niedziela, 9 lutego 2020

BARDZO SILNY WIATR - RELACJA NA ŻYWO

Godz 20:40 Dzisiaj w ciągu dnia nad Polską pojawiło się naprawdę sporo komórek konwekcyjnych generujących nie tylko intensywne opady deszczu, a nawet gradu, ale dodatkowo sporo wyładowań atmosferycznych. Grzmi nadal miejscami w centrum i na wschodzie kraju. 

Godz 20:20  W ciągu ostatnich 24 h wysoko w górach wiało z prędkością nawet do 198 km/h! Tak wietrznie było na Śnieżce. Na Kasprowym Wierchu odnotowaliśmy porywy wiatru osiągające 140 km/h. Bardzo niebezpiecznie z powodu silnych porywów wiatru było i nadal jest na nizinach. Do tej pory (19:00) w Kłodzku i Sulejowie, podczas przechodzenia aktywnych komórek konwekcyjnych, pojedyncze porywy wiatru osiągnęły prędkość nawet 101 km/h! Z kolei mieszkańcy Krosna narażeni byli na wiatr wiejący z prędkością w porywach do 97 km/h. Równie mocno wiało w Legnicy i Rzeszowie do 94 km/h, a także w Bielsku-Białej, Darłówku i Kaliszu do 90 km/h. Na pozostałym obszarze porywy wiatru przekraczały 50/60 km/h, lokalnie zbliżając się do 80/90 km/h. 




Godz 20:15   We wtorek nadal będzie bardzo mocno wiało. Na nizinach lokalnie do 80/90 km/h, w górach nadal powyżej 100 km/h. Dzień później do 70/80 km/h. Nad samym morzem porywy osiągną około 90 km/h. Czwartek będzie dniem przełomowym, kiedy to porywy wiatru będą osiągać zaledwie 45/60 km/h. Podsumowując, przed nami jeszcze przynajmniej dwie doby z silnymi porywami wiatru w całym kraju. 

Godz 20:00  Do tej pory strażacy interweniowali już ponad 4000 razy na terenie całego kraju, ponadto około 50 tys. mieszkańców pozostaje bez prądu. Najwięcej na Podkarpaciu, w Małopolsce, na Dolnym Śląsku i na Mazowszu. Trzy osoby nie żyją. Zginęły przed wyciągiem narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej. Dodatkowo 5 osób zostało rannych. 

Godz 14:05  Nad Polską miejscami pojawiają się wyładowania atmosferyczne związane z układami konwekcyjnymi. Grzmi w okolicach Borku Wielkopolskiego (Wielkopolska), Połczyna-Zdroju (zachodniopomorskie), Łowicza i Sochaczewa, oraz miejscami w Sudetach. 


Godz. 14:00 - W ciągu ostatnich 24 h najmocniej wiało oczywiście w górach. Na Śnieżce w porywach aż do 184 km/h. Na nizinach najsilniejsze porywy odnotowaliśmy (oprócz Krosna - 97 km/h) w Rzeszowie: 94 km/h a także w Bielsku-Białej i Darłówku: 90 km/h. Bardzo mocno wiało też w Legnicy i Zamościu do 86 km/h. Przypominamy że do samego wieczora prawie w całej Polsce będą przechodzić opady konwekcyjne, podczas których pojedyncze porywy wiatru mogą osiągnąć 85/95 km/h na południowym-zachodzie i południu kraju (tereny nizinne)  



Godz. 12:45 Ostrzeżenie meteorologiczne przed silnym wiatrem, które wydaliśmy wczoraj, a które obowiązuje do godziny 19:00, zostaje przedłużone do środowego wieczora. Obniżony zostaje jednak stopień ostrzeżenia do 1. stopnia. Jedynie na północnym-wschodzie ostrzeżenie wraz z dzisiejszym wieczorem przestaje obowiązywać. 
Prognozowane porywy wiatru dziś w nocy: od 50 km/h do 65 km/h, lokalnie 70 km/h, nad morzem do 80 km/h, rano na południowym-zachodzie od 60 km/h do 80 km/h.
Prognozowane porywy wiatru jutro w ciągu dnia: na północnym-wschodzie od 30 km/h do 50 km/h, poza tym od 65 km/h do 80 km/h, punktowo do 90 km/h. 
Prognozowane porywy wiatru jutro w nocy: od 40 km/h do 60 km/h, nad morzem od 60 km/h do 80 km/h.
Prognozowane porywy wiatru w środę w dzień: na północnym-wschodzie i w Bieszczadach od 50 km/h do 65 km/h, poza tym 60 km/h do 75 km/h, lokalnie 80 km/h, na Wybrzeżu od 70 km/h do 90 km/h.


Godz. 12:30 Do tragedii doszło w Bukowinie Tatrzańskiej. Na stoku na przebywających w pobliżu ludzi, spadł dach, który został zerwany przez wichurę z wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Początkowo mówiono o 4 osobach rannych, ale obecne informacje podają, że niestety są 2 ofiary śmiertelne tego wypadku. Niedawno groźnie było też w Krakowie, gdzie podmuch wiatru powyżej 80 km/h uszkodził kamienicę, a na chodnik spadł kawałek gzymsu z budynku. Na szczęście w pobliżu nikogo nie było. Apelujemy o daleko idącą ostrożność. Pogoda jest bardzo niebezpieczna! W Polsce nadal wieje bardzo silny wiatr, osiągający w porywach powyżej 80-90 km/h. Warto również zwrócić uwagę na nadchodzącą od zachodu strefę opadów konwekcyjnych i burz. W najbliższym czasie takie opady mogą trafiać się w wielu regionach. W czasie ich przechodzenia nie wykluczamy bardzo silnego wiatru, w porywach do 80-100 km/h. 
Godz. 09:15 Dużo silniejsze wichury przechodziły i przechodzą na zachód i południowy-zachód od Polski. Związane one były  nie tylko z gradientem ciśnienia, ale również z przemieszczającą się rozbudowaną strukturą konwekcyjną. Spośród większych miast, 122 km/h powiało w Zurichu, 119 km/h w Monachium, 112 km/h w Amsterdamie, 104 km/h w Paryżu oraz 97 km/h w Brukseli i we Frankfurcie n. Menem.
Godz. 09:00 Na podstawie informacji przekazanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w związku z wichurami, które od kilkunastu godzin przechodzą przez Polskę, zwłaszcza południową, zachodnią i północno-zachodnią, straż pożarna musiała interweniować 1100 razy. Uszkodzonych zostało 18 budynków, z czego 15 to budynki mieszkalne. 55 tysięcy odbiorców pozostaje bez prądu, z czego najwięcej, bo aż 14 tysięcy, na Podkarpaciu, gdzie halny przekracza w porywach 90 km/h. Jednak to wcale nie tam wieje najmocniej. Dotychczas, poza górami, najmocniej wiało w Inwałdzie w zachodniej Małopolsce - 99 km/h oraz w Brennej koło Bielska-Białej - 98 km/h.
Godz 6:00   Na szczęście w drugiej części nocy do godz 5:00 najgorsze przewidywania modeli nie sprawdziły się w 100%. Jedynie w rejonie Rzeszowa, Szczawna-Zdroju, Karpacza oraz Bodzentyna koło Kielc, wichura przekraczała 90 km/h. Natomiast około 80-90 km/h odnotowali mieszkańcy: Darłówka, Elbląga, Łeby, Legnicy, Szczecina, Zgorzelca, Bielska-Białej, Kłodzka. Na pozostałym obszarze przeważnie wiało do 65/75 km/h w porywach, a na wschodzie kraju jak na razie do 65 km/h. W górach zarówno w Sudetach jak i w Karpatach pojedyncze porywy przekraczają 100 km/h, a na Śnieżce sięgają 184 km/h!  Przed nami jeszcze najsilniejsze uderzenie wiatru podczas prognozowanych opadów konwekcyjnych w ciągu dnia. Zagrożeniem nadal będą porywy dochodzące lokalnie do 90/100 km/h. Dodatkowo może miejscami na zachodzie i w centrum kraju zagrzmieć. 

Godz 23:30   W Legnicy i Zgorzelcu wieje już w porywach powyżej 80 km/h, mocne podmuchy wiatru odnotowano także w Elblągu: 76 km/h. 
Godz 23:20  Chwilowo na krańcach północno-zachodnich wiatr trochę osłabł i około 23:00 pojedyncze porywy nie przekraczały już 70/75 km/h, najmocniej wiało przed 22:00 i około 22:00. Ale już po północy wiatr ponownie może się nasilić, gdy będą przechodzić przelotne opady deszczu nad tą częścią kraju. Nad resztą północnej, zachodniej i częściowo centralnej Polski wiatr nadal przybiera na sile i miejscami wieje w porywach powyżej 50/60 km/h, a lokalnie do 70 km/h.
Godz 23:10  Strefa z opadami deszczu objęła już całą zachodnią i północno-zachodnią część kraju i bardzo szybko przesuwa się w kierunku centrum kraju. Za tą strefą pojedyncze porywy wiatru przekraczają już 85/90 km/h. 
Godz. 22:45 Potężna linia szkwału na chłodnym froncie atmosferycznym przemieszcza się z północnego-zachodu na południowy-wschód przez Kraje Beneluksu oraz północno-zachodnie Niemcy. Oprócz przelotnych, obfitych opadów, a nawet lokalnych burz, jej przejściu towarzyszy przede wszystkim niszczący wiatr, który w kolejnych godzinach w wielu miejscach w Niemczech przekroczy 100-120 km/h.
Godz. 22:00  Najsilniejsze porywy wiatru, poza górami, odnotowano dotychczas w Szczecinie, Dziwnowie oraz Łebie - 83 km/h. Bardzo mocno zaczyna jednak wiać nie tylko nad morzem, ale również w rejonach podgórskich, gdzie uaktywnia się halny. W Karpaczu, Kłodzku oraz Bielsku-Białej osiąga on blisko 80 km/h. Najspokojniej jest w rejonie Zakopanego i Krakowa, gdzie w ogóle nie wieje. Są to jednocześnie aktualnie jedyne miejsca w Polsce z ujemną temperaturą. Wiatr z każdą godziną będzie się nasilał.

Godz: 20:45 Do godz 19:00 najsilniejsze porywy wiatru odnotowaliśmy na wybrzeżu, przekraczające 70 km/h. (w Ustce i w Łebie wiało z prędkością do 76 km/h). Oczywiście w górach wiatr jest znacznie silniejszy. Na szczycie Śnieżki wieje już w porywach do 126 km/h, a w Tatrach wiatr dopiero niedawno zaczął się mocno wzmagać. A najgorsze dopiero przed nami. 

U naszych zachodnich sąsiadów porywy wiatru już osiągają ponad 150/160 km/h w górach. Na najwyższym szczycie gór Harz w środkowej części kraju, powiało z prędkością nawet do 166 km/h ! A szczyt Brocken leży na wysokości 1142 m n.p.m. W Kilonii (Niemcy, na północ od Hamburga, wybrzeże) pojedyncze porywy osiągnęły prędkość 140 km/h. Podsumowując już w całej północnej i północno-zachodniej części kraju wieje w okolicach 100 km/h. Szczyt wichur w Niemczech przypadnie właśnie tej zbliżającej się nocy. Na nizinach powieje do 120/130 km/h.

Natomiast w Holandii szczyt wichur powoli dobiega końca. Na samym wybrzeżu powiało w porywach do ponad 140 km/h! Ale tutaj warto zwrócić uwagę na cały kraj, ponieważ nie było miejsca gdzie by porywy wiatru nie osiągnęły 80/90 km/h, a często było to powyżej 100/110 km/h. Jeszcze lokalnie może wiać mocniej, ale już od około północy pogoda bardzo powoli zacznie się uspokajać. Nie oznacza to że nie będzie wiało mocno, ale już takich porywów powyżej 130/140 km/h, mieszkańcy nie muszą się obawiać. 
Bardzo mocno wieje także w północnej Francji (miejscami na wybrzeżu porywy osiągają nawet 161 - Barfleur Point) do 110/120 km/h. W stolicy kraju porywy przekraczają 100 km/h. Około 100 km/h  lub ponad 100 km/h wiatr osiąga także w Belgii, w Luksemburgu, w Danii oraz w Norwegii. 

Oczywiście pierwszymi krajami, gdzie uderzył orkan "Ciara" (przez Niemcy nazywany "Sabina"), była Irlandia i Wielka Brytania. W całym kraju bez problemu wiatr osiągał w porywach ponad 80/90 km/h, a wysoko w górach nawet 160/170 km/h. 




ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze