wtorek, 23 października 2018

JAKI BYŁ TEGOROCZNY WRZESIEŃ W POLSCE?

IMiGW całkiem niedawno opublikował oficjalne podsumowanie pierwszego miesiąca meteorologicznej jesieni. Wynika z niego, że w skali kraju miesiąc ten zapisał się jako ciepły i suchy. Jednak pomimo bardzo wysokich temperatur panujących przez pierwsze dwie dekady miesiąca, wrzesień nie zapisał się jako rekordowo ciepły. Chociaż ogólnie wrzesień 2018 zapamiętamy jako suchy, to jednak znalazły się też i bardziej wilgotne miejsca. Na uwagę zasługuje fakt, że w minionym miesiącu odnotowaliśmy jedną z najpóźniejszych fal upałów w historii. 21 dnia miesiąca we Wrocławiu zanotowano 31ºC. Ponad 30ºC odnotowano też na kilku innych stacjach. Bardzo gorąco było też tydzień wcześniej, kiedy to 13 września, również we Wrocławiu temperatura podskoczyła do 31,1ºC, co czyni tamten dzień najcieplejszym dniem tegorocznego września. Po wyjątkowo gorących dwóch pierwszych dekadach, ostania dekada miesiąca przyniosła załamanie pogody i poważne ochłodzenie, poprzedzone silnymi wichurami. Dlatego 26 września w Jeleniej Górze temperatura obniżyła się do -3,2ºC. Była to najniższa wartość odnotowana podczas ubiegłego miesiąca. Zapraszamy na pełne podsumowanie września 2018.

Temperatura średnia
Średnia temperatura powietrza na obszarze kraju wahała się od ok 14-15º C na północnym-wschodzie, lokalnie na wschodzie i północy  przez ok 16ºC na pozostałym obszarze, poza Ziemią Lubuską, częściowo Wielkopolską oraz Dolnym Śląskiem i Opolszczyzną, gdzie średnia temperatura miejscami przekroczyła 16ºC. Najchłodniej oczywiście było w regionach podgórskich, gdzie średnia termiczna wyniosła ok 12-13ºC. Szczegóły omawianej sytuacji na mapce powyżej.
Odchylenie temperatury
W całym kraju wrzesień zapisał się jako cieplejszy od normy. Na większości obszaru Polski było cieplej od normy o ok. 2-3ºC. Jedynie miejscami na Mazowszu, Kujawach, Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej odchylenie wyniosło ponad 3ºC.
Odchylenie temperatury za wrzesień 2018. Źródło: IMiGW

Sumy opadów
W ubiegłym miesiącu znaczna część opadów wystąpiła dopiero w trzeciej dekadzie. Najwięcej deszczu spadło na południu, szczególnie w obszarach podgórskich, gdzie suma opadów miejscami wyniosła nawet ok 120-140mm.( stanowi to ponad 130%normy). Dosyć dużo padało też miejscami na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, gdzie wartość opadów wyniosła ok 80-90 mm.(ok.100-110%normy). Na pozostałym obszarze opady wahały się w granicach 40-60 mm.(70-90% normy). Nie dotyczy to jednak regionów położonych w województwie kujawsko- pomorskim, zachodniopomorskim, a także województwa świętokrzyskiego. W tych miejscach opadów było najmniej, gdyż przez cały miesiąc napadało tylko 20-30 mm deszczu.(Poniżej 50% normy). Podobnie sytuacja wyglądała na samych krańcach północno- wschodnich.
Sumy opadów na terenie Polski we wrześniu 2018. Źródło: IMiGW

Anomalia sumy opadów. Źródło: IMiGW


ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze