czwartek, 27 grudnia 2018

KIEDY OSTATNIO ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA BYŁY BIAŁE? POGODA 25/26 GRUDNIA NA PRZESTRZENI OSTATNICH LAT

W tym roku pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia przyniósł temperatury oscylujące od około -1/1°C na wschodzie do 3/6°C na zachodzie kraju. Ponadto w wielu miejscach pojawiły się opady. Na zachodzie deszczu, w centrum deszczu i deszczu ze śniegiem a na wschodzie samego śniegu. Pokrywa śnieżna z poprzednich dni utrzymywała się nadal na północnym-wschodzie i na krańcach wschodnich Polski. Dodatkowo rano zabieliło się też miejscami na południu, w centrum i na północy kraju. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia temperatura nieznacznie wzrosła. Słupki rtęci wskazywały od 2/4°C na wschodzie do 5/7°C na zachodzie kraju. Dodatkowo na wschodzie i południu Polski od czasu do czasu pojawiały się przelotne opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu.

A jakie warunki pogodowe panowały w poprzednich latach 25 i 25 grudnia ? Czy Święta Bożego Narodzenia były ciepłe, a może panował mróz i sypał śnieg ? Zapraszamy do lektury.


Rok 2017
To były nietypowo ciepłe Święta Bożego Narodzenia. Ośrodki wyżowe stacjonujące na południu Europy sprowadziły do Polski bardzo ciepłe masy powietrza. 25 grudnia słupki rtęci w najcieplejszym momencie dnia wskazywały od 7°C do nawet 11°C w Nowym Sączu. Nazajutrz temperatura nie spadła. Przeważnie notowaliśmy od 6°C do 11°C, a w Przemyślu było nawet 12°C ! Ciężko o ujemną temperaturę było także nocami. Jeśli termometry obniżyły się poniżej 0°C to tylko lokalnie. Nie mogliśmy też ulepić bałwana, ponieważ pokrywy śnieżnej nie notowaliśmy nigdzie na nizinach, jedynie w górach było dość sporo śniegu. Na Kasprowym Wierchu leżało 26 grudnia nawet ponad 2 m białego puchu. Przy wyżowej pogodzie opadów było mało. Padało jedynie w pierwszy Dzień Świąt na północy Polski. Tam trochę wilgotnego powietrza podrzuciły ośrodki niżowe, które wówczas opanowały Europę północną.

Rok 2016
Dwa lata temu również za oknami nie cieszyliśmy się białymi krajobrazami. Było ciepło, a nawet bardzo ciepło. W Boże Narodzenie przez Polskę przechodził ciepły front atmosferyczny z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem na wschodzie kraju. Tam było najchłodniej. Słupki rtęci wskazywały w tych regionach około 2/4
°C, natomiast na zachodzie temperatura wzrosła do 6/10°C. 26 grudnia bardzo ciepło zrobiło się prawie w całym kraju. Na przeważającym obszarze Polski temperatura wzrosła w najcieplejszym momencie dnia do 7/11°C. Nawet noce z 24/25 i z 25/26 grudnia przynosiły dodatnią temperaturę. Jedynie słupki rtęci wskazywały wartości poniżej 0°C na krańcach wschodnich i północno-wschodnich kraju. Dodatkowo drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia był dniem deszczowym w całym kraju. Resztki śniegu utrzymywały się na nizinach w Krośnie, Lesku i w Zakopanem. Warto dodać że w górach w wielu ośrodkach narciarskich białego puchu brakowało.

Rok 2015
Jedne z najcieplejszych Świąt Bożego Narodzenia przeżywaliśmy w 2015 roku. W Opolu 25 grudnia temperatura wzrosła aż do 13°C! A w całym kraju temperatura w najcieplejszym momencie dnia wskazywała nie niższe wartości niż 7/12°C ! Ale dopiero spływ jeszcze cieplejszego powietrza dzień później zaskoczył wielu z nas. 26 grudnia za sprawą ośrodków wyżowych stacjonujących od Włoch przez Bałkany aż po Turcję oraz ośrodków niżowych znajdujących się w okolicach Wielkiej Brytanii, z południowego-zachodu dotarły do Polski jeszcze cieplejsze masy powietrza. W Tarnowie i we Wrocławiu temperatura potrafiła zbliżyć się do 16°C. Na większym obszarze kraju słupki rtęci z łatwością przekroczyły 10/13°C. Jedynie na krańcach wschodnich i północno-wschodnich było chłodniej. Oczywiście nie było mowy o żadnych opadach śniegu i utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej. Warto dodać że w drugi dzień Świąt na północy Polski występowały bardzo intensywne opady. W ciągu 24 h potrafiło spaść ponad 10/20 litrów na metr kwadratowy. W Lęborku spadło wówczas nawet 35 litrów na metr kwadratowy w ciągu doby. Natomiast 25 grudnia jeśli padało to tylko słabo i przelotnie na krańcach północnych kraju. W górach śniegu było jak na lekarstwo, a w niektórych kurortach narciarskich w ogóle nie utrzymywała się pokrywa śnieżna. 

Dopiero w 2014 roku chociaż część Świąt Bożego Narodzenia była mroźna. 25 grudnia odnotowaliśmy nawet 10°C w Przemyślu, a na dużym obszarze kraju było mniej więcej około 6/8°C, ale już 26 grudnia zrobiło się znacznie chłodniej i zwłaszcza na południu oraz miejscami w centrum sypał śnieg. Nocą z 26 na 27 grudnia złapał miejscami dwucyfrowy mróz. 

Już dzisiaj zapraszamy na szczegółową prognozę pogody na 31 grudnia 2018 oraz na 01 stycznia 2019 roku, która ukaże się w sobotę. Ponadto przeniesiemy się ponownie w przeszłość i zweryfikujemy pogodę, jaka panowała w tych dniach w ostatnich latach. 
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.

 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze