sobota, 4 kwietnia 2020

ANALIZA KLIMATYCZNA KWIETNIA W POLSCE

Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy , trochę lata. Czy tak według staropolskiego przysłowia w skrócie można przedstawić pogodę jaka panuje u nas w kwietniu? Okazuje się że w tym powiedzeniu jest dużo prawdy, bowiem miesiąc ten może przynieść zarówno siarczyste mrozy ze śnieżycami, jak i upały przeplatane burzami i ulewami.
Naszą analizę zacznijmy od temperatury, która średnio waha się w przedziale od 5-6ºC na północy i północnym- zachodzie przez 7- 8ºC w centrum i na wschodzie do 9ºC na południu i zachodzie. W regionach górskich średnia wynosi poniżej 5ºC.
Najniższą temperaturą odnotowaną w tym miesiącu było -18,7ºC, a zdarzyło się to w Siedlcach 5 kwietnia 1929 roku. Z kolei rekord ciepła padł całkiem niedawno bo w 2012 roku kiedy w wielu miejscach temperatura przekroczyła 30ºC, a najwyższą zanotowano 29 kwietnia w miejscowości Słupca w Wielkopolsce i było to 32,5ºC.
Tak więc jak widać,zgodnie z przysłowiem kwiecień rzeczywiście może przynosić mieszaninę zimy i lata, od prawie 20- stopniowych mrozów po ponad 30- stopniowy upał.
Jeśli chodzi o opady to rozkładają się one od 30 mm na Kujawach do 40-50 mm na wschodzie, północy i zachodzie do 60-70 mm na południu. W górach spada średnio ok 80- 90 mm opadu.
Najbardziej słonecznymi regionami są: Wybrzeże, Ziemia Lubuska, Wielkopolska, Mazury i Podlasie gdzie średnio w ciągu miesiąca notujemy od 160-180 godzin ze słońcem. W pasie centralnym usłonecznienie wynosi ok 150 godzin a najmniejsze jest ona na południu, gdzie wynosi ok 130- 140 godzin.

Źródło danych: pogodynka.pl, meteomodel.pl


ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

FILMOWA PODRÓŻ PO NIESAMOWITYCH MIEJSCACH

Komentarze