niedziela, 22 listopada 2020

ANALIZA KLIMATYCZNA LISTOPADA W POLSCE

Przedostatni miesiąc w roku charakteryzuje się pogodą typowo jesienną. Może przynieść zarówno gęste i długo utrzymujące się mgły, jak też i wichury oraz poważne ataki zimy ze śniegiem i siarczystym mrozem. Zdarza się też jednak, że miesiąc ten przynosi bardzo wysokie temperatury a nawet babie lato. O ile w miesiącu październiku w przeszłości były notowane temperatury zbliżające się do 30ºC, choć ta wartość nigdy nie została osiągnięta, to wydawać by się mogło, że w listopadzie niemożliwe jest przekroczenie 25ºC. I rzeczywiście, ta wartość została przekroczona dopiero dwa lata temu, do tamtego czasu jeszcze nigdy się to nie wydarzyło. Jeśli chodzi natomiast o warunki zimowe panujące w tym miesiącu, to listopad potrafił  udowodnić, że może być bardziej mroźny niż nieraz styczeń. Kiedy w tym miesiącu notowano bardzo wysokie temperatury, a kiedy panowała zima? Tego dowiecie się czytając nasz artykuł.

Zacznijmy od rekordu ciepła dla tego miesiąca. Najwyższą wartością kiedykolwiek zmierzoną w tym miesiącu było 26,2ºC, a stało się to 05.11.2018 r. w miejscowości Polana w Bieszczadach. Jednak pomimo rekordu, listopad 2018 roku wcale nie okazał się najcieplejszy w historii. Który zatem był tym najcieplejszym? Ten najbardziej ciepły wydarzył się bardzo dawno temu bo w 1926 roku, kiedy to odchylenie temperatury od średniej sięgnęło 3,85ºC. Biorąc pod uwagę okres od II wojny światowej, to najcieplej było w 1963 roku, kiedy anomalia sięgnęła +3,36ºC. Bardzo ciepły listopad panował też w 2000 roku. Natomiast w obecnym stuleciu jak do tej pory najcieplejszy okazał się listopad z 2019 r. z odchyleniem wynoszącym 2,90ºC. Od początku tego wieku przeważają listopady cieplejsze, takich odnotowano czternaście, natomiast chłodniejszych zaledwie pięć. W XXI w. jak do tej pory najzimniejszy okazał się listopad z 2001 roku z odchyleniem -0,70ºC. Jednak przed rokiem 2000 bywało, że przedostatni miesiąc roku przynosił naprawdę solidne zimno. Jednym z takich listopadów był ten z 1993 roku, który okazał się najzimniejszym w powojennej historii Polski. Ujemna anomalia podczas tamtego listopada osiągnęła -4,93ºC. W latach 90-tych bardzo zimno było też w 1995 czy  1998 roku. Jednak w ogóle najzimniejszy listopad miał miejsce już bardzo bardzo dawno temu, jeszcze w XIX w. kiedy to w 1858 roku było aż 6,19ºC zimniej od normy. Aż trudno sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby dzisiaj zdarzyła się taka sytuacja. Rekord zimna natomiast to -29º C, który padł w Stuposianach 24.11 1988 roku. Tamten listopad, również zapisał się jako jeden z najzimniejszych z odchyleniem na minus wynoszącym 3,23ºC. Na nizinach natomiast najzimniej było 18.11.1965 roku, kiedy w Zamościu zmierzono -25,4ºC. Wiemy już jak wyglądał obecny miesiąc w przeszłości, teraz przyjrzyjmy się, jaki powinien on być według statystyk.

Temperatura średnia
Według norm z lat 1971-2000 ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni najchłodniej zapisuje się na wschodzie, w centrum, w rejonach podgórskich i lokalnie na Kujawach, gdzie średnia miesięczna wynosi od 0-3ºC. Najcieplej jest na samych krańcach zachodnich oraz na Wybrzeżu, gdzie średnia to ok 4-5ºC. Na pozostałym obszarze wartość ta nie przekracza 4ºC. Omawianą sytuację przedstawia mapka u góry.
Sumy opadów
W listopadzie na przeważającym obszarze kraju opady wahają się w przedziale 30-40 mm. Im dalej na północ i południe, tym opadów notujemy więcej. Najwięcej wody spada na samym wybrzeżu i w rejonach podgórskich, gdzie przez cały miesiąc spada średnio ok 60-70 mm wody, jedynie lokalnie ok 80 mm. Należy pamiętać, że mogą to być opady zarówno w postaci deszczu jak i już śniegu.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze