wtorek, 18 lipca 2017

PROGNOZA POGODY NA WTOREK: POGODNIEJ I CIEPLEJ

Wczoraj przez nasz kraj przeszedł chłodny front atmosferyczny, który objawił się zwiększonym zachmurzeniem i lokalnymi, przelotnymi opadami deszczu. Punktowo trafiały się również burze, ale na szczęście nie były one gwałtowne. Nad morzem, gdzie front zaznaczył się najszybciej, temperatura nie zdołała przekroczyć 18-19℃. Z kolei w regionach południowych i południowo-wschodnich zdążyło ocieplić się jeszcze nawet do 24-25℃.

Dzisiejszy dzień to znacząca poprawa aury. W większości kraju opady całkowicie znikną i nie zabraknie chwil ze słońcem, choć chmury oczywiście nie odpuszczą. Nie wszędzie będzie jednak tak przyjemnie. Na krańcach południowych, na Podlasiu, Warmii, Mazurach i w rejonie Zatoki Gdańskiej chmur rozwinie się nieco więcej, niż w głębi kraju, co może doprowadzić do wystąpienia słabych i przelotnych opadów deszczu, a na południu województwa małopolskiego i śląskiego też burz. Na szczęście ewentualne burze będą słabe i nie powinny cechować się jakimiś szczególnie groźnymi zjawiskami atmosferycznymi. Wieczorem opady powinny szybko zanikać; pozostaną jedynie w górach. 
Mimo przejścia chłodnego frontu, temperatura nie ulegnie większym zmianom. Nadal najchłodniej nad morzem, na Podhalu i Podlasiu - 19-20℃. W głębi kraju 21-23, a na Ziemi Lubuskiej, Śląsku, Podkarpaciu, Kielecczyźnie, w Wielkopolsce i w Małopolsce prognozujemy przyjemne 24-25℃.
Wiatr słaby i umiarkowany, nieco mocniejszy na wybrzeżu wschodnim, w porywach do 40 km/h.  

POGODNA NOC
W nocy na Śląsku, w Małopolsce i w Bieszczadach zachmurzenie umiarkowane, na Podhalu i w Tatrach z ryzykiem niewielkich, przelotnych opadów deszczu. Poza tym chmur na niebie jak na lekarstwo i nie ma mowy o jakichkolwiek opadach.
O świcie termometry pokażą od zaledwie 9℃ na Kujawach i Pojezierzu Pomorskim, 10 na północnym-wschodzie i w centrum do 11-13℃ na pozostałym obszarze RP i 14-15℃ w rejonie Raciborza.
Wiatr słaby.

KOLEJNE DWA DNI
W środę na południe od linii Zielona Góra-Sulejów-Zamość, po pogodnym przedpołudniu, następnie, w związku z wyraźnym wzrostem chwiejności atmosfery do 1000-1500 J/kg, zaczną rozwijać się komórki burzowe. Jednak ze względu na słabą kinematykę, zjawiska przybiorą postać przeważnie pojedynczych, rozproszonych ośrodków konwekcyjnych albo multikomórek, którym towarzyszyć będą głównie silniejsze opady deszczu do 10-20 mm, a w niektórych przypadkach też wiatr do 65 km/h i grad o średnicy 1 centymetra. Konwekcja będzie szybko wyciszać się w godzinach wieczornych. W pozostałych miejscach przez cały dzień pogoda bardzo ładna, ze słońcem i bez kropli deszczu. 
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 20-23℃ w województwach północnych, 24-25 na Kujawach i północy Mazowsza, 26-28 w głębi kraju do 29℃ na Śląsku.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.

W czwartek wrócą upały, które szczęśliwie jak dotąd nas omijały. W najcieplejszym momencie dnia, przy słabym i umiarkowanym wietrze, zmierzymy od 21-25℃ nad morzem i na Suwalszczyźnie, 26-28 w rejonach podgórskich, na wschodzie i północy, około 29-30℃ w dzielnicach centralnych i południowo-wschodnich do 31-33℃ na Śląsku i w Małopolsce. 
Wspaniała aura przez cały dzień panować ma na północnym-wschodzie naszego kraju. W pozostałych miejscach w drugiej połowie dnia gdzieniegdzie znów rozwinie się konwekcja, co zaowocuje przelotnymi opadami deszczu i burzami, jednak groźnie tak naprawdę zrobi się dopiero wieczorem na zachodzie i północnym-zachodzie RP. Wkroczy tam chłodny front atmosferyczny. Towarzyszyć mają mu świetne warunki do rozwoju silnych burz: wysokie współczynniki DLS, LLS, PW, SRH i CAPE na poziomie 2000-2500 J/kg. W związku z tym obawiamy się nadejścia od strony Niemiec dość pokaźnych klastrów burzowych, które najpierw szczególnie mocno dadzą się we znaki w województwach północno-zachodnich, a do późnego wieczora rozszerzą się na cały zachód, Pomorze i Kujawy. Podczas jednej burzy będzie potrafiło spaść do 25-30 mm wody, punktowo 40 mm, spodziewamy się również bardzo silnych porywów wiatru do 90 km/h, dużej ilości wyładowań atmosferycznych i opadów gradu do 2-3 centymetrów średnicy.   

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze