sobota, 5 września 2020

ANALIZA KLIMATYCZNA WRZEŚNIA W POLSCE

Chociaż wrzesień to pierwszy miesiąc jesieni, to na przestrzeni ostatnich lat potrafił zaskoczyć zarówno pogodą letnią, kiedy niejednokrotnie przynosił temperatury wyższe niż nieraz w lipcu jak i dosyć poważnymi spadkami temperatur poniżej zera. Sprawdźmy zatem jakie bywały wrześnie na przestrzeni lat, oraz jaki powinien być ten miesiąc w Polsce.
Całkiem niedawno, bo 5 lat temu wrzesień niczym nie przypominał chłodniejszej pory roku, jaką jest jesień. To właśnie wtedy, 01.09.2015 r. w Tarnowie padł rekord ciepła dla tego miesiąca, który wynosi 36,8ºC. Chociaż do września z roku 2015 należy rekord ciepła, to miesiąc ten wcale nie zapisał się wtedy jako najcieplejszy w historii, chociaż odchylenie temperatury od średniej było dodatnie i wynosiło 1,43⁰C. Bardzo ciepły wrzesień panował w naszym kraju m.in również w roku 1975, kiedy to m.in w Legnicy, Poznaniu, czy Pile termometry wskazywały nawet 34,7ºC. Co ciekawe tak wysokie wartości odnotowano już w drugiej połowie miesiąca. Jednak ten wrzesień, mimo sporego odchylenia na plus, również nie okazał się rekordowo ciepły. Anomalia temperatury osiągnęła wtedy 2,42ºC. Prawdziwie letni wrzesień mieliśmy w Polsce również w roku 1947, kiedy 14.09 m. in we Wrocławiu zmierzono 34,9ºC. Miesiąc okazał się wtedy cieplejszy od normy o 2,53ºC, ale też nie jest to najcieplejszy pierwszy miesiąc jesieni. Minimalnie wyższe odchylenie odnotowano w roku 1999, wyniosło ono 2,56ºC i to właśnie wrzesień z tamtego roku jest jak do tej pory uznawany za najcieplejszy. Warto wspomnieć o wrześniu 2006 roku, który z odchyleniem 2,51ºC, zapisuje się jako do tej pory najcieplejszy w XXI wieku. Zatem jak widać, możliwe jest, że upały dochodzące nawet do 35ºC, mogą się zdarzyć w Polsce nawet w drugiej połowie września. Jednak, żeby nie było tak kolorowo, to zdarzało się również, że miesiąc ten potrafił pokazać, że to już jednak jesień. Tak było całkiem niedawno, bo w 2013 r., kiedy to wrzesień okazał się chłodniejszy od normy o -1,17ºC i obok września z 2001 roku jest jak do tej pory najchłodniejszym w XXI wieku. Jednak biorąc pod uwagę okres przed rokiem 2000, to dziewiąty miesiąc w roku bywał naprawdę zimny. W powojennej historii Polski najzimniejszy wrzesień odnotowano w roku 1996, kiedy ujemna anomalia wynosiła -2.90ºC. Jednak przyglądając się okresowi sprzed II wojny światowej, najzimniejszym wrześniem okazał się ten z roku 1912, kiedy ujemne odchylenie wyniosło -4,37ºC, co czyni go najchłodniejszym w historii od końca XVIII w. Miesiąc ten prawie co roku przynosi przymrozki, zwłaszcza w regionach podgórskich, ale zdarzało się, że mróz panował również na standardowej wysokości 2m. Tak było niejednokrotnie m. in w latach 1951-1970, kiedy w Barwinku w województwie podkarpackim odnotowano spadki temperatury do -7,1ºC, co jest najniższą wartością zmierzoną w tym miesiącu. Dosyć spory mróz zanotowano także w Jabłonce w województwie małopolskim 29.09.1970 r., gdzie słupki rtęci na termometrach spadły do - 6,4ºC. Zdarzało się również, że mróz pojawił się też poza obszarami podgórskimi. Tak było m.in w Zamościu 28.09.1977 r, gdzie zmierzono -6ºC.

Jaki powinien być wrzesień?
Według normy z lat 1971-2000 najchłodniej wrzesień zapisuje się oczywiście w rejonach podgórskich i na północnym-wschodzie, gdzie średnia temperatura wynosi ok. 10ºC lub nieco poniżej. Nieco cieplej jest w województwie świętokrzyskim, na wschodzie, a także na Kujawach, Mazowszu oraz na Warmii i Mazurach, gdzie średnie wartości osiągają ok 12-13ºC. Najcieplejsze są regiony zachodnie, południowo-zachodnie, same krańce północne, oraz rejon Tarnowa i Rzeszowa, gdzie średnia temperatura wynosi ok 14ºC lub nieco powyżej.
Źródło: pogodynka.pl

Opady na przeważającym obszarze kształtują się od 50-70mm. Nieco mniej deszczu spada lokalnie na Ziemi Lubuskiej, gdzie suma opadów nie przekracza 40 mm. Najwięcej deszczu notują rejony podgórskie, gdzie średni opad wynosi ponad 100mm, oraz północna część Pomorza, gdzie spada ok 80-90 mm wody.
Źródło: pogodynka.pl

Usłonecznienie natomiast najniższe jest na południu, gdzie wynosi ok. 120 godzin, i im dalej na północ i północny-wschód tym jest wyższe.
Źródło: pogodynka.pl

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze