poniedziałek, 17 lipca 2017

WODA W MORZU I JEZIORACH NADAL NIEZBYT CIEPŁA

Znalezione obrazy dla zapytania MORZE BAŁTYCKIECi, którzy na wakacyjny wypoczynek wybrali pierwszą połowę lipca, z pewnością nie byli zadowoleni z panującej aury. Niezależnie od tego, czy znajdowaliśmy się w górach, nad morzem czy na Mazurach, przeważały niskie temperatury i nie brakowało deszczu i burz. Szczególnie okropna pogoda panowała wzdłuż wybrzeża, gdzie w niektórych kurortach ciężko było nawet o jeden przyjemny dzień. Teraz na szczęście aura się uspokoiła, nadchodzące dni zapiszą się znacznie goręcej i pogodniej, choć w drugiej połowie tygodnia, kiedy przyjdą upały, znów w zasadzie w całej Polsce wyraźnie wzrośnie zagrożenie nawałnicami z prawdziwego zdarzenia. Apelujemy więc do osób, które planują w te dni przede wszystkim wycieczki w góry albo żeglowanie, o częste śledzenie prognoz pogody.
A jak przedstawia się sytuacja z temperaturą wody w Bałtyku i innych, mniejszych akwenach wodnych popularnych wśród turystów?

WODA NIE NALEŻY DO NAJCIEPLEJSZYCH
Patrząc na wszystkie spisy temperatury można powiedzieć, że tragedii nie ma, ale w poprzednich latach było zdecydowanie lepiej. 
Wczoraj na ani jednej stacji pomiarowej na Morzu Bałtyckim temperatura wody nawet nie zbliżyła się do 20℃. Najcieplejsza woda była w Pucku, gdzie miała 19℃, a najchłodniejsza w rejonie Ustki i Kołobrzegu - niecałe 17℃. W pozostałych miejscowościach temperatura wody oscylowała w granicach 17-18℃. Na jeziorach sytuacja jest nieco lepsza. Najcieplejsze jest jezioro Jeziorak w Iławie, które ma 22℃. Pozostałe jeziora osiągają temperaturę w granicach 19-21℃. Wyjątek stanowi z oczywistych względów jezioro Hańcza, które ma niespełna 18℃.

BĘDZIE LEPIEJ
Nadchodzące dni, dzięki prognozowanemu dużemu ociepleniem i zdecydowanie większej dawce słońca, sprzyjać będą wzrostowi temperatury wód, choć nie wykluczamy, że w okolicach czwartku i piątku, przede wszystkim w rejonie Władysławowa i Kołobrzegu, w związku ze zmianą kierunku wiatru na wschodni i południowo-wschodni, pojawi się przejściowo upwelling, więc woda wyraźnie się ochłodzi, ale nie tak mocno i nie na tak długo, jak w poprzednich latach, kiedy zdarzało się, że spędzający urlop w Kołobrzegu nie mogli zażywać kąpieli w morzu ze względu na bardzo zimną wodę przez ponad tydzień.
 
ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze