piątek, 22 czerwca 2018

BURZOWY SŁOWNIK: MEZOSKALOWY UKŁAD KONWEKCYJNY

Po dłuższej przerwie wznawiamy artykuły z cyklu burzowy słownik. Dzisiaj zajmiemy się opisaniem układu, który na szczęście nie zdarza się w Polsce zbyt często, ale gdy już powstanie to niejednokrotnie przyczynia się do dużych zniszczeń. Mowa o Mezoskalowym Układzie Konwekcyjnym (MCS).
MCS to nic innego jak bardzo rozległa burza, która powstała poprzez połączenie się kilku lub kilkunastu komórek burzowych. Taka burza trwa zazwyczaj od kilku do nawet kilkunastu godzin i w zależności od formy jaką przybierze może przynieść ulewne opady deszczu ( jeżeli przybierze kształt owalny) albo bardzo silny, wręcz huraganowy wiatr jeśli układ przybierze formę liniową. Skutkiem przejścia takiej burzy mogą być zalania, podtopienia a nawet powodzie. W przypadku układu liniowego mogą pojawić się braki prądu, powalone drzewa, zerwane dachy itp.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze