220.

Poniżej średnia liczba godzin ze słońcem z wielolecia 1971-2000
Źródło: pogodynka.pl


ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze